International Backgammon Tournament Results

International Tournament Results Logo

1993 INTERNATIONAL BACKGAMMON TOURNAMENT RESULTS

Events in reverse chronological order compiled by Carol Joy Cole

1993    1994    1995    1996   1997   1998    1999    2000    2001    2002 
2003    2004    2005    2006   2007   2008    2009    2010    2011    2012 
2013    2014    2015    2016   2017   2018    2019    2020    2021    2022 
2023

FIRST WORLDWIDE TWIN CHAMPIONSHIPS
December 5-10, 1993; Las Vegas, Nevada

NEVADA STATE CHAMPIONSHIP (92): 1-Ray Fogerlund (CA), 2-Harvey Huie (TX), 3/4-Alvaro Savio (BRZ) / Duane Jensen (MN); 1C-Doug Roberts (NY), 2C-Roger Hight (TX), 3C/4C-Dennis Culpepper (VA) / Richard Whitehouse (ENG).

INTERMEDIATE (82): 1-Mary Ritchie (KS), 2-Leo Tuin (CAN), 3/4-Brendan Burgess (IRE) 1 Veronica Mooney (AZ); 1C-Mike Sherman (NV), 2C-Richard Weaver (TX), 3C/4C-Lee Hasson (CA) / Dwayne Haughton (CA).

BEGINNER (32): 1-Ruth Blumenthal (FL), 2-Phil Klevmoen (NY), 3/4-Rafi Salem (CA) / Huck Seed (CA); 1C-Nasser Nikpour (AZ), 2C-Tom Caseletto (CA).

INTERNATIONAL CUP-CHAMPIONSHIP (28 x 8): 1-Abbas Zaltash (PA), 2-Tom Wheeler (TX), 3/4-Bill Phipps (WA) / Mike Svobodny (NY), 5/8-Harry Cohn (IL) / Perry Gartner (NJ) / Fred Kalantari (MN) / Doug Mayfield (CA).

INTERMEDIATE (28 x 8): 1-Leo Tuin (CAN), 2-Bob Paris (FL), 3/4-Udo Geib (GER) / Ana Maria Zarb (SWZ), 5/8-Duane Eshima (CO) / Butch Meese (IN) / Charlie Raichle (CO) / Luisa Sequeira (POR).

BEGINNER (7 x 8): 1-Tanya Dobbs (CA), 2-Jay Rau (CO), 3/ 4-Rafi Salem (CA) / Mitzie Wilson (NY).

MASTERS (16): 1-Hal Heinrich (CAN), 2-Kit Woolsey (CA), 3/4-James Colen (NY) / Bob Wachtel (CA).

HYPER-BACKGAMMON (192): 1-Mike Mooney (AZ), 2-Ray Fogerlund (CA), 3/4-Hal Heinrich (CAN) / Kent Goulding (MD).

LIMITED JACKPOTS· #1 (16): 1-Antonio Ortega (CR), 2-Aram Kouleyan (CA). 3/4-Mike Sherman (NV) / Joe Thomas (NV). #2 (16): 1-Yves Robin (CA). 2-Ray Fogerlund (CA), 3/4-Stu Hosen (TX) / Ami Tennenbaum (NJ).

BLITZ TOURNAMENTS-$25 (136): 1-Richard Armbruster (CA), 2-Bill Mclaughlin. $50 (128): 1-Emil Sepasy (WA), 2-Ed Abou-Zeid (MA).

DOUBLES-MAIN (32 teams): 1-Chris Campbell (CA) & Emil Mortuk (MI), 2-George Klitsas & Andreas Kourouklis (GRE), 3/4-Mary Ann Meese (IN) & Jack Kissane (NY) / Peggy & Dennis Culpepper (VA). SATELLITE (16): 1-Steve Sax & Dave Williams (CA), 2-Zohreh & Hossein Zafaranian (TX).


2ND INTERNATIONAL TURKISH CHAMPIONSHIPS
November 24-28, 1993; Istanbul, Turkey

CHAMPIONSHIP (58 + 6 buy-backs): 1-Gordon Cross (GER), 2-Paul Magriel (USA); 3/4-Arie Seller (ISR) / A. Havens (RSA); 1C-G. Menasherov (ISR), 2C-Peter J. Thomsen (DEN), 3C/4C-Ismet Demirel (TUR) / Matthias Pauen (GER); 1LC-Kioomars Mostafivi (DEN), 2LC-FrankTalbot (USA); Ladies Prize–Antoinette Williams.

INTERMEDIATE (22): 1-Svilen Todorov (BUL) 2-Gitte Dalgaard (DEN), 3/4-N. Kitt (GER) / T. Omrad (ISR); 1C-M. Eskinazi (TUR), 2C-Wally Wolf (USA), 3C/4C-Yavuz Eren (TUR) / David Ben-David (ISR); 1LC-H. Kharratian (GER) Ladies Prize–Gitte Dalgaard.


ABT: AUTUMN GRAN PRIX
November 20-21, 1993; La Jolla, California

OPEN (54): 1-Art Benjamin (CA), 2-George Alessi, 3-Paul Albert, 4-Don Bernstein.


ABT: BIG APPLE TOURNAMENT
November 19-21, 1993; Hackensack, New Jersey

CHAMPIONSHIP (32): 1-Jerry Kane (NJ), 2-Mike Friedman (CAN); 1C-Toni Wuersch (MA), 2C-Rageb Shadallah (NY).

ADVANCED (15): 1-Rob Mathes (NY), 2-Maurice Barie (MI); 1C-Stan Littlefield (FL), 2C-Bob Bieder (NY).

INTERMEDIATE (11): 1-Roni Zemsch (NY), 2-Phil Franklin (NJ); 1C-Dave Schatz (NY), 2C-Anton Rusin (NY).

BIG APPLE $500 (12): 1-Paul Weaver (MD), 2-James Colen (NY).

JOHNNY APPLESEED KICKOFF (32): 1-Rick Cutler (PA), 2-Steve Jacobson (NJ).

WORM IN THE APPLE (32): 1-Bob Bieder (NY), 2-Jeff Acierno (NY).

DOUBLES (16 teams): 1/2-Mike Nelson (NY) & Stan Littlefield (FL) / Rick Cutler (PA) & Frank Cupo (NJ).


SHERIDAN’S IRISH OPEN CHAMPIONSHIP
November 6-7, 1993; Dublin, Ireland

CHAMPIONSHIP (65): 1-Michael Ellerby (ENG), 2-James Thompson (IRL), 3-Jim Moore (N-IRL), 4-Eugene Mallon (IRL).

SENIOR CONSOLATION: 1-Walter Beare (IRL) & Paul Smart (IOM).

SUNDAY TRIBUNE CUP: 1-Roger Porter (ENG), 2-Peter Ozanne.

LAST CHANCE: 1-Paul O’Kelly (IRL).


SWEDISH OPEN
November 4-7, 1993, Stockholm, Sweden

CHAMPIONSHIP (47): 1-Kioomars Mostafavi (DEN), 2-Mats Carlsson, 3/4-Max Enqvist / Frederic Wrang; 1C-Jorma Tattari (FIN), 2C-Mika lnkinen (FIN).

INTERMEDIATE (36): 1-Per Hildebrand, 2-Uif Gustavsson, 3/4-Navid Saljoughi / Bernt-Ake Hamsted; 1C-Keyhan Saljoughi, 2C-Johan Mistell.

BEGINNER (22): 1-Anders lvarsson, 2-Eddie Hasselblad; 1C-Georg Wallin; 1LC-Tommy Rundquist.

INTERNATIONAL MATCH: Sweden-Denmark 2-3.


ABT: NEW HAMPSHIRE FALL CLASSIC
October 29-31, 1993; Bedford, New Hampshire

OPEN (22): 1-Evan Diamond, 2-Michel Leveille, 3/4-Doug Roberts (NY) / Mark Teitelbaum; 1C-Marty Storer, 2C-Jay Giuttari.

INTERMEDIATE (13): 1-Sharon Rochon, 2-Jerry Padova, 1C-Mark Damish.

DOUBLES (8 teams): 1-Jay Giuttari & Andres Corredor, 2-Mark Tietelbaum & Michel Leveille.

1-POINT MATCH (16): 1-Seth Towle.

HALLOWEEN COSTUME CONTEST: Scariest–Leslie Lockett (IL), Most Creative–Maria Corredor.


2ND SOUTH AMERICAN WORLD CUP & XIV TOURNAMENT
October 25-29, 1993; Buenos Aires, Argentina

2ND SOUTH AMERICAN WORLD CUP (55): 1-Malcolm Davis (USA), 2-Alan Steffen (USA), 3/4-Fernando Rocha (ARG) / Norman Ades (ARG); 1C-Paul Magriel (USA) 2C-Mario Sequeira (POR), 3C/4C-Jerry Grandell (SWE) / Ingo sprogies (GER).

XIV SOUTH AMERICAN TOURNAMENT

CHAMPIONSHIP (112 players generating 368 entries): 1-Horacio Anitua (ARG), 2-Thompas Lumper (GER), 3/4-Daniel Buzzella (ARG) / Ingo Sporgies (GER), 5/8-Rageb Shadallah (USA / Fernando Iribarren (ARG) / Mariano Tarruella (ARG) / Alberto Fernández (ARG).

JUNIOR (136 players generating 328 entries): 1-Leonardo Fernández, 2-Ariel Wicnudel (ARG), 3/4-Juan Carlos Kuperman (ARG) / Jorge Isso (ARG).

BEGINNER (72 players generating 136 entries): 1-Ricardo Roller (ARG), 2-Alejandro Elbojm (ARG), 3/4-Marta Vara (ARG) / Daniel Medel Aciero (ARG).

CONSOLATION CHAMPIONSHIP/JUNIOR: 1-Fernando Castro.

CONSOLATION BEGINNER: 1-Pablo Fontana.

LAST CHANCE: 1-Lillana Lowden.

DESPERATION: 1-Patricia Mondive.

LADIES PRIZE–CHAMPIONSHIP/JUNIOR/BEGINNER: Celia Mauas / Paula Estacolchic / Marta Vara.


MALMÖ “AVIATION” OPEN 1993
October 23-24, 1993; Malmö, Sweden

CHAMPIONSHIP/ADVANCED (65): 1-Gitte Dalgaard (DEN), 2-dag Edmark, 3-Lars Hammargren, 4-Erik Gravgaard (DEN); 1C-Henrik Hartman, 2C-Oliver Fox.

INTERMEDIATE/BEGINNER (44): 1-Bill Nordström (DEN), 2-Tony Kluck, 3-Lars Raft, 4-Christine Höjhus; 1C-Pia Fagerholt, 2C-Fredrik Winberg.

CITY CUP: Copenhagen.


ABT: NATION’S CAPITAL BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
October 22-24, 1993; Bethesda, Maryland

CHAMPIONSHIP (38) :1-Doug Huch, 2-Joe Freedman, 1C-Karen Davis, 4-Andy Palumbo, 5/6-Alex Caraplis / Angelo Larceri, 7/8-Jim Baroff / Brad Paleg; 1LC-David Orandle.

OPEN (32): 1-Mel Leifer, 2-Angelo Larceri, 1C-Joe Friedman, 4-James Pascoe, 5/6-Paul Weaver / Bob Faucon, 7/8-Chen-Fu Yu / Jeff Acierno (NY).

JACKPOT (13): 1-Ed Maslansky, 2-Herb Avram; 1C-Andy Palunbo.

DOUBLES (13 teams): 1-David & Sam Orandle, 2-Harry Zilli; 1C-Andy Palumbo & Jeff Acierno.

KNOCKOUT BLITZ (32): 1-Greg Daniel, 2/3-Barry Steinberg / James Pascoe.


3RD RIO DE JANEIRO OPEN TOURNAMENT
October 21-24, 1993; Rio de Janeiro, Brazil

CHAMPIONSHIP (64 players generating 288 entries): 1-Evert Van Eyck (NTL), 2-Rageb Shadallah (USA), 3-Emil Mortuk (USA), 4-Alvaro Savio (BRZ), 5-Gehard Schiesser (GER), 6-Matthias Körner (GER), 7-Gianni Bizarro (ARG), 8-José Alves (BRZ).

INTERMEDIATE (73 players generating 256 entries): 1-Ricardo Masset (BRZ), 2-Dario Fueks (ARG), 3-Roberto Vilella (BRZ), 4-Arthur Alves (BRZ), 5-Wally Wolf (USA), 6-Paula Estacolchic, 7-Ricardo Nogueira, 8-Dino Octavio.

BEGINNER (48 players generating 120 entries): 1-Felipe Oliveira (BRZ), 2-André Mattar.


ABT: ILLINOIS STATE CHAMPIONSHIPS & AMERICA CUP
October 6-10, 1993; Arlington Heights, Illinois

CHAMPIONSHIP (56): 1-Malcolm Davis (TX), 2-Jake Jacobs (IL), 3/4-Abbas Zaltash (PA) / Doug Roberts (NY); 1C-Stu Katz (IL), 2C-Paul Albert (CA); 1LC-Harry Cohn (IL), 2LC-John O’Hagan (IN).

INTERMEDIATE (57): 1-Jeff Kane (WI), 2-Frank Dickerson (IL), 3/4-Ralph Levy (IL) / Allen Zimmerman (IL);
1C-Maurice Barie (MI), 2C-Marv Arnol (WI); 1LC-Ray Bills (MN), 2LC-Tim Mabee (IL).

LIMITED (16): 1-Tom Masterson (IL), 2-Bruce Russell (WI); 1C-Larry Taylor (IL), 2C-Darrell Costello (MN).

AMERICA CUP (21): 1-Dean Muench (IL), 2-Mike Senkiewicz (NY), 3/4-Matthias Körner (GER) / Howard Ring (IL).

DOUBLES (32-teams): 1-Jill Ferdinand & Neil Kazaross (IL), 2-Jim Hickey (GA), 3/4-Gitte Dalgaard & John Sjølin (DEN) / Jeff Acierno NY) & Abbas Zaltash (PA).

BATTLE OF THE STATES (2 teams): 1-Bill Robertie & Toni Wuersch (MA).

$500 MASTERS JACKPOT (32): 1-Mike Mooney (AZ), 2-Jeff Acierno (NY), 3/4-Paul Magriel (NY) / Ed Petrillo (FL).

PARLAY FROM HELL (32): 1-Jake Jacobs (IL), 2-John Stryker (IL).

KICKOFF (32): 1-Howard Ring (IL), 2-Pim Van Haastert (NED).

MICROBLITZ (64): 1-Jim Hickey (GA), 2-John Sjølin (DEN).

MINIBLITZ (64): 1-Kevin McDonough (AZ), 2-Ingo Sporgies (GER).

CHAMPIONSHIP HIGH PERFORMANCE: Men–Hossien Zafaranian (TX), Women–Leslie Lockett (IL).

INTERMEDIATE HIGH PERFORMANCE: Men–Mark Murray (IL), Women–Marcy Sloan (IL).

COLUMBUS PATH PLAQUE: Matthias Körner (GER), Ingo Sporgies (GER), Peter Bouman (NED), Pim Van Haastert (NED), John Sjølin (DEN), Gitte Dalgaard (DEN), Kazuhiro Shino (UK), Roberto Caprio (ITA).


ABT: TOWPATH INN TOURNAMENT
October 1-3, 1993; Turin, New York

OPEN (18): 1-Mike Friedman (CAN), 2-Paul Stebbing (CAN), 3-Marty Storer (NH).

DOUBLES (6 teams): 1-David Feligno & Rich Reasin (NY).


ABT: NATIONAL LABOR DAY TOURNAMENT
September 3-6, 1993; Indianapolis, Indiana

CHAMPIONSHIP (49): 1-Walter Trice (MA), 2-Doug Roberts (NY); 1C-Jeff Acierno (NY), 2C-Neil Kazaross (IL), 3C/4C-Jon Stephens (OH) / John Brussel (IL).

ADVANCED (42): 1-Steve Hast (PA), 2-Carol Falk (MI); 1C-Maurice Barie (MI), 2C-Tony Siegel (IL), 3C/4C-Bobbie Shifrin (IL) / Mary Franks (IL).

INTERMEDIATE (14): 1-Richard Heinz (IN), 2-Judy McHale (IN); 1C-Gail Latter (MI).

DOUBLES (16 teams): 1-Mary Franks & Jake Jacobs (IL), 2-Tak Morioka & Ken Bond (IL).

OPEN JACKPOT (30): 1-Frank Frigo (KY), 2-Dean Muench (IL), 3/4-Ed Petrillo (FL) / Frank Talbot (MI).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Zohreh Zafaranian (TX), 2/3-Kurt Schurecht (IL) / Alex Caraplis (NJ).

OPEN MICROBLITZ (32): 1-Paul Albert (CA).

ADVANCED MICROBLITZ (32): 1-Carl Severino (IL).


ABT: GAMMON ASSOCIATES 30TH INVITATIONAL
August 27-29, 1993; Burbank, California

OPEN (47): 1-Joe Harris, 2-Anthony Niakiani, 3-Zev Vered; 1C-Paul Ladanyi, 2C-Art Benjamin (CA).

LIMITED (20):1-Kyrrha Bell, 2-Jeff Heriot; 1C-Craig Rogers.

SPECIAL 16 (16): 1-Steve Sax (CA), 2-Odis Chenault (CA).
OVERFLOW 8 #1 (8): 1/2-Art Benjamin (CA) / David Hochron (CA).
OVERFLOW 8 #2 (8): 1/2-Anthony Niakiani / Karoon Fathi.

DOUBLES #1 (8 teams): 1-Joe Russell & Median Anderson (CA).
DOUBLES #2 (8 teams): 1-Norm Wiggins & Ron Bruns (CA).


ABT: 15TH GREEN MOUNTAIN FESTIVAL
August 9-15, 1993; Stratton Mountain, Vermont

CHAMPIONSHIP ABT (16): 1-Bob Bishop (NY), 2-Ed Pavilonis (NY); 1C-Doug Roberts (NY).

INTERMEDIATE ABT (16) 1-Bob Lumbra (VT), 2-Marc Gray (NY), 1C-Mark Kaplan.

US/CANADIAN OPEN (48): 1/2/3-Jeff Acierno (NY) / Ami Tennenbaum (NJ) / Walter Trice (MA), 4/5/6-Rick Barabino (NY) / Doug Roberts (NY) / Al Tesoro (FL).

US/CANADIAN INTERMEDIATE (23): 1-Marcy Kossar, 2-Fred Bement, 3/4-Jeremy Bagai / Tom Green.


ABT: THOUSAND ISLANDS TOURNAMENT
July 30-August 1, 1993; Alexandria Bay, New York

OPEN (32): 1-Paul Stebbing (CAN), 2-Stuart Thomson (CAN), 3-Ray Desforges (CAN).

DOUBLES (7 teams): 1-George & Fran Photias (ME).


MONTE CARLO WORLD CHAMPIONSHIP
July 19-25, 1993; Monte Carlo, Monaco

CHAMPIONSHIP (196): 1-Peter Jes Thomsen (DEN), 2-John Sjølin (DEN), 3/4-Irfan Mizirakci (TUR / Rageb Shadallah (USA); 1C1-Benjamin Lund (DEN), 1C2Kazuhiro Shino (GB), 1C3/4-Michael Lofblad (GER / Rassoul Zomorodi (GER); 2C1-Gerhard Schiesser (GER), 2C2-Nack Ballard (USA), 2C3/4-Sebastian Taylor (GB) / Yannis Tomazos (GRE); 1LC-Shimon Kagan (ISR), 2LC-Salvador Treves (FRA).

INTERMEDIATE (88): 1-Martin Menzer (GER), 2-Vazgen Matevosian (ARM), 3/4-Udo Geib (GER) / Marcy Sloan (USA); 1C1-Richard Mayer (GER), 1C2-Fernando Durao (PO), 1C3/4-Brian Lever (GB) / René Mortensen (DEN); 2C1-Bernard Chetrit (MRQ), 2C2-Molt Thies (GER), 2C3/4-Trine Binderkrantz (DEN) / Lucas Pagane (ITA); 1LC-Bernd Hoff (GER), 2LC-Giammichele D’onofrio (ITA).

BEGINNER: 1-Achim Müeller (GER), 2-Gitte Dalgaard (DEN), 3/4-Nicky Niknam (USA) / Paul Van Rooijen (NET); 1C1-Peter Ruppel (GER), 1C2-M. Batic (GER), 1C3/4-A. Kaunert (GER) / Volker Sonnabend (GER); 2C1-Marco Doettiaff (GER), 2C2-Peter Bernrendt (GER), 2C3/4-Trine Binderkrantz (DEN) / Lucas Pagane (ITA); 1LC-Bernd Hoff (GER), 2LC-Giammichele D’onofrio (ITA).

SUPER JACKPOT: 1-S. Havlik (CZH), 2-Neville Eber (S AF), 3/4-Perry Gartner (USA) / Fred Salomon (USA).

LADIES PRIZES: Championship–Antoinette Williams (USA), Intermediate–Marcy Sloan (USA).

WORLD TEAM CHAMPIONSHIP: 1-Hong Kong (Andre Hoffman, John Simon, Patrice Hattu), 2-USA (Nack Ballard, Bill Robertie, Mike Senkiewicz).


EUROPEAN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
July 15-18, 1993; Menton, France

MASTERS (29): 1-Matthias Körner (GER), 2-Ricardo Spinola (BRZ), 3/4-Tino Lechich (AUS) / Joel Schiff (ISR).

CHAMPIONSHIP (85): 1-Rino Mathis (SWZ), 2-Matthias Körner (GER), 3/4-Tino Lechich (AUS) / Manfred Hollenderer (GER); 1C-Joel Schiff (ISR), 2C-John Sjølin (DEN), 3C/4C-Gerard Dubuet-Grasser (FRA) / Roger Staiger (SWZ); 1LC-Rageb Shadallah (USA), 2LC-Cyrus Vafa (SWE); Ladies Prize–Antoinette Williams (USA).

INTERMEDIATE (30): 1-Alan Herskind (DEN), 2-Claus Weissbarth (GER), 3/4-Christian Zenkner (GER) / Carlo Facchetti (ITA); 1C-Luisa Sequeira (POR), 2C-Peter Bardehle (GER); 1LC-Frank Gillar (GER), 2LC-Udo Geib (GER); Ladies Prize–Ling Nelson (HK).

BEGINNER (10): 1-Jeffery Ansari (USA), 2-Mihai Raducanu (ROM); 1C-Mario D’Osvualdo (ITA), 2C-Marcello Corpi (ITA); 1LC-Mike Hüskes (GER), 2LC-Ellen Schläfke (GER); Ladies Prize–Zoe Giakopoulou (GRE).

SUPER JACKPOT: 1-Cyrus Vafa (SWE), 2-Stuart Dunkin (USA).


ABT: 14TH MICHIGAN SUMMER CHAMPIONSHIPS
July 2-4, 1993; Novi, Michigan

OPEN (80): 1-Howard Markowitz (NV), 2-Al Jones (CAN), 3-Alan Steffen (NY), 4/5-Ken Cohen (IL) / Bob Wachtel (CA); 1C-Bob Holyon (WI), 2C-Dean Muench (IL), 3C/4C-Stu Hosen (TX) / Carl Sellars (CAN).

INTERMEDIATE (64): 1-Paul Strasberg (KY), 2-Peter Kalba (IL), 3-Dave Pink; 1C-Jeff Kane (WI), 2C-Leo Tuin (CAN), 3C/4C-Mark Donaldson (MN) / Fred Gehlhoff (WI).

NOVICE (21):1-Dale Haukenfreres (CAN), 2-Gurbachan Khosa (MN); 1C-Noah Monro (MI), 2C-Javad Farjood (IL).

SUPER JACKPOT #1 (16): 1-Frank Talbot (MI), 2-Hossein Zafaranian (TX).
SUPER JACKPOT #2 (16): 1-Bob Wachtel (CA), 2-Quint McTyeire (KY).

OPEN DOUBLES (32 teams): 1-Al & Casey Jones (CA), 2-Brian & Ron Vance (MI), 3/4-Rick Barabino & Alan Steffen (NY) / Butch Meese (IN) & Walter Trice (MA).

LIMITED DOUBLES (16 teams): 1-Abdul Alchalabi & Janice Newman (MI), 2-Todd Doucet (PA) & Greg Shoults (OH).

OVERFLOW DOUBLES (8 teams): 1-Mark Domanski & Nick Stingelin (CAN).

BLITZ (128): 1-Vaughn Derderian (MI), 2-Ken Wroblewski (MI).

FLINT $500 (8): 1-Abbas Zaltash (PA).

SUMMER FREEZE-OUT (32): 1-Harry Cohn (IL), 2-Marilyn McMaster (MI).

SUNDAY JACKPOT (8): 1-Jon Vietor (CA).

OPEN EARLYBIRD JACKPOT (8): 1-Walter Trice (MA).

LIMITED EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-Richard Armbruster (CA), 2-Takis Sakkalis (MI).

BACKGAMMON AT SEA–$1000 Jackpot on Emil Mortuk’s Yacht (8): 1-Bob Wachtel (CA).


3RD MITTELEUROPA TOURNAMENT
July 2-4, 1993; Nova Gorica, Slovenia

CHAMPIONSHIP (38): 1-Faik Gousseinov (AZB), 2-Gerhard Stoll (ITA), 3/4-Andrea Sirch (ITA) / Stefano Boni (ITA); 1C-Mario Sequeira (POR), 2C-Luisa Sequeira (POR); 1LC-Al Tesoro (USA); Ladies Prize–Catherin Bladh Risselin (SWE).

ADVANCED (20): 1-Claudio Borgnino (ITA), 2-Massimo Palazzi (ITA); 1C-Peter Huber (GER); 1LC-Sergio Fragiacomo (ITA); Ladies Prize–Karin Ausserhofer (ITA).

LIMITED (14): 1-Davorin Lozej (SLO), 2-Annalisa Porcu (ITA); 1C-Katherine Willoughby (USA); 1LC-Virginia Fornasir (ITA); Ladies Prize–Annalisa Porcu (ITA).

WARM-UP: 1-Ingo Sporgics (GER).

FRIULI VENEZIA GIULIA CUP: 1-Matthias Körner (GER), 2-Mario Sequeira (POR).

CITY OF GORIZIA TROPHY: 1-Nicola De Filippis, 2-Al Tesoro (USA).

BLACK JACK WINNER: 1-Franco Boem (ITA).

TENNIS CUP: 1-Katherine Willoughby (USA).


5TH INTERNATIONAL CITY OF VENICE TOURNAMENT
June 24-27, 1993; Venice, Italy

OPEN: 1-David Bridges (GB), 2-Jurgen Schartt (GER), 3/4-Xavier Braun (GER) / Peter Van De Bruck (GER); 1C-Tony Anton (GER), 2-Rudolf Kempter (AUS); 1LC-Matthias Körner (GER); Ladies Prize–Cathrin Bladh Risselin (SWE).

INTERMEDIATE: 1-Enrico Jabara (ITA), 2-Peter Mühlbek (AUS), 3/4-Andrea Sanki (ITA) / Enrico Colangiuolo (ITA); 1C-Sandro Fontanel (ITA), 2C-Claudio Bornino (ITA); 1LC-Sigfried Tonzer (GER); Ladies Prize–Farah Rassouli (IRN).

BEGINNER: 1-Günther Holzinger (GER), 2-Giammichele D’Onofrio (ITA); 1C-Eugenia Ferrari (ITA), 2C-Andrea Marfori (ITA); 1LC-Karim Kegel (GER); Ladies Prize–Eugenia Ferrari (ITA).

TEAM TOURNAMENT: 1-“Greece” (Yannis Tomazos, Andreas Pournarar, Zoe Giakopoulou), 2-“Tuttifrutti” (Nicola De Filippis, Markus Nowack, Walter Jarc).

ITALIAN TEAM TOURNAMENT: 1-“Lignano” (Dario Baso, Andrea Sirch, Paolo Satriani).

WARM-UP: 1-Dino Visentin (ITA).

JACKPOT: 1-Yannis Tomazos (GRE).

SUPER JACKPOT: 1-Dino Visentin (ITA).


LAS VEGAS OPEN
June 16-20, 1993; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (114): 1-Ralf Jonas (GER), 2-Gus Contos (CA), 3/4-Harry Cohn (IL) / Rich Sweetman (NH), 5/8-Steve Jacobson / Herb Roman (IL) / Mark Schiffer (OR) / Alan Steffen (NY); 1C-Odis Chenault (CA), 2C-Hal Heinrich (CAN), 3C/4C-Clarine (CA) / Ken Truman; 1LC-Eliot Bean (CA), 2LC-Houssein Zafaranian (TX).

INTERMEDIATE (108): 1-Scott Cole (NV), 2-Dave Williams (CA), 3/4-Marv Arnol (WI) / Les Senour, 5/8-Buddy Ashmore (CAN) / Marilyn Faller (PA) / Denny Leatherman (PA) / Arnold Zousmer (CA); 1C-Tom Keisler, 2C-Steve Sion, 3C/4C-Jeff Seidel (FL) / Glenn Abney (NV); 1LC-Donald Bernstein (CA), 2LC-Bert Zamanzian.

BEGINNER (38): 1-Estelle Wurmbrand (NV), 2-Don Greening, ¾-Linda Compton (NV) / Blair Harris; 1C-John Michael Rohr (NV), 2C-Mona Lisa (GA); 1LC-Charles Hoffman, 2LC-Lisa Luiders.

SUPER JACKPOT (32): 1-Tino Lechich (AUS), 2-Mike Svobodny (NY).

LIMITED JACKPOT (64): 1-Chuck Jones (WA), 2-Mike Shadkin.

DOUBLES (32 teams): 1-Sandy Kaplan (MI) & Carol Starr (NV), 2-Clarine & Ray Baker.

$50 BLITZ (168): 1-Herb Avram, 2-Dave McNair.

$25 BLITZ (160): 1/2/3/4-Richard Armbruster (CA) / Joe Harris / Ed Koreen / Tom McEvoy.

SUNDAY CHAMPIONSHIP JACKPOT (16): 1-Tom Wheller

SUNDAY INTERMEDIATE JACKPOT (16): 1-Carol Falk (MI).

SUNDAY BEGINNER JACKPOT (8): 1-Matthew Armbruster (CA).


BIBA TROPHY TOURNAMENT NO. 2
May 29-30, 1993; Solihull, England

OPEN (80): 1-Jim Johnson, 2-Harvey Barnstein, 3-Dave Raynsford, 4-Mike Grabsky, 5-Steve Bland, 6-Paul Lamford, 7-Simon Morris, 8-Dale Taylor.

TOP LADY: Monica Beckerson.

BETTER LUCK NEXT TIME: 1-Rachel Davies.


ABT: 14TH CHICAGO OPEN
May 28-31, 1993; Elk Grove Village, Illinois

OPEN (42): 1-Ken Bond (IL), 2-Yamin Yamin (IL), 3/4-Jan Carlstrom / Ken Cohen (IL); 1C-Ami Tennenbaum, 2C-Bill Bartholomay (IL).

INTERMEDIATE (47): 1-Andy Palumbo (NY), 2-Fred Gehlhoff (WI), 3/4-David Rubin (IL) / Kurt Schurecht (IL);
1C-Norma Shyer (IL), 2C-Ed Buerger (IL).

$500 SPECIAL EVENT (8): 1-Bill Bartholomay (IL), 2-Ken Cohen (IL).

BLITZ (64): 1-Paul Franks (IL), 2-Andy Krenitz (IL).

DOUBLES (16 teams): 1-Jill Ferdinand & Neil Kazaross (IL), 2-Jeff Acierno & Jim Pascoe.

VEGAS CONNECTION (80): 1-Bill Davis (IL)

SUNDAY JACKPOT (16): 1-Tak Morioka (IL), 2-George Barr (IL).


ABT: SPRING GRAN PRIX
May 15-16, 1993; La Jolla, California

OPEN (52): 1-Ben Lang, 2-John Mansey, 3/4-Jim Lakdawala / Mike Pettigrew.


WORLD SERIES OF BACKGAMMON
May 5-11, 1993; Nassau, Bahamas

OPEN (20): 1-Mark Rozands (PA), 2-Phyllis Ames (FL); 1C-David Hershleder, 2C-Lee Genud (FL); 1LC-Rageb Shadallah (NY).

INTERMEDIATE (19): 1-John Lear (CA), 2-Alberto da Pra (ITA); 1C-Nancy Nesbaum, 2C-Grace Kahn; 1LC-Frank Dama.


ABT: 14TH GRANITE STATE OPEN
April 30-May 2, 1993; Jaffery, New Hampshire

OPEN (22): 1-Herb Gurland (MA), 2-Carl Adamec, 3/4-Walter Trice (MA) / Wally Watson; 1C-Sam Hanna, 2C-Marty Storer.

INTERMEDIATE (8): 1-Miriam Bureson, 2-George Photias; 1C-Gardner Soule.

BEGINNERS (4): 1-Nancy Ishac, 2-Mark Damish.

NEW ENGLAND TEAM EVENT (8 teams): 1-Jeff Acierno & Mike Nelson & Ed Pavilonis, 2-Sam Hanna & Marty Storer & Doug Roberts (MA).


ABT: 41ST INDIANA OPEN
April 16-18, 1993; Indianapolis, Indiana

OPEN (29): 1-Quint McTyeire (KY), 2-Frank Frigo; 1C-Perry Gartner.

ADVANCED (32): 1-Gabe Stiasny, 2-Jerry Ungar; 1C-Randall Witt, 2C-Jill Ferdinand.

INTERMEDIATE (10): 1-Holly Stowe, 2-Lance Jenkins; 1C-Javad Farjood.

NOVICE (5): 1-Jamie Curtis, 2-Mary Vitale.

MASTERS (16): 1-Marc Poe, 2-Rick Bieniak (IL).

DOUBLES (16 teams): 1-Carol Falk & Dean Adamian (MI), 2-Mark King (IL) & Randall Witt.

OPEN MICROBLITZ (64): 1-Tim Mabee (IL).

LIMITED MICROBLITZ (8): 1-Judy McHale.


BRITISH ISLES OPEN CHAMPIONSHIP
April 3-4, 1993, Lincoln, England

OPEN (54): 1-Nigel Merrigan, 2-John Broomfield, 3/4-Don Hatt / Richard Howes; 1C-Rick Janowski, 2C-Phil Churton; 1LC-Mike Loughman.

SUICIDE! EVENT: 1-Robin Clay, 2-Jim Johnson.


ABT: 1993 MIDWEST BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
March 19-21, 1993; Oak Brook, Illinois

OPEN (62): 1-Frank Talbot (MI), 2-Jake Jacobs (IL), 3/4-Dean Adamian (MI) / Joe Sylvester (MI); 1C-Arnold Zousmer (CA), 2C-Dean Muench (IL); 1LC-Bob Holyon (WI).

OPEN (12): 1-Ira Hoffberg (IL), 2-Carol Falk (MI).

ADVANCED (64): 1-Ralph Levy (IL), 2-Larry Lau (CT), 3/4-George Barr (IL) / Larry Strommen (IN); 1C-Mike Shanas (MO), 2C-Ed Zell (IL); 1LC-John Lear (CA).

LIMITED (37): 1-Mark Donaldson (MN), 2-Mike Lawless (WI), 3/4-Josh Schwartz (IL) / Amy Trudeau (IL);
1C-Bob Howington (IL), 2C-Lance Weesner (IL); 1LC-Randy Peterson (IL).

MIDWEST DOUBLES CHAMPIONSHIP (32 teams): 1-Cinda King & Tak Morioka (IL), 2-Judy Field & Joe Sylvester (MI), 3/4-Malcolm Davis & Harvie Huie (TX) / John Bashian (OH) & Larry Strommen (IN).

SATELLITE DOUBLES (8 teams): 1-Katy Clark & Yamin Yamin (IL), 2-Carlos Frum & Paul Klein (IL).

BLITZ (128: 1-Marv Arnol (WI).

3-CHECKER GAMMON (32): 1-David Rubin (IL), 2-Frank Frigo, 3/4-Don Desmond (IL) / Joe Russell (CA).
$500 JIGSAW GAMMON CHALLENGE (12): 1-Carol Falk (MI) & Steve Tennant (IL).

PIG-ROLLING: 1-J.A. Miller (IL).

HONG KONG DICE: 1-Marjean Streitmatter (IL).

BEAVER HOCKEY: 1-Yamin Yamin (IL).

BG WHEEL OF FORTUNE: 1-Lenny Loder (IL).

PROFESSOR OF BACKGAMMON–1993: 1/3-Joe Sylvester (MI) / John Meyers (WI) / Paul Weaver (MD).


ABT: 1993 BOSTON OPEN
March 12-14, 1993; Cambridge, Massachusetts

CHAMPIONSHIP (58): 1-Marty Storer, 2-Felix Yen, 3/4-Rich Sweetman / Ed Pavilonis; 1C-Mike Nelson (MA), 2C-Lila Swan.

INTERMEDIATE (22): 1-Belle Pronman, 2-Arkady Kuperman, 3/4-Marc Poe / Alex Perry; 1C-Jerry Padova, 2C-Ed Nyitray; 1LC-Tony Pascuzzi.

NOVICE (14): 1-Mark Damish, 2-John Mirando; 1C-Zita Samuels, 2C-Ed Baker; 1LC-Margot Jacqz.

SUPER JACKPOT (14): 1-Neil Kazaross, 2-Mehran Shahidi.

DOUBLES (16 teams): 1-Doug Roberts & Walter Trice (MA), 2-Jay Giuttari & Andres Corredor.

BEANPOT (32): 1-Jack Kissane.


ABT: GAMMON ASSOCIATES 29TH INVITATIONAL
February 26-28, 1993; Los Angeles, California

OPEN (44): 1-Woody Woodson, 2-Jorgen Granstedt, 3/4-John Rockwell (CA) / Norm Wiggins (CA), 5/8-Ray Fogerlund (CA) / Farzan Garmroodi / David MacBryde / Peter Zacks (CA).

LIMITED (15): 1-Michael Sharp, 2-Johnnie Roberts.

SPECIAL 16 (16): 1-Odis Chenault (CA), 2-Tom Waddell.
OVERFLOW 8 (8): 1-Gus Contos (CA).

DOUBLES I (8 teams): 1-Tom Keisler & Joe Singer.
DOUBLES II (8 teams): 1-Gus Contos & Richard Love (CA).


ABT: 15TH PITTSBURGH CHARITY TOURNAMENT
February 19-21, 1993; Pittsburgh, Pennsylvania

OPEN (36): 1-David Hochron (CA), 2-Ron Weingrad (PA), 3-Perry Gartner (NJ); 1C-Dave Orandle (MD), 2C-Carol Joy Cole (MI).

INTERMEDIATE (26): 1-Marty Kohler (OH), 2-Denny Leatherman (PA); 1C-Nayan Shah (PA), 2C-Carol Falk (MI).

BEGINNER (8): 1-Allen Levien (PA), 2-Dan Bloch (PA).

MASTERS JACKPOT (8): 1-Abbas Zaltash (PA).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Carol Falk (MI), 2-Jim Smyth (MI).

THREE RIVERS CHALLENGE (48): 1-Marilyn Faller (PA), 2-Walt Rydzon (PA).

DOUBLES (16 teams): 1-Dennis Culpepper & Greg Lilley (VA), 2-John Bashian & Mike Rezai (OH).

MICROBLITZ (64): 1-Ami Tennenbaum (NJ).


5TH ANNUAL PRO-AM DOUBLES TOURNAMENT
February 4-7, 1993, Paradise Island, Bahamas

DOUBLES #1 (17 teams): 1-Bill Bartholomay (IL) & Bill Robertie (MA), 2-Drew Giovanis (FL) & Wilcox Snellings (CA).
DOUBLES #2 (10 teams): 1-Harvey Huie (TX) & Mike Svobodny (NY), 2-Emil Mortuk (MI) & Ed O’Laughlin (VA).

JACKPOT (8): 1-Maurice Elghanyan (NY), 2-Dean Muench (IL).