POINT|TOURNEY|AMERICAN|MARK YOUR|USA BG|CHGO BAR|GAMMON|POINT 
HOME |RESULTS|BG TOUR |CALENDAR |CLUBS |PT. CLUB|LINKS |E-MAIL

Results

2007 - Events in reverse chronological order

Compiled by Carol Joy Cole

FLINT AREA BACKGAMMON CLUB WEBSITE

1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

 

ABT - CALIFORNIA STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
November 30-December 2, 2007; Tarzana, California

OPEN (53): 1-Adrian Costa (CA), 2-Michael Schecter (CA), 3-Norm Wiggins (CA); 1C-Azzam Masarani (CA), 2C-Gary Bauer (NJ), 3C/4C-Kourosh Kamali (CA) / Mike Sharp (CA).

ADVANCED (30): 1-Kamyar Hosseinian (CA), 2-Niel Borden (CA); 1C-David Escoffery (CA), 2C-Richard Armbruster (CA), 3C/4C-Douglas DeWitte (CA) / Ernie McCombs (TX).

LIMITED (8): 1-Larry Saltzman (CA), 2-Charles Kabani (CA); 1C-Sid Kamrava (CA).

SUPER 32: 1-Dana Nazarian (CA), 2-Alfred Mamlet (MD), 3/4-Jason Lee (NV) / Andranik Safarian (Argentina).

PAUL DINGWELL AMATEUR JACKPOT (16): 1-Saul Meir (CA), 2-Nash Jost (CA).

2-POINT QUICKIES (48): 1-Steve Grund (PA), 2-Dan Pelton (AZ).

DOUBLES (16 teams): 1-Alan Grunwald (NJ) & Stepan Nuniyants (WA), 2-Bob Glass (CA) & Steve Sax (CA).

OVERFLOW DOUBLES (8 teams): 1-Stick Rice (OH) & Bill Riles (TX), 2-Harvey Gillis (WA) & Paul Stokes (CA).


EBGT - 19th CITY OF VENICE INTERNATIONAL BACKGAMMON TOURNAMENT & 1st DAVIS DOUBLES EUROPEAN CHAMPIONSHIP
November 29-December 2, 2007; Venice, Italy

DAVIS DOUBLES (21 teams): 1-Piero Gallo & Giuseppe Ricciardi (Italy), 2-Hans-Uli Koch & Michael Schmidt (Germany), 3/4-Georgy Balkandjiisky & Andrey Markov (Bulgaria) / Tassilo Rzymann & Werner "Schmucki" (Austria).

CHAMPIONSHIP (54): 1-Damjan Plesec (Slovenia), 2-Masahito Yamamoto (Japan), 3/4-Georgy Balkandjiisky (Bulgaria) / Giorgio Caldera (Italy); 1C-Carlo Melzi (Italy), 2C-Andrej Markov (Bulgaria), 3C/4C-Michel Lamote (Belgium) / Kenji Shimodaira (Japan); 1LC-Badri Tsertsvadze (Georgia), 2LC-Dino Visentin (Italy).

INTERMEDIATE (32): 1-Nicola Spiro (Italy), 2-Udo Geib (Germany), 3/4-Bambi de Bruin (Spain) / Alessandro Rietti (Italy); 1C-Peter Bardehle (Germany), 2C-Gareth Owen (England); 1LC-Thomas Löw (Germany).

AMATEUR (32): 1-Antonio Varisco (Italy), 2-Girolamo Castiglioni (Italy), 3/4-Michele Comerci (Italy) / Alberto Zegna (Italy); 1C-Laura Monaco (Italy), 2C-Delia Popa (Italy); 1LC-Dario Bertola (Italy).

CASINO OF VENICE KICK-OFF (64): 1-Sergio Fragiacomo (Italy), 2-Kazuko Numazawa (Japan), 3/4-Nodar Gagua (Russia) / Kenji Shimodaira (Japan).

SUPERJACKPOT: 1-Nodar Gagua (Russia).

LADIES TOURNAMENT (16): 1-Giovanna La Falce (Italy), 2-Fanika Petrovska (England).

UISP "NO MONEY" (56): 1st Match-Cesare Nanti (Italy); 2nd Match-Matteo Bastagli (Italy); 3rd Match-Azizan Shadi (Italy); 4th Match-Stefano Sinopoli (Italy); Overall winner-Fanika Petrovska (England).

"SWING" TOURNAMENT (26): 1-Dino Visentin (Italy), 2-Sandro Mescola (Italy), 3-Stefano "Musinho"Sinopoli (Italy).

ESTORIL QUALIFIER (64): 1-Piergiorgio D'Ancona (Italy).

JAPAN OPEN QUALIFIER (32): 1-Piergiorgio D'Ancona (Italy).

FRIENDSHIP MATCH: 1-Tatsuya Tanaka (Japan), 2-Giorgio Castellano (Italy).

ITALIAN NATIONAL CIRCUIT 2007: 1-Carlo Melzi (Milan).


WSOB - UK MASTERS™
November 15-18, 2007; London, England

MASTERS (123+5 rebuys): 1-John Hurst (England), 2-Christian Plenz (Germany), 3/4-Kazuhiro Shino (Japan) / Allan Westermann (Denmark); 1C-Rida Hassan (Egypt), 2C-Neil Davidson (England), 3C/4C-Maria Krancheva (Bulgaria) / Mario Sequeira (Portugal); 1LC-Maya Peycheva (Bulgaria), 2LC-Andreas Olsen (Denmark), 3LC/4LC-Fabrizio Lo Surdo (Italy) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel).

INTERMEDIATE (26): 1-Alain de Foucher (France), 2-Louise Kortbek (Denmark), 3/4-Felix Vink (Holland/Ireland) / Per Kummervold (Norway); 1C-Gareth Owen (England), 2C-Regina Dodge (England); 1LC-Chris Rogers (England), 2LC-Richard Biddle (England).

CONSULTING DOUBLES (16 teams): 1-Nicky Check (England) & Lawrence Powell (England), 2-Hans-Uli Koch (Germany) & Ed O'Laughlin (USA), 3/4-Karsten Bredahl (Denmark) & Steen Grønbech (Denmark) / Maya Peycheva (Bulgaria) & Philip Vischjager (Holland).

Click here to see the tournament drawsheets from London.


ABT - LAS VEGAS OPEN BACKGAMMON TOURNAMENT & AMERICAN DOUBLES CHAMPIONSHIP
November 7-11, 2007; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (81+25 rebuys): 1-Victor Ashkenazi (NJ), 2-Joe Freedman (VA), 3/4-Jona Alexander (CA) / Stepan Nuniyants (WA); 1C-Stick Rice (OH), 2C-Bob Glass (CA), 3C/4C-Alan Grunwald (NJ) / Sami Sallak (Germany); 1LC-Richard Munitz (NY), 2-Gary Bauer (NJ).

INTERMEDIATE (88+32 rebuys): 1-Mark Donaldson (MN), 2-Robb Rossetti (CA), 3/4-Danielle Bastarache (FL) / Dennis Rutkowski (CA); 1C-Jonah Seewald (CO), 2C-Kamyar Hosseinian (CA), 3C/4C-Cem Aslan (TX) / Justin Nunez (CA); 1LC-Rick Voeller (WA), 2LC-David Taniguchi (CA).

BEGINNER (35+15 rebuys): 1-George Ramia (IL), 2-Proctor Ritchie (AZ), 3/4-Jack Peled (NY) / Joy Zuke (AK); 1C-Don Thompson Sr. (CA), 2C-Eula Lekas (CA); 1LC-Glen Chee (CA), 2LC-Lee Baker (CA).

$2000 SUPER JACKPOT (16): 1-Steve Sax (CA), 2-Hugh Sconyers (NV), 3/4-Arkadiy Tsinis (NV) / Brian Zembic (NV).

$1000 LIMITED JACKPOT (16): 1-Ted Chee (CA), 2-Dennis Rutkowski (CA), 3/4-Cem Aslan (TX) / Jinelle Girard (Canada).

$400 OPEN JACKPOT (16): 1-Alan Grunwald (NJ), 2-Petko Kostadinov (SC), 3/4-Victor Ashkenazi (NJ) / Art Moore (CA).

AMERICAN DOUBLES CHAMPIONSHIP (4 teams): 1-Nack Ballard (CA) & Kit Woolsey (CA), 2-Alan Grunwald (NJ) & Paul Magriel (NV).

$300 DOUBLES (32 teams): 1-Jeff Acierno (NY) & Steven Keats (NY), 2-Alan Grunwald (NY) & Paul Magriel (NV).

SENIORS TOURNAMENT #1 (64): 1-Ray Fogerlund (CA), 2-Tom Wheeler (TX).
SENIORS TOURNAMENT #2 (32): 1-Norm Wiggins (CA), 2-Beth Raby (VA).

BLITZ (200): 1-Bob Glass (CA), 2-Kit Woolsey (CA).

MINI-MATCH (128): 1-Jack Hagelin (WA), 2-Ted Chee (CA).

SATURDAY $300 JACKPOT (12): 1-Ray Fogerlund (CA), 2-John O'Hagan (IN).
SATURDAY $100 JACKPOT (32): 1-Ted Chee (CA), 2-Betty Coppic (FL).
SATURDAY $50 JACKPOT (9): 1-Joy Zuke (AK), 2-Hsiao-Yee Ballard (CA).

$50 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (21): 1-Kamyar Hosseinian (CA), 2-Tom Wheeler (TX).
$20 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (16): 1-Damjan Plesec (Slovenia), 2-Troy Longman (MI).


EBGT - 3rd EUROPEAN BACKGAMMON DOUBLES CHAMPIONSHIPS & 5th FRENCH OPEN
October 30-November 4, 2007; Enghien-les-Bains, France

EUROPEAN DOUBLES (27+5 rebuys): 1-Piergiorgio D'Ancona & Sandro Mescola (Italy), 2-Georgy Balkandjiisky & Dobromir Kyurkchiev (Bulgaria), 3/4-Claude Marbleu & Marc Santo-Roman (France) / Badri Tsertsvadze & Bakuri Tsertsvadze (Republic of Georgia).

FRENCH OPEN MASTERS (67): 1-Badri Tsertsevadze (Republic of Georgia), 2-Alexis Vincent (France), 3/4-Masayuki "Mochy" Mochizuki (Japan) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel); 1C-Thomas Jespersen (Denmark), 2C-Serge Erokhin (Russia); 1LC-Athanasios Lagopatis (Greece/Germany).

ADVANCED (25): 1-David Fall (England), 2-Majken Johansen (Faroe Island), 3/4-Jakob Garal (Ukraine/Germany) / Thomas Löw (Germany); 1C-Frédéric Andrieu (France), 2C-Thomas Löw (Germany); 1LC-Bert Van Kerckhove (Belgium).

BEGINNERS: 1-Antoinette Rodi (USA), 2-Franck Del Rio (France), 3-Frank Zennaro (France).

SUPER JACKPOT (8): 1/2-Thierry Manouck (France) / Ed O'Laughlin (USA).

LADIES EVENT (15): 1-Simonetta Barone Herrera (Italy/England), 2-Nicole Taboury (France).

XcitingGames CHALLENGE: 1-Roland Herrera (England), 2-Masayuki Mochizuki (Japan), 3/4-Fuat Erdag (Turkey) / Nicole Taboury (France).

"CITY OF VENICE" QUALIFIER: Frédéric Andrieu (France).

SPECIAL PLAYER REWARDS: Fernando Rocha (Argentina), Julie Thabault (France).

ELEGANCE TROPHY: Kazuko Numazawa (Japan).

BEST FRENCH PLAYER TROPHY: Alexis Vincent.


ABT - ILLINOIS STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
October 19-21, 2007; Peoria, Illinois

CHAMPIONSHIP (45): 1-Joe Sylvester (MO), 2-George Barr (IL); 1C-Ray Fogerlund (CA), 2C-John Jennings (IL); 1LC-Lucky Nelson (IL).

INTERMEDIATE (28): 1-Jim Pokela (MN), 2-Cookie Frazin (IL); 1C-Jolie Rubin (IL), 2C-Oleg Raygorodsky (IL); 1LC-Ramez Abi-Akar (IL).

NOVICE (8): 1-Cindy Trine (IL), 2-Maxine Diamond (Canada); 1C-Wendy Russell (IN); 1LC-Casey Sheedy (IN).

LAND OF LINCOLN MASTERS (11): 1-Joe Sylvester (MO), 2-Ed Zell (IL).

FRIDAY ILLINOIS OPEN (31): 1-Brad Baker (IN), 2-Mark Murray (IL); 1C-Petko Kostadinov (SC), 2C-Harvey Gillis (WA).

LINCOLN-DOUGLAS DOUBLES (16 teams): 1-Lenny Loder (IL) & Albert Yakobashvili (IL), 2-Tim Ferrell (WA) & Cliff Mayoh (IL).

DOWNTOWN PEORIA QUICKIES (32): 1-Steve Brown (MN), 2-Carol Joy Cole (MI).


10th AUSTRIAN BACKGAMMON OPEN & 4th EUROPEAN DOUBLE CONSULTING CHAMPIONSHIP
October 5-7, 2007; Seefeld, Austria

MASTER FLIGHT (35): 1-Götz Hildsberg (Germany), 2-Jerzy Behnke (Germany), 3/4-Michele Muratori (Italy) / Volker Sonnabend (Germany); 1C-Manfred Hollederer (Germany), 2C-Werner Hertel (Germany), 3C/4C-Harald Johanni (Germany) / Rainer Witt (Germany); 1LC-Andreas Nussbächer (Germany), 2LC-Stefan Parlow (Austria). Ladies Prize: Andrea Riebler (Austria).

CHAMPION FLIGHT (46): 1-Roland Sauter (Germany), 2-Christian Setzpfandt (Germany), 3/4-Helmut Gerdenits (Austria) / Michael Roth (Germany); 1C-Damian Plesec (Slovenia), 2C-Markus Kuntaritsch (Austria), 3C/4C-Thomas Leitner (Austria) / Ingrid Sonnabend (Germany); 1LC-Horst Ernst (Germany), 2LC-Ferruccio Zucchi (Italy). Ladies Prize: Giovanna La Falce (Italy).

INTERMEDIATE (22): 1-Sciadi Azizian (Iran/Italy), 2-Alberto da Pra (Italy), 3/4-Denise Kaiser (Germany/Switzerland) / Alessandro Stradiotti (Italy); 1C-Andrea Chen (China/Italy), 2C-Alfredo Sperti (Italy); 1LC-Philip Hollederer (Germany), 2LC-Christian Derichs (Germany). Ladies Prize: Denise Kaiser (Germany/Switzerland).

LADIES TOURNAMENT (13): 1-Ingrid Sonnabend (Germany), 2-Meltem Güçer (Turkey), 3/4-Petra Jobst (Germany) / Laura Monaco (Italy).

WARM-UP (52): 1-Neculai Draganuta (Romania), 2-Daniel Scheidiger (Switzerland).

ONE-POINT TOURNAMENT #1 (64): 1-Rudolf Prohaska (Austria).
ONE-POINT TOURNAMENT #2 (64): 1-Arda Findikoglu (Turkey).

SPERTI TROPHY (35): 1-Damian Plesec (Slovenia), 2-Michele Muratori (Italy).

EUROPEAN DOUBLE CONSULTING CHAMPIONSHIP (20 teams): 1-Jerzy Behnke (Germany) & Ronald Reinhardt (Germany), 2-Francesco Grimaldi (Italy) & Giuseppe Rigon (Italy).


ABT - MINNESOTA OPEN BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
October 5-7, 2007; Bloomington, Minnesota

OPEN (14): 1-David Rockwell (IL); 1C-Paul Knapp (MN); 1LC-Yury Millman (MN).

INTERMEDIATE (10): 1-Steve Cherne (MN); 1C-Sharon Rich (WA); 1LC-Bachan Khosa (MN).

MASTERS JACKPOT (11): 1-Harvey Gillis (WA), 2-Steve Brown (MN).

DOUBLES (8 teams): 1-Steve Brown (MN) & Jim Pokela (MN).

BLITZ (16): 1-Greg Bowman (KS), 2-Art Moore (CA).

MINI-MATCH (4): 1-Art Moore (CA).


ABT - COLORADO STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
September 28-30, 2007; Denver, Colorado

OPEN (32): 1-Richard Munitz (NY), 2-Neil Kazaross (IL); 1C-Charlie Raichle (CO), 2C-Bill Davis (IL); 1LC-Greg Kurrell (CO).

ADVANCED (18): 1-Dave Settles (IL), 2-Dan Pelton (AZ); 1C-Mark Stone (CO); 1LC-Tammi Cohen (CO).

NOVICE (4): 1-Andrew Mair (CO).

CONTINENTAL DIVIDE (12): 1-Malcolm Davis (TX), 2/3-Petko Kostadinov (SC) / Bob Glass (CA).

ROYAL GORGE (16): 1-Stacy Turner (GA), 2-Joseph Jemal (NJ).

DOUBLES (16 teams): 1-Greg Kurrell (CO) & Jonah Seewald (CO), 2-Carston Clay (CO) & Petko Kostadinov (SC).

QUICKIE KNOCKOUT (64): 1-Bart Brooks (Canada), 2-Gregg Cattanach (GA).

BLITZ TOURNAMENT (32): 1-Stacy Turner (GA).

HOSPITALITY BLITZ (8): 1-Bill Davis (IL).


JAPAN BACKGAMMON FESTIVAL
September 21-24, 2007; Tokyo, Japan

37th JAPAN CHAMPIONSHIP: 1-Junko Nakamura, 2-Yosuke Takahashi, 3/4-Kazuya Nagai / Masahiko Nasu.

13th JAPAN OPEN: 1-Tatsuya Tanaka, 2-Tomoya Mitsuyoshi, 3/4-Masayuki Mochizuki / Masahiko Nasu; Consolation A winner: Hironobu Yazawa; Consolation B winner: Yukio Nakamura.

INTERMEDIATE: 1-Takki Naka, 2-Ole Andersen (Denmark), 3/4-Torahiko Goto / Kazuhiro Mukai.

BEGINNERS: 1-Nobuhiro Kodama, 2-Satomi Usui, 3/4-Tatsushi Miyano / Chitose Okamura.

FRIENDSHIP MATCH: 1-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 2-Akiko Abe (Japan).

1-POINT TOURNAMENT (64): 1-Akiko Abe.


WBF - 11th TURKISH BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
September 8-9, 2007; Istanbul, Turkey

CHAMPIONSHIP (113): 1-Hamza Nar, 2-Gültekin Uygur, 3-Kürsad Solak, 4-Hakan Çelik.

ARENA EVENT (306): 1-Hamza Nar, 2-Ulva Cangazi, 3/4-Cevat Araz / Özcan Köker.

DOUBLES (21 teams): 1-Süleyman Sahin & Abdullah Sorgüven, 2-Hamza Nar & Çagla Sen.

LADIES EVENT (12): 1-Sevinc Kurtoglu, 2-Sevil Karakan.


PGT - PARTOUCHEGAMMON TOUR 2007 GRAND FINALE & DIVONNE OPEN PGT 2008
September 6-9, 2007; Divonne-les-Bains, France

PARTOUCHEGAMMON TOUR 2007 GRAND FINALE (29): 1-Götz Hildsberg (Germany), 2-Morten Holm (Denmark), 3/4-Thierry Manouck (France) / Chris Ternel (England).

DIVONNE OPEN PGT 2008 (71): 1-Zoran Maric (Bosnia/France), 2-Morten Holm (Denmark), 3/4-Alain Babillon (France) / Andreas Humke (Germany); 1C-François Tardieu (France), 2C-Frank Brinkmann (Germany), 3C/4C-Emmanuel Pantin de la Guère (France) / David Todd (USA); 1LC-Mario Sequeira (Portugal), 2LC-Miki Suzuki (France).


ABT - WISCONSIN STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
August 31-September 3, 2007; Madison, Wisconsin

CHAMPIONSHIP (51): 1-Bill Davis (IL), 2-David Rockwell (IL), 3-Ray Fogerlund (CA); 1C-Stick Rice (OH), 2C-Paul Weaver (AL).

ADVANCED (47): 1-Steve Maas (MN), 2-Ray Bills (MN), 3/4-Bachan Khosa (MN) / Dave Settles (IL); 1C-Ernie McCombs (TX), 2C-John Baron (OH).

LIMITED (5): 1-Susan Simpkins (IN), 2-Cherie Owens (AZ).

BADGER CLASSIC (32): 1-Steve Sax (CA), 2-Petko Kostadinov (SC), 3/4-Fred Kalantari (MN) / David Todd (MO).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Bachan Khosa (MN), 2-Jeff Barrows (MN).

DOUBLES (32 teams): 1-Mark Donaldson (MN) & Elayne Feinstein (FL), 2-Scott Day (IN) & Sean Garber (IN), 3/4-Carol Joy Cole (MI) & Petko Kostadinov (SC), 3/4-Steve Maas (MN) & Dave Wetzell (MN).

EARLY BIRD JACKPOT (16): 1-Carol Joy Cole (MI), 2-Art Moore (CA).

CANCELGAMMON (16): 1-Joe Freedman (VA), 2-Lee Pflugrad (WI).

$100 JACKPOT (8): 1-Kit Woolsey (CA).

BLITZ (32): 1-David Todd (MO), 2-Herb Roman (IL).

$20 QUICKIE #1 (8): 1-Howard Markowitz (NV).
$20 QUICKIE #2 (4): 1-Bruce Russell (WI).


16th MITTELEUROPA BACKGAMMON CHAMPIONSHIP & 20th ITALIAN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
August 31-September 2, 2007; Nova Gorica, Slovenia

MASTER FLIGHT (30): 1-Christos Groutsos (Greece), 2-Claus Weissbarth (Germany), 3/4-Peter Bennet (England) / Nino Di Bella (Italy); 1C-Walter Jarc (Canada/Spain), 2C-Federico Toledo (Italy), 3C/4C-Andrea Riebler (Austria) / Werner Schmuck (Austria); 1LC-Ricardo Malas (Lebanon/Spain), 2LC-Jakob Garal (Ukraine/Germany). Ladies Prize: Andrea Riebler (Austria).

CHAMPION FLIGHT (36): 1-Vicenzo Di Clemente (Italy), 2-Riccardo Percacciolo (Italy), 3/4-Thomas Leitner (Austria) / Giuseppe Ricciardi (Italy); 1C-Alfredo Maccallini (Italy), 2C-Roberto Piccioni (Italy); 1LC-Marco Tamigi (Italy), 2LC-Yannis Vallianos (Greece). Ladies Prize: Laura Monaco (Italy).

INTERMEDIATE (36): 1-Massimo Trovò (Italy), 2-Maria Grigis (Italy), 3/4-Fabio Gergolet (Italy) / Vittorio Molé (Italy); 1C-Charilaos Ladis (Greece), 2C-Andrea Marfori (Italy); 1LC-Alessandro Stradiotti (Italy), 2LC-Adriana Del Fabbro (Italy). Ladies Prize: Maria Grigis (Italy).

LADIES TOURNAMENT (8): 1-Laura Monaco (Italy), 2-Meltem Güçer (Turkey).

WARM-UP HEINER HAUSSLEITER MEMORIAL (53): 1-Walter Jarc (Canada/Spain), 2-Roland Klein (Germany).

ONE-POINT TORNEO DEL PRESIDENTE #1 (64): 1-Federico Toledo (Italy).
ONE-POINT TORNEO DEL PRESIDENTE #2 (64): 1-Adriana Del Fabbro (Italy).

SPERTI TROPHY (58): 1-Silvina Curros (Argentina), 2-Adam Prager (Israel).

20th ITALIAN CHAMPIONSHIP - MASTER: Nino Di Bella.
20th ITALIAN CHAMPIONSHIP - CHAMPION: Vincenzo Di Clemente.
20th ITALIAN CHAMPIONSHIP - INTERMEDIATE: Massimo Trovò.


ABT - FLORIDA STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
August 16-19, 2007; Fort Lauderdale, Florida

CHAMPIONSHIP (45): 1-Arie Bornstein (FL), 2-Paul Weaver (AL); 1C-Steve Hast (PA), 2C-Herb Roman (IL); 1LC-Ed O'Laughlin (FL).

ADVANCED (40): 1-Stefan Staykov (FL), 2-Danielle Bastarache (FL); 1C-Roz Ferris (IL), 2C-Steve Naar (FL); 1LC-Leon Turner (MI).

NOVICE (16): 1-Jeremy Zukerman (FL); 1C-Michael Raiman (FL); 1LC-Dan Glowa (FL).

AL TESORO MEMORIAL PALM CLASSIC (19): 1-Paul Weaver (AL), 2-Karen Davis (NY).

AMATEUR JACKPOT (17): 1-Stuart Katz (NY), 2-Arie Bornstein (FL).

DOUBLES (29 teams): 1-Bob Paris (FL) & Michael Rayner (FL), 2-Gregg Cattanach (GA) & Antoinette Rodi (FL).

BLITZ (64): 1-Steve Flam (FL).

DAVID MENKES MEMORIAL TOURNAMENT (31): 1/2-Karen Davis (NY) / Lee Genud (FL).

GATOR ROLL: 1-Beth Raby (VA).

SUNSHINE CUP (16): 1-Rick Wolf (FL), 2-Neal Rosensweig (FL). First prize was a Vitor Hollanda backgammon board.

$2067 was raised in memory of Al Tesoro and David Menkes for the First Serve tennis program for underprivileged children and the Best Friends Animal Society.


ABT - THOUSAND ISLANDS BACKGAMMON TOURNAMENT
August 3-5, 2007; Alexandria Bay, New York

OPEN (29): 1-Harvey Gillis (WA), 2-Richard Munitz (NY), 3-Frank DiMaggio (NJ).

NOVICE (3): 1-Wendy Gillis (WA).

DOUBLES (12 teams): 1-Harvey Gillis (WA) & Ron Taylor (NY), 2-Alan Grunwald (NJ) & Richard Munitz (NY).

MINI-JACKPOT #1 (8): 1-Martin Veltmann (Canada).
MINI-JACKPOT #2 (8): 1-Al Cantito (CT).
MINI-JACKPOT #3 (8): 1-Frank DiMaggio (NJ).


PGT - 5th RIVIERA & NATIONS CUP INTERNATIONAL BACKGAMMON FESTIVAL
July 17-22, 2007; Cannes, France

NATIONS CUP (16 teams): 1-DENMARK: Morten Holm & Sander Lylloff, 2-Georgia: Badri Cercvadze / Akaki Kikaleichvili / Kaha Nachkebia, 3-France, 4-Turkey.

PARTOUCHEGAMMON TOUR OPEN (117+11): 1-Sander Lylloff (Denmark), 2-Götz Hildsberg (Germany), 3/4-Thomas Kokholm (Denmark) / Volker Sonnabend (Germany); 1C-Artur Muradian (Armenia), 2C-Tassilo Rzymann (Austria), 3C/4C-Alexandros Kolonias (Greece) / Avetis Rostomian (Armenia); 1LC-Jakob Garal (Ukraine/Germany), 2LC-Jonas Moehrdel (Denmark).

INTERMEDIATE (8): 1-Andranik Harutunian (Armenia), 2-Georges Issa; 1C-Majken Johansen (Denmark).

BEGINNERS (3): 1-Andrea Bonazzi (Italy).

CANNES DOUBLES CONSULTATION (32 teams): 1-Michihito Kageyama & Toyotaka Nakamura (Japan), 2-Claudio Cantoni & Fausto Pescini (Italy), 3/4-Andy Bell (England) & Hanna Nilsson (Norway) / Martin Foldager & Pia Jeppesen (Denmark).

500-euro SUPER JACKPOT (16): 1/2-Leonid Riskin (Ukraine/Germany) / David Todd (USA).

LADIES TOURNAMENT (10): 1-Rachel Rhodes (England), 2-Cécile Wolf (France).

FAIR PLAY TROPHY: Perry Gartner (USA).


32nd WORLD BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
July 9-15, 2007; Monte Carlo, Monaco

CHAMPIONSHIP (218): 1-Jorge Pan (Argentina), 2-Alvaro Savio (Brazil), 3/4-Jan Jacobowitz (Germany) / Richard Munitz (USA); First Consolation: 1C-Patrick Didisheim (Switzerland), 2C-Matti Haaksila (Finland), 3C/4C-Alan Grunwald (USA) / Mark Larsen (Denmark); Second Consolation: 1C-Andrew Plater (England), 2C-Peer Rower (Germany), 3C/4C-Didier Assaraf (France) / Jean-Philippe Rohr (France); 1LC-Masayuki Mochizuki (Japan), 2LC-Perry Gartner (USA). Ladies Prize: Maya Peycheva (Bulgaria).

INTERMEDIATE (76): 1-Marc Bodin (France), 2-Shunji Terao (Japan), 3/4-Michel Chabrol (France) / Klaus Switon (Denmark); First Consolation: 1C-Jakob Truksa Andersen (Denmark), 2C-Joel Sundberg (Sweden), 3C/4C-Per Ulrik Andersen (Denmark) / Peter Bardehle (Germany); Second Consolation: 1C-Johnny Tonnessen (Norway), 2C-Martin de Bruin (USA/Spain), 3C/4C-Andrea Quadros (Brazil) / Alain Sormain (France); 1LC-Fillippo Oddo (Italy), 2LC-Shirley Elghanian (Iran).

BEGINNERS (48): 1-Vitalij Byrov (Ukraine), 2-Sergey Grinev (Russia), 3/4-Boris Mampozia (Russia) / Max Petersen (Denmark); First Consolation: 1C-Jan Ivar Nilsen (Norway), 2C-Laura Monaco (Italy), 3C/4C-Sandra Kaae Bauer (Denmark) / Amor Boulkertous (France); Second Consolation: 1C-Liz Johansson (Sweden), 2C-Sten Lorentzen (Denmark), 3C/4C-Pia Aimonen (Finland) / Ingrid Soderstjerna (Sweden); 1LC-Chiva Tafazzoli (Iran/Germany), 2LC-Carsten Vick (Germany).

SUPER JACKPOT #1 (64): 1-Sven Rumcker (Germany), 2-Ed O'Laughlin (USA), 3/4-David Ben-Zion (Israel) / Christoph Wagener (Germany).

FORTIS WORLD TEAM CHAMPIONSHIP (32 teams): 1-The Sharks (Italy): Claudio Cantoni / Massimiliano Maini / Fausto Pescini, 2-Blip Blop (Sweden): Mohammad Badies / Salim Chabo / Marvin Khattar.

CHAIRMAN'S TROPHY: Howard Markowitz (USA).
COURTESY TROPHY: Simonetta Barone Herrera (Italy/England).
ELEGANCE TROPHY - MEN: Mikael Sørensen (Denmark).
ELEGANCE TROPHY - WOMEN: Bai Ling (Hong Kong).
FIDELITY TROPHY: Alfred Schwarz (Germany).
TRAVEL TROPHY: Jake Jacobs (USA/Singapore).

GOLF TOURNAMENT: 1-Jaakko Salava (Finland), 2-Robert Lindbom (Sweden).

TENNIS MEN'S DOUBLES TOURNAMENT: 1-Detlef Stolz (Germany) & Carsten Vick (Germany), 2-Erkky Aimonen (Finland) & Jaako Salava (Finland)

Thanks to Michael Strato and GammonLife.com for these results.


ABT - 32nd MICHIGAN SUMMER BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
July 5-8, 2007; Novi, Michigan

OPEN (91): 1-Patrick Gibson (CA), 2-Ray Fogerlund (CA), 3-Petko Kostadinov (SC), 4/5-Tom Keith (Canada) / Bob Zavoral (IL); 1C-Richard Munitz (NY), 2C-Harvey Gillis (WA), 3C/4C-Neil Kazaross (IL) / John O'Hagan (IN).

INTERMEDIATE (64): 1-John Herron (MI), 2-Jolie Rubin (IL), 3-Ed Johnson (NY); 1C-Cem Aslan (TX), 2C-Joe Maize (MS), 3C/4C-Betty Coppic (FL) / Dave Pink (MI).

NOVICE (19): 1-Dean Schneider (MN), 2-Philip Little (MN); 1C-Greg Smith (WV), 2C-Gail Newburn (GA).

MICHIGAN MASTERS JACKPOT (32): 1-Petko Kostadinov (SC), 2-Sean Garber (IN), 3/4-Bob Glass (CA) / Howard Markowitz (NV).

HOWARD RING MEMORIAL JACKPOT (32): 1-Phil Simborg (IL), 2-Steve Brown (MN), 3/4-Ray Glaeser (OH) / Claude Landry (Canada). ($700 was raised for the Gastro-Intestinal Research Foundation in memory of Howard.)

SNOWIE FREEZE-OUT (32): 1-Terry Leahy (IL), 2-Frank Talbot (MI).

TRUEMONEYGAMES BLITZ (128): 1-Alan Gold (WI), 2-Fred Ishac (MI).

DOUBLES (32 teams): 1-Rory Pascar (IL) & Stick Rice (OH), 2-Phil & Randee Simborg (IL), 3/4-Bill Davis (IL) & Tak Morioka (IL) / Bev & Lenny Loder (IL).

SATELLITE DOUBLES (12 teams): 1-Steve Brown (MN) & Peter Kalba (IN), 2-Barry Miller (IL) & Gordon Miller (IL).

LIMITED DOUBLES (8 teams): 1-Angie & James Baltes (MI), 2-Bill Calton (MI) & Reggie Harvel (MI).

NEWCOMERS FREE ROLL JACKPOT (40): 1-Steve Neidecker (IL), 2-Kathy Sorci (IL).

$200 LUCKY 7 JACKPOT (16): 1-Jim Hickey (GA), 2-Nora Luna Righter (MA).
$100 LUCKY 7 JACKPOT (16): 1-Garry Kallos (Canada), 2-Michael Edge (SC).

$20 DETROIT QUICKIES (64): 1-Jim Lawrence (MI), 2-Claude Landry (Canada).
$10 DETROIT QUICKIES (64): 1-Garry Kallos (Canada), 2-Mike Rezai (OH).

$50 WARM-UP TOURNAMENT (29): 1-Yury Millman (MN), 2-Gregg Cattanach (GA), 3/4-Sean Garber (IN) / Mary Hickey (OH).
$30 WARM-UP TOURNAMENT (24): 1-Rick Todd (MI), 2-Peter Kalba (IN), 3/4-John Grayson (MI) / Dan Kiurski (MI).
$20 WARM-UP TOURNAMENT (6): 1-Dan Pelton (AZ), 2-Bill Calton (MI).

$50 EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-Jeb Horton (NC), 2-Herb Roman (IL).
$30 EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-Mike Rezai (OH), 2-James Worley (MO).

$50 SUNDAY JACKPOT (8): 1-Sandy Kaplan (MI), 2-Bob Glass (CA).
$25 SUNDAY JACKPOT (8): 1/2-Herb Roman (IL) / David Rubin (IL).

$50 AFTER-TOURNAMENT TOURNAMENT (15): 1-Barry Silliman (MD), 2/3-Maurice Barie (MI) / Mary Hickey (OH).
$20 AFTER-TOURNAMENT TOURNAMENT (16): 1-Perry Berlinski (MI), 2/3-Reggie Harvel (MI) / Ryan Hast (PA).


1st NICE CASINO RUHL BACKGAMMON OPEN
July 5-8, 2007; Nice, France

MASTERS (25): 1-Fausto Pescini (Italy), 2-Masayuki Mochizuki (Japan), 3/4-Wolfgang Haas (Austria) / Peter Jes Thomsen (Denmark); 1C-Giorgio Castellano (Italy), 2C-Artur Muradian (Armenia); 1LC-Chris Ternel (England), 2LC-Asbjørn Arntzen.

CHAMPIONS (29): 1-Espen Selbæk (Norway), 2-Harutyun Martirosian (Armenia), 3/4-Gurkan Gucer (Turkey) / Lucas Surmeyan (Armenia/Austria); 1C-Michihito Kageyama (Japan), 2C-Florin Popa (Romania/Italy); 1LC-Akaki Kikaleishvili (Georgia), 2LC-Sureyya Sertasi (Turkey). Ladies Prize: Jeanne Nanga (Cameroun /Austria).

INTERMEDIATE (28): 1-Andranik Harutyunyan (Armenia), 2-Alberto da Pra (Italy), 3/4-Conny Schoch (Switzerland) / Tanja Skanstrom (Denmark); 1C-Gagik Baxalbashyan (Armenia), 2C-Lorenzo Reinaldo; 1LC-Fabio Cappelletti (Italy), 2LC-Cathy Torra (France). Ladies Prize: Conny Schoch (Switzerland).

WARM-UP (24): 1-Masayuki Mochizuki (Japan), 2-Asbjørn Arntzen (Norway).

SPERTI TROPHY (29): 1-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 2-Michel Lamote (Belgium).

SUPER JACKPOT #1 (8): 1-Tassilo Rzymann (Austria), 2-Fabrizio Lo Surdo (Italy).
SUPER JACKPOT #2 (8): 1-Michel Serrero (France), 2-Fabrizio Lo Surdo (Italy).

LADIES TOURNAMENT (11): 1-Seda Koc (Turkey), 2-Conny Schoch (Switzerland).

ONE-POINT PRESIDENT'S TOURNAMENT (64): 1-Espen Selbæk (Norway).

Thanks to Michael Strato and GammonLife.com for these results.


ABT - 2007 LOS ANGELES OPEN BACKGAMMON TOURNAMENT
June 8-10, 2007; Van Nuys, California

OPEN (62): 1-Bart Brooks (Canada), 2-Art Benjamin (CA), 3-Ken Fischer (NV); 1C-Ray Fogerlund (CA), 2C-Gary Bauer (NJ), 3C/4C-Jobey Calitri (CA) / Arnold Freeman (CA).

ADVANCED (36): 1-Luis Rivera (Mexico), 2-Sina Bigdeli (CA); 1C-David Taniguchi (CA), 2C-Reza Daryabegi (CA), 3C/4C-Richard Armbruster (CA) / Arash Tabrizi (CA).

LIMITED (12): 1-Scott Evans (CA), 2-Sean Cooper (CA); 1C-Ryan Cochran (CA).

SUPER-32 JACKPOT (32): 1-Norm Wiggins (CA), 2-Steve Sax (CA), 3/4-Bob Glass (CA) / Sasan Taher (CA).

DOUBLES (16 teams): 1-Claire Robinson (CA) & John Rockwell (CA), 2-Aroos & Jerry Jabagchourian (CA).

OVERFLOW DOUBLES (8 teams): 1-Claudia Imatt (CA) & Howard Markowitz (NV), 2-Sina Bigdeli (CA) & Sasan Taher (CA).

2-POINT QUICKIES (48): 1-Jonah Seewald (CO), 2-Roy Gandy (CA).

$50 JACKPOT #1 (8): 1-Mary Franks (NV).
$50 JACKPOT #2 (8): 1-Antonio Rahaminov (Italy).
$50 JACKPOT #3 (8): 1-Patrick McCormick (CA).


PGT - SAINT-AMAND BACKGAMMON TROPHY
June 7-10, 2007; Saint Amand-les-Eaux, France

PARTOUCHEGAMMON TOUR OPEN (53+11 rebuys): 1-Jürgen Orlowski (Germany), 2-François Tardieu (France), 3/4-Pia Jeppesen (Denmark) / Mario Sequeira (Portugal); 1C-Jan Jacobowitz (Germany), 2C-Ion Ressu (Switzerland), 3C/4C-Sami Sallak (Germany) / Volker Sonnabend (Germany); 1LC-Christian Fauré (France), 2LC-Pierre Zakia (France), 3LC/4LC-Fabrizio LoSurdo (Italy) / Philippe Vouhe (France).

FAIR PLAY TROPHY: Martin Foldager (Denmark).

CONSULTATION DOUBLES: 1-Müge Altay (Turkey) & Manos Mastorakis (Greece), 2-Antonio Iaquinta (Italy) & Fabrizio LoSurdo (Italy).


3rd AIX-LES-BAINS BACKGAMMON OPEN
May 25-28, 2007; Aix-les-Bains, France

CHAMPIONSHIP (36): 1-François Tardieu (France), 2-Alexis Vincent (France), 3/4-Thierry Manouck (France) / Yomi Peretz (France); 1C-Ed O'Laughlin (USA), 2C-Alain Babillon (France); 1LC-Sami Sallak (Germany), 2LC-Mario Sequeira (Portugal).

AMATEUR (20): 1-Tuan Bo Ha (France), 2-Laurent Azoulay (France), 3/4-Carla Doumard (France) / Bruno Migliore (Italy); 1C-François Coignard (France), 2C-Laura Monaco (Italy); 1LC-Stéphane Noel, 2LC-Dominique Leboulenger (France).

BEGINNERS (8): 1-Pierre Delporte (France), 2-Mattias Azoulay (France).

CONSULTING DOUBLES (16 teams): 1-Serge Nadjar (France) & Michel Serrero (France), 2-Tobias Hellwag (Germany) & Ed O'Laughlin (USA), 3-Arnaud Mattern (France) & Yomi Peretz (France).

TEAM EVENT (16 teams): 1-Tobias Hellwag (Germany) & Ed O'Laughlin (USA).

LADIES TOURNAMENT (8): 1-Scarlett Serrero (France), 2-Isabelle Bonvalot (France).

1-POINTER (64): 1-Alain Babillon (France), 2-Sami Sallak (Germany).

BLITZ (16): 1-Emmanuel Israël (France), 2-Franck Stepler (France).

10th CHAMPIONSHIP OF FRANCE (24): 1-Arnaud Mattern, 2-Serge Dahan; 1C-Michel Serrero, 2C-Stéphane Noel.


ABT - 23rd ANNUAL NEVADA STATE BACKGAMMON TOURNAMENT
May 23-27, 2007; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (68): 1-Alan Grunwald (NJ), 2-Arkadiy Tsinis (NV), 3/4-Jinelle Girard (Canada) / Dana Nazarian (CA); 1C-Gary Bauer (NJ), 2C-Jim Pasko (NV), 3C/4C-Tak Morioka (IL) / Bill Robertie (MA); 1LC-Malcolm Davis (TX), 2LC-Jason Lee (NV).

INTERMEDIATE (66): 1-Paul Mangone (CA), 2-Stewart Pemberton (CT), 3/4-Gail Goetze (OK) / Justin Nunez (CA); 1C-Tim Lawless (MN), 2C-Patrick Gibson (CA), 3C/4C-Bear Lumbra (VT) / Sam Orandle (NV); 1LC-Jerry Jabagchourian (CA), 2LC-Luis Rivera (Mexico).

BEGINNERS (18): 1-Glenn Chee (CA), 2-David Ullrich (OK), 3-John Osborne (OK); 1C-Timothy Turner (GA), 2C-Angel Houghtaling (NV); 1LC-Don Thompson Sr. (NV), 2LC-Barbara Nash (CO).

SUPER JACKPOT (32 @ $1,000): 1-Richard Munitz (NY), 2-Arkadiy Tsinis (NV).

LIMITED JACKPOT (32 @ $500): 1-Tim Lawless (MN), 2-David Levy (CA).

SENIORS TOURNAMENT (128): 1-Perry Gartner (NJ), 2-Steve Brown (MN).

BLITZ EVENT (224): 1-Jason Lee (NV), 2-Art Moore (CA).

DOUBLES TOURNAMENT (32 teams): 1-Evan Etter (FL) & Cole Parker (TX), 2-Stacy Turner (GA) & Timothy Turner (GA).

MINI-MATCH EVENT (64): 1-Howard Markowitz (NV), 2-David Taniguchi (CA).

SATURDAY $300 JACKPOT (16): 1-Neil Kazaross (IL), 2-Kit Woolsey (CA).
SATURDAY $100 JACKPOT (26): 1-Mark Antranikian (CA), 2-Yusuke Itagaki (Japan).
SATURDAY $50 JACKPOT (4): 1-Abby Biss (New Zealand), 2-Glenn Chee (CA).

$50 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (20): 1-Ted Chee (CA), 2-Kakhaber Gogoladze (NY).
$20 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (9): 1-Lynn Ehrlich (NY), 2-J.A. Miller (IL).


EBGT - 2nd PORTUGUESE BACKGAMMON OPEN & GRAND PRIX d'ESTORIL
May 16-20, 2007; Estoril, Portugal

GRAND PRIX d'ESTORIL (32 teams): 1-Jean-Philippe Rohr (France) & self, 2-Franz-Josef Berg (Austria) & Werner "Schmucki" (Austria), 3/4-Pedro Machado (Portugal) & Jose Salema (Portugal) / Emil Mortuk (USA) & Mario Sequeira (Portugal).

CHAMPIONSHIP (49): 1-Michel Serrero (France), 2-Tomaz Neto (Portugal), 3/4-Frank Conway (Ireland) / Jean-Philippe Rohr (France); 1C-David Todd (USA), 2C-Andreas Humke (Germany); 1LC-Thomas Jespersen (Denmark).

INTERMEDIATE (14): 1-Dobromir Kyurkchiev (Bulgaria), 2-Rumen Nikolov (Bulgaria); 1C-Marc Steyvers (Belgium), 2C-Scarlett Serrero (France); 1LC-Carlo Facchetti (Italy).

LADIES TOURNAMENT: 1-Julie Thabault (France), 2-Scarlett Serrero (France).

PRESIDENT'S 1-POINT TOURNAMENT, courtesy of XcitingGames.com: 1-Ed O'Laughlin (USA), 2-Alain Babillon (France), 3/4-Mike Heard (England) / Raymond Kershaw (England); 5/8-Thomas Jespersen (Denmark) / Dobromir Kyurkchiev (Bulgaria) / Michel Serrero (France) / Julie Thabault (France).

SPECIAL PRIZE #1: Iancho Hristov (Bulgaria) - Encouragement Prize
SPECIAL PRIZE #2: Tomaz Neto (Portugal) - Best Portuguese Player
SPECIAL PRIZE #3: Jose Salema (Portugal) - Special Player Prize
SPECIAL PRIZE #4: Ed O'Laughlin (USA) - "Never Give Up" Prize


19th WBF EUROPEAN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP & 6th VELDEN OPEN
May 11-13, 2007; Velden, Austria

MASTERS (36): 1-Werner Schmuck (Austria), 2-Zbigniew Szczerek (Poland), 3/4-Ricardo Malas (Spain) / Tassilo Rzymann (Austria); 1C-Peter Raugust (Germany), 2C-Jakob Garal (Ukraine/Germany), 3C/4C-Nodar Gagua (Georgia/Russia) / Adam Robak (Poland); 1LC-Götz Hildsberg (Germany), 2LC-Michel Serrero (France). Ladies Prize: Andrea Riebler (Austria).

CHAMPIONSHIP (37): 1-Oliver Schneider (Germany), 2-Feza Diyarbekir (Turkey), 3/4-Raimund Specht (Germany) / Peter Winkler (Austria); 1C-Marco Tamigi (Italy), 2C-Giuseppe Ricciardi (Italy), 3C/4C-Kristoffer Hötzeneder (Austria) / Stefano Selvi (Italy); 1LC-Arda Findikoglu (Turkey), 2LC-Florin Popa (Romania/Italy).

INTERMEDIATE (34): 1-Sureyya Sertasi (Turkey), 2-Stefano Sinopoli (Italy), 3/4-Lorenzo Rinaldo (Italy) / Elfi Fritz-Winkler (Austria); 1C-Marius Cornelius Veres (Romania), 2C-Yalkin Erk (Turkey), 3C/4C-Luca Clementi (Italy) / Fuat Erdag (Turkey); 1LC-Alberto da Pra (Italy), 2LC-Vasilios Kyrkos (Greece/Belgium). Ladies Prize: Elfi Fritz-Winkler (Austria).

WARM-UP (58): 1-Zbigniew Szczerek (Poland), 2-Feza Diyarbekir (Turkey).

SPERTI TROPHY (56): 1-Hormoz Shahrokshahi (Germany), 2-Martin Barkwill (England).

LADIES TOURNAMENT (10): 1-Seda Koc (Turkey), 2-Muge Altay (Turkey).

500-euro SUPERJACKPOT (8): 1-Piergiorgio D'Ancona (Italy), 2-Stefano Selvi (Italy).

ONE-POINTER #1: 1-Neculai Draganuta (Romania).
ONE-POINTER #2: 1-Ayhan Serin (Turkey).
ONE-POINTER #3: 1-Yalkin Erk (Turkey).

Tournament drawsheets and photos can be found here: http://www.gammonlife.com/tournaments/index.htm


PGT - 1st LYON BACKGAMMON OPEN
May 10-13, 2007; Lyon, France

PARTOUCHEGAMMON TOUR OPEN (48+16 rebuys): 1-Pia Jeppesen (Denmark), 2-Sander Lylloff (Denmark), 3/4-Ion Ressu (Switzerland) / Jean-Philippe Rohr (France); 1C-Bartolomeo Migliore (Italy), 2C-Marc Santo-Roman (France), 3C/4C-Michel Sneoual (France) / Rainer Witt (Germany); 1LC-Sami Sallak (Germany), 2LC-Alain Babillon (France). Ladies Prize: Pia Jeppesen (Denmark).

FAIR PLAY TROPHY: Chris Ternel (England).

CONSULTATION DOUBLES (16 teams): 1-Serge Dahan (France) & Thierry Manouck (France), 2-Ed O'Laughlin (USA).


ABT - 1st SOUTHEAST BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
May 4-6, 2007; Atlanta, Georgia

CHAMPIONSHIP (37): 1-Malcolm Davis (TX), 2-Steve Sax (CA); 1C-Gary Bauer (NJ), 2C-Mark Antranikian (CA); 1LC-Perry Gartner (NJ).

ADVANCED (30): 1-Vladi Gudgenov (NC), 2-Owen Black (FL); 1C-Paul Teitelbaum (GA), 2C-Elayne Feinstein (FL); 1LC-Andy Palumbo (FL).

NOVICE (8): 1-Houda Nicole Masarani (CA), 2-Gail Newburn (GA); 1C-Scott Knowles (NC).

SOUTHEAST MASTERS (21+1 rebuy): 1-Mike Corbett (FL), 2-Bob Glass (CA).

DIXIE CUP (16): 1-Michael Edge (SC), 2-Stacy Turner (GA).

TURKISH BLITZ (32):1-Tim McDonald (GA), 2-Andy Palumbo (FL).

DOUBLES (16 teams): 1-Owen Black (FL) & Patty Geoffroy (MA), 2-Holly Brososky (MI) & Gail Newburn (GA).

MINI-MATCH #1 (64): 1-Stacy Turner (GA), 2-Evan Etter (FL).
MINI-MATCH #2 (32): 1-Zia Afshani (GA), 2-Evan Etter (FL).

EARLY EXIT JACKPOT (8): 1-Larry Taylor (GA).

FIRST-TIMER'S FREE ROLL (8): 1-Houda Nicole Masarani (CA), 2-Rick Burger (NC).

$100 SUNDAY JACKPOT (4): 1-Bill Riles (TX).
$50 SUNDAY JACKPOT (8): 1-Samra Hadden (GA).
$25 SUNDAY JACKPOT #1 (8): 1-Elayne Feinstein (FL).
$25 SUNDAY JACKPOT #2 (8): 1-Samra Hadden (GA).
$10 NOVICE JACKPOT (4): 1-Holly Brososky (MI).

SHUT THE BOX (12 qualifiers): 1-Ray Fogerlund (CA). $350 was raised for Children's Healthcare of Atlanta at Scottish Rite.

Southeast Championships photo album can be found here: http://sechamps.com/


PGT - 8th PARIS MASTER & OPEN BACKGAMMON TOURNAMENT
April 18-22, 2007; Paris, France

MASTERS (16): 1-Sander Lylloff (Denmark), 2-Karsten Nielsen (Denmark/Thailand), 3/4-Didier Assaraf (France) / Ed O'Laughlin (USA).

PARTOUCHEGAMMON TOUR OPEN (68): 1-Götz Hildsberg (Germany), 2-Marc Santo-Roman (France), 3/4-Philippe Lecomte (France) / Karsten Nielsen (Denmark/Thailand); 1C-Sander Lylloff (Denmark), 2C-Volker Sonnabend (Germany), 3C/4C-Jacques Elbilia (France) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel); 1LC-Thierry Manouck (France), 2LC-Franck Stepler (France), 3LC/4LC-Damian Plesec (Slovenia) / Serge Rived (France).

INTERMEDIATE (8): 1-Alain Defoucher (France), 2-Nadya Marinova (Bulgaria); 1C-Peter Bosse (Denmark); 1LC-Bao Ha (Vietnam/France).

BEGINNERS: 1-Charles Lecomte (France), 2-Julie Bensaïd (France).

CONSULTATION DOUBLES #1 (16 teams): 1-Morten Holm Lassen (Denmark) & Sander Lylloff (Denmark), 2-Olivier Decultot (France) & Olivier Lafon (France).

CONSULTATION DOUBLES #2 (8 teams): 1-Christian Fauré (France) & Cyrille Fouquet (France), 2-Bernard Chetrit (France) & Claude Zekri (France).


ABT - 13th OHIO STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
April 13-15, 2007; Cleveland, Ohio

OPEN (32): 1-Maurice Barie (MI), 2-Emil Mortuk (MI); 1C-Walter Trice (MA), 2C-Thomas Meyer (IL).

ADVANCED (40): 1-Carmen Webb (PA), 2-Bud Bowers (PA), 3-Karen Meyer (IL); 1C-Pete Townsend (PA), 2C-Gil Evans (NH).

NOVICE (16): 1-Nick Grenci (PA), 2-Regina Ragelis (OH); 1C-Jamie Evans (NH), 2C-Donna Davenport (OH).

OHIO MASTERS (16): 1-Ray Glaeser (OH), 2-Sean Garber (IN).

AMATEUR JACKPOT (8): 1-Darin Campo (OH), 2-Dan Kiurski (MI).

MICROBLITZ (32):1-Farhad Forudi (OH), 2-Steve Grund (PA).

DOUBLES (22 teams): 1-David & Linda Rockwell (IL), 2-Al Moskos (MI) & Takis Sakkalis (Greece).

$20 QUICKIES #1 (32): 1-Sean Garber (IN), 2-Jon Stephens (OH).
$20 QUICKIES #2 (16): 1-Gregg Cattanach (GA).

THURSDAY WARM-UP (12): 1-John Baron (OH), 2-Darin Campo (OH).


EBGT - 19th TrueMoneygames NORDIC OPEN BACKGAMMON TOURNAMENT
April 5-9, 2007; Helsingør, Denmark

CHAMPIONSHIP (81): 1-Thomas Jespersen (Denmark), 2-Norbert Wiebusch (Germany), 3-Rolf Mørk Nielsen (Denmark), 4-Sven-Olav Norén (Sweden), 5/6-Martin Foldager (Denmark) / Morten Holm Lassen (Denmark); 1LC-Henrik Løber (Denmark), 2LC-Pia Jeppesen (Denmark).

ADVANCED (77): 1-Jakob Andersen (Denmark), 2-Johnny Pedersen (Denmark), 3-Claus Berggreen (Denmark), 4-Allan Christensen (Denmark), 5/6-Kåre Aronson (Sweden) / Ingo Mohr (Germany); 1C-Mark Larsen (Denmark), 2C-Nikolai Nilsen (Denmark).

INTERMEDIATE (73): 1-Michael Pedersen (Denmark), 2-Vinni Gertsen (Denmark), 3-Laura Monaco (Italy), 4-Ingrid Sonnabend (Germany), 5/6-Grete Arntzen (Sweden) / Pia Nielsen (Denmark); 1LC-Carsten Kruse (Denmark), 2LC-Ingrid Söderstjerna (Sweden).

BEGINNER (65): 1-Helle Rasmussen (Denmark), 2-Stig Olesen (Denmark), 3/4-Leif Rasmussen (Denmark) / Samira Yagoubi (Denmark); 1C-Kenny Jørgensen (Denmark), 2C-Majid E. B., 3C/4C-Henrik Georgsen (Denmark) / Ole Vestergaard (Denmark); 1LC-Hans Christian Frost (Denmark), 2LC-Michael Bjelke (Denmark).

NATIONS CUP (4 teams): 1-Team Japan: Michihito Kageyama / Masayuki Mochizuki / Poem Nishimura, 2-Team Denmark: Tony Hauboff / Henrik Løber / Hans Kristian Mathiesen.

JAPAN OPEN QUALIFIER (32): 1-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 2-Achim Müller (Germany).

WORLD CHAMPIONSHIP QUALIFIER (32): 1-Masayuki Mochizuki (Japan), 2-Inge Christoffersen (Denmark).

CONSULTATION DOUBLES (24 teams): 1-Lennart Kurland & Peter Lygteskov (Denmark), 2-Thorbjørn Schiønning & Poul Lindberg Sørensen (Denmark).

TEAM EVENT (24 teams): 1-The Italian Job (Italy): Giorgio Castellano / Fabrizio Lo Surdo / Laura Monaco, 2-Team Mirror Clear (Denmark): Lennart Kurland / Peter Lygteskov / Lone Marcher.


ABT - MIDWEST BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
March 23-25, 2007; Lisle, Illinois

CHAMPIONSHIP (64): 1-Steve Brown (MN), 2-John Jennings (IL), 3/4-Paul Franks (NV) / Yury Millman (MN); 1C-Howard Markowitz (NV), 2C-Vadim Musælyan (NC); 1LC-Matt Reklaitis (MA).

ADVANCED (64): 1-Kieth Hvamstad (MN), 2-Scott Johnston (IN), 3/4-Glenn Ramsey (PA) / Harold Roberson (MN); 1C-Matt Cohn-Geier (WI), 2C-Jesse Eaton (MN); 1LC-Adam Bennett (WI).

LIMITED (23): 1-Mark Dean (PA), 2-Joe Szwedo (IL); 1C-Bill Schragel (IL), 2C-Glen Arnold (NE); 1LC-Tim Johnson (IL).

$125 OPEN (20): 1-Terry Leahy (IL), 2-Herb Roman (IL); 1C-Rory Pascar (IL); 1LC-Joe Sylvester (MO).

CHILDREN'S TOURNAMENT (17): 1-Lyle Rubin (IL), 2-Lizzy Ring (IL); 1C-Jonathan Munitz (NY), 2C-Elana Epstein (IL).

GRAND CRYSTAL BEAVER (16): 1-Howard Markowitz (NV), 2-Ken Fischer (CA).

BATTLE OF THE SEXES (32 men & 9 women): 1-Gil Evans (NH), 2-Patty Geoffroy (MA).

NACKGAMMON (32): 1-Greg Merriman (MI), 2-Tom Duggan (England), 3/4-John Rockwell (CA) / Ralph Stowell (WI).

OPEN DOUBLES (32 teams): 1-Mark Donaldson (MN) & Elayne Feinstein (FL), 2-Mary & Paul Franks (NV), 3/4-Bill Bartholomay (IL) & Beth Whitney (MI) / Jena & John Jennings (IL).

INTERMEDIATE DOUBLES (12 teams): 1-Gary Fishman (FL) & Beth Raby (VA), 2-Georgina Flanagan & Oleg Raygorodsky.

GOLD DOUBLOON BLITZ (104): 1-Keene Marin (WI).

QUICKIE (128): 1-Carter Mattig (IL), 2-Peter Kalba (IN), 3/4-Paul Baraz (IL) / Jeb Horton (NC).

TAKI TREASURE TOURNEY for Taki Board (16): 1-Patty Geoffroy (MA).

$100 SCHOONER JACKPOT (8): 1-Bruce Russell (WI), 2-Stepan Nuniyants (WA).

$25 CLIPPER JACKPOT (8): 1-Tom Duggan (England), 2-Dan Cramer (MN).

WHEEL OF FORTUNE: 1-Adam Bennett (WI).

PIG-ROLLING: 1-David Taniguchi (CA).

POP-UP PIRATE: 1-Lisa Rockwell (IL).

JOLLY ROGER BEANBAG TOSS: 1-Jeb Horton (NC).

A record-setting amount of $6,000 was raised for the Anti-Cruelty Society of Chicago.


ABT - 29th PITTSBURGH BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
February 16-18, 2007; Moon Township, Pennsylvania

CHAMPIONSHIP (76): 1-Dana Nazarian (CA), 2-David Todd (MO), 3/4-Gregg Cattanach (GA) / Linda MacLean (MA); 1C-Fred Kalantari (MN), 2C-Ed O'Laughlin (FL); 1LC-Christopher Yep (OH), 2LC-Doug Roberts (MA).

ADVANCED (73): 1-Phyllis Shapiro (MO), 2-Adam Bennett (WI), 3/4-Arlene Austin (PA) / Vic Morawski (MD); 1C-Beth Raby (VA), 2C-Bud Bowers (PA); 1LC-J.A. Miller (WI), 2LC-Gil Evans (NH).

NOVICE (28): 1-Mark Dean (PA), 2-Carol Leatherman (CO); 1C-Ryan Hast (PA), 2C-Cheryl Holahan (PA).

GRANDMASTER JACKPOT (16): 1-Drew Giovanis (NV), 2-Howard Markowitz (NV).

MASTERS JACKPOT (32): 1-Petko Kostadinov (SC), 2-David Taniguchi (CA), 3/4-Joe Freedman (VA) / Fred Kalantari (MN).

AMATEUR JACKPOT (32): 1-Joe Miller (OH), 2-Dan Kiurski (MI), 3/4-Michael Edge (SC) / John Grenci (PA).

LIMITED JACKPOT (8): 1-Gale Pollack (FL), 2-Ryan Hast (PA).

LADIES ONLY JACKPOT (8): 1-Brenda Cohen (PA), 2-Peggy Neubig (NJ).

OPEN DOUBLES (28 teams): 1-Jeff Acierno (NY) & Larry Liebster (NJ), 2-Elayne Feinstein (FL) & Petko Kostadinov (SC), 3/4-Bill Finneran (VA) & Gary Fries (VA) / Fred Kalantari (MN) & Dana Nazarian (CA).

LIMITED DOUBLES (15 teams): 1-Bob & Susie Hathaway (VA), 2-Gary Fishman (FL) & Beth Raby (VA).

BLITZ (48): 1-Bob Koca (MD), 2-Kit Woolsey (CA).

2-POINT QUICKIES #1 (64): 1-Gary Kallos (Canada), 2-Eric Johnson (IL).

2-POINT QUICKIES #2 (64): 1-Bob Glass (CA), 2-Brent Cohen (PA).

PITTSBURGH MEMORIAL CUP (16): 1-Ken Fischer (CA), 2-Greg Merriman (MI).

THREE RIVERS AMATEUR JACKPOT (16): 1-John Grenci (PA), 2-Chris Knapp (Canada).

EARLY ELIMINATION JACKPOT (8): 1-Kevin Kelly (NJ).

$100 JACKPOT (8): 1/2-Bruce Russell (WI) / Abbas Zaltash (PA).

$50 JACKPOT (8): 1-Danielle Bastarache (FL).

NOVICE JACKPOT (8): 1-Mike Ebbesen (MD), 2-Andrew Vallo (PA).

PITTSBURGH 2007 FREE ENTRY: Dave Settles (IL).

CAROLINA INVITATIONAL 2008 FREE ENTRY: Ben Elliott (NC).


5th COTSWOLD FIRESIDE BACKGAMMON TOURNAMENT
January 26-28, 2007; Stroud, England

CHAMPIONSHIP (47): 1-Raj Jansari, 2-Stuart Mann, 3/4-Paul Christmas / Neil Davidson; 1C-Barry McAdam, 2C-Ann Pocknell.

INTERMEDIATE (30): 1-Richard Biddle, 2-Gaz Owen, 3/4-Gill Bray / Fak Laight; 1C-Nick Barham, 2C-Tony Fawcett.

BEGINNER (9): 1-Mervyn Bleach, 2-Carrington Marshall, 3-Andrew Bennet, 4-Steve Bak.

LAST CHANCE (64): 1-Chris Bray, 2-Mike Heard.

SATELLITES (40): Championship winners Mardi Ohannessian, Andy Bell, Barry McAdam. Intermediate winners Mike Ireland, Arthur Wright.

COTSWOLD POKER CHAMPION: Cecilia Sparke.

BEAR OF RODBOROUGH PRIZE: Stuart Mann.


PARTYGAMMON.COM MILLION BACKGAMMON TOURNAMENT
January 21-25, 2007; Paradise Island, Nassau, Bahamas

CHAMPIONSHIP (120+8 rebuys): 1-Andreas Märtens (Germany), 2-Lasse Hjorth Madsen (Denmark), 3/4-Nack Ballard (USA) / Ralf Jonas (Germany), 5/8-Alex Lehmann (USA) / Sander Lylloff (Denmark) / Arkadiy Tsinis (USA) / Henrik Veje (Denmark); 1C-Lars Trabolt (Denmark), 2C-Torsten Haase (Germany), 3C/4C-Kent Goulding (USA) / Yaniv Shimony (Israel).

$200 JACKPOT (11): 1-Odin Spillum Svendsen (Norway), 2-Steen Grønbech (Denmark).

$500 JACKPOT (16): 1-Neil Garvie (Canada), 2-Frank Frigo (USA).

$1,000 JACKPOT (18): 1-Nodar Gagua (Russia), 2-Sakura Sugawara (USA).

$2,000 JACKPOT (16): 1-Rick Barabino (USA), 2-Morten Holm (Denmark).

$5,000 DOUBLES (8 teams): 1-Lars Bønding (Denmark) & Mark Teltscher (England), 2-Leo Fernandez (Argentina) & Christian Toth (Brazil).

[See www.gammonlife.com for photos, ladders and reports.]


BACKGAMMON ON BOARD VIII
January 20-27, 2007; Mexican Riviera Cruise from Los Angeles, California, to Puerto Vallarta, Mazatlan & Cabo San Lucas

OPEN (28 generating 80 entries): 1-Kit Woolsey (CA), 2-Richard Munitz (NY).

"CARIBBEAN" JACKPOT (8): 1-Bill Davis (IL), 2-Nora Luna Righter (MA).

CAPTAIN'S TOURNEY (28): 1-Nora Luna Righter (MA), 2-Michael Davis (CA).

POKER TOURNAMENT (22): 1-Jake Massler (CA), 2-Judy Nutting (CA), 3-Wanda Roberts (MA).

HONORARY TROPHY: Lois Merriman (MI).


XcitingGames BRIGHT 'n' BREEZY BACKGAMMON TOURNAMENT
January 12-14, 2007; Bristol, England

OPEN (80): 1-John Hurst, 2-Stuart Mann, 3/4-Mike Heard / Rachel Rhodes; 1C-Julian Fetterlein, 2C-Uldis Lapikens, 3C/4C-George Miltiadou / Ann Pocknell; 1LC-Adrian Jones, 2LC-Fanika Petkovska.

TIDAL WAVE (64): 1-Mark Heidenfeld, 2-John Slattery, 3/4-Mike Main / Nick Valley.

FRIDAY 500 KNOCKOUT (38): 1-Mardi Ohannessian, 2-Rogier van Gemert (NL), 3/4-Matthew Franklin / Jerry Limb.

POKER (25): 1-Andy Bell, 2-Matthew Franklin, 3-Ann Pocknell, 4-Rosey Bensley, 5-Eamon Keogh.

DOUBLES (8 teams): 1-No Idea, 2-MC's Secret Lovers.


ABT - 7th CAROLINA INVITATIONAL
January 12-14, 2007; Charlotte, North Carolina

OPEN (52): 1-Paul Weaver (AL), 2-Stick Rice (OH), 3/4-Bill Davis (IL) / Alfred Mamlet (MD); 1C-Ed O'Laughlin (FL), 2C-Ray Fogerlund (CA); 1LC-David Todd (MO).

ADVANCED (43): 1-Paul Strasberg (VA), 2-Michael Valliere (PA); 1C-Dave Settles (IL), 2C-Samra Hadden (GA); 1LC-Roz Ferris (IL).

NOVICE (13): 1-Mike Freeman (NC), 2-Almon Hall (NC); 1C-Ron Cohen (PA).

QUEEN CITY CUP (25): 1-Herb Gurland (MA), 2-Al Hodis (NY).

CARDINAL CLASSIC (29): 1-Ken Larsen (NC), 2-Marvin Widenhouse (NC), 3/4-Betty Coppic (FL) / Dan Grogan (MI).

DOUBLES (23 teams): 1-Betty Coppic (FL) & Vadim Musaelyan (NC), 2-Carol Joy Cole (MI) & Ray Glaeser (OH).

QUICKIES (64): 1-Carter Mattig (IL), 2-Ray Fogerlund (CA).

BLITZ (32): 1-Tim Mabee (IL), 2-Evan Etter (FL).

SKUNK DICE: 1-Evan Etter (FL). ($842 was raised for the Leukemia & Lymphoma Society.)

Return to Top



Home