International Backgammon Tournament Results

International Tournament Results Logo

1994 INTERNATIONAL BACKGAMMON TOURNAMENT RESULTS

Events in reverse chronological order compiled by Carol Joy Cole

1993    1994    1995    1996   1997   1998    1999    2000    2001    2002 
2003    2004    2005    2006   2007   2008    2009    2010    2011    2012 
2013    2014    2015    2016   2017   2018    2019    2020    2021    2022 
2023

THIRD TURKISH OPEN
December 13-18, 1994; Istanbul, Turkey

CHAMPIONSHIP (130): 1-Bill Robertie (USA), 2-Stuart Hosen (USA), 3/4-Tony Havens (RSA) / Simon Naim (ISR); 1C-Malcolm Davis (USA), 2C·Michael Greiner (GER), 3C/4C-Alan Steffen (USA) / Jorma Tattari (FIN); 1LC-Richard Cieciorko (FRA), 2LC-Georg Steinherr; Ladies Prize–Antoinette Williams (USA).

INTERMEDIATE: 1-Kia Chenizie (GEO), 2-Teimairaz Silcharouldze (GEO), 3/4-David Ben-David (ISR) I Rasmos Nohr (DEN); 1 C·Matti Haaksila (FIN), 2C-Svilen Todorov (BUL), 3CI 4C·Klaus Feirstein (GER) / Guy Michalet (FRA); 1LC-Hakan Nilsson (SWE), 2LC·Akaki Kihal (GEO); Ladies Prize–Brigit Scheuerling (GER).

BEGINNER: 1-Dimitrov Hastov (BUL), 2-Tziki Verdi (ISR), 3/4-Levert lsirin (TUR) / Holger Eng (GER); 1C-Zahpo Yupehugze (GEO), 2C-Giora Goldreich (ISR), 3C/4C-Nurhen Gidutyon (TUR) / Leon Van Weyl (NTH); 1LC-Vigdis Knag Hoff (DEN), 2LC-VIadimir Georgyiev (BUL); Ladies Prize–Vigdis Knag Hoff (DEN).

SUPER JACKPOT #1 (32): 112-Harvey Huie (USA) / Matthias Korner (GER).
SUPER JACKPOT #2 (16): 1-James Colen (USA).

WARM-UP: 1-Rick Barabino (USA), 2-Shimon Kagan (ISR), 3-Emil Mortuk (USA).

$1,000 DOUBLES: 1-Sandra & Kazuhiro Shino (UK), 2-Billy Horan & Mike Senkiewicz (USA).

TEAM EVENT (25 teams): 1-Dragon Players-Hong Kong (Jerry Godsey, Steve Nelson, John Simon), 2-Bosphores Team-Turkey.


ABT: AUTUMN GRAND PRIX
December 3-4, 1994; San Diego, California

OPEN (64): 1-Patrick Gibson, 2-Phil Laak, 3-Art Benjamin, 4-Chaim Lang.

AMATEUR (14):  1-Nicole Masarani, 2-Mike Sharp.

$10 MEGABLITZ #1 (32): 1-Peter Kalba (IL), 2-Cecilia Pedroza.
$10 MEGABLITZ #2 (16): 1-Rudy Citrom.

$25 MEGABLITZ #1 (16): 1/2-Peter Kalba (IL) / Ray Baker.
$25 MEGABLITZ #2 (16): 1-George Haskour.

DOUBLES #1 (8 teams): 1-BiII Davis (IL) & Arnold Zousmer.
DOUBLES #2 (8 teams): 1/2-Leslie Lockett (IL) & Jon Vietor / Ray Baker & Gus Contos.
DOUBLES #3 (8 teams): 1-Patti Beadles (OR) & Ed Rybak (OR).


ABT: NY/NJ BACKGAMMON CO-OP BIG APPLE SERIES
November 11-13, 1994; Hackensack, New Jersey

OPEN (33): 1-Neil Kazaross (IL). 2-Ray Fogerlund (CA). 3-Mike Nelson (NY); 1C-David Wells (MA), 2C-Antoinette Williams (NY).

ADVANCED (16): 1-Harriet Klein (NJ). 2-Drew Liebenthal (NY); 1C -Alex Rasic (NY).

INTERMEDIATE (11 ): 1-Lens Krummel (NY), 2-Donny Lomuto (NY); 1C-Nancy lshac (MI).

BIG APPLE $300 (15): 1-Tom Costigan (MA). 2-David Wells (MA).

KICKOFF (32): 1-Angelo Larceri (NJ).

WORM IN THE APPLE (32): 1-Danny Fogel (NY).

DOUBLES #1 (16 teams): 1-David Jaffe & Oksana Gribakova (WI).
DOUBLES #2 (8 teams): 1-AI Bader & Bob Molitor (NJ)


ABT: BACKGAMMON IN THE BERKSHIRES
October 28-30, 1994; South Lee, Massachusetts

OPEN (22): 1-Marty Storer, 2-Doug Roberts, 3/4-David Wells / Albert Steg; 1C-Jay Giuttari, 2C-Herb Gurland.

INTERMEDIATE (10): 1-Sakura Sugawara, 2-Sharon Rochon; 1C-Fred Bement.

NOVICE (7): 1-Gilles Blais, 2-Marcell Raux.

DOUBLES (8 teams): 1-Sam & Joan Hanna, 2-Jay Giuttari & Nora Luna.

ONE POINT MATCH (32): 1-Alex Perry.


3RD SOUTH AMERICAN WORLD CUP AND TOURNAMENT
October 24-28, 1994; Buenos Aires, Argentina

WORLD CUP (37): 1-Aian Steffen (US), 2-Joaquin Viejobueno (ARG), 3/4-Gianni Bizzarro (ARG) / Emil Mortuk (US); 1C-Sergio Gelabert (ARG), 2C-Hugo Ergueta (ARG).

CHAMPIONSHIP (100 + 192 reentries): 1-Rafael Silva y Cabo, 2-Horacio Anitua, 3/4-Daniel Zarlenga / Jose Safdie, 5/6/7-0scar Azar / Victor Quintana / Eduardo Tultchinsky.

JUNIOR (100 + 128 reentires): 1-Mario Suarez, 2-Rafael Brancato, 3/4-Juan Carlos Gonzalez / N. Suarez, 5/6-Myriam Poveda / Ariel Wicnudel.

BEGINNER (76 + 88 reentries): 1-Gustavo Grum, 2-Federico Buiter, 3/4-Maria Alesandro / Diego Binetti.

LADIES INVITATIONAL: 1-Eiena Pastore, 2-Veronica Dabul.


ABT: GAMMON ASSOCIATES 32ND INVITATIONAL
October 14-16, 1994; Woodland Hills, California

OPEN (42): 1-Rudy Citrom, 2-Jon Vietor, 3-Don Bernstein; 1C-Neil Kazaross (IL). 2C-Phil Laak.

LIMITED (9): 1-Carlos Hamon, 2-Thomas Polk; 1C-Ron Coffin.

SPECIAL 16 (16): 1-Harry Cohn (IL). 2-Jona Alexander.

SPECIAL OVERFLOW (8): 1-Zev Vered.

DOUBLES (16 teams): 1-Ray Fogerlund & Tim Singer, 2-Ron Bruns & Paul Gedigian.

SPEED-GAMMON #1: 1-Phil Laak.
SPEED-GAMMON #2: 1-Steve Sax.

CALIFORNIA STATE CHALLENGE CUP: 1-Gammon Associates of L.A., 2-Backgammon Club of San Diego.


ABT: NATION’S CAPITAL FALL CHAMPIONSHIPS
October 7-9, 1994; Bethesda, Maryland

CHAMPIONSHIP (28): 1-Ed O'Laughlin, 2-Stephen Lentz, 1C-Harry Zilli, 4-Mark Davis, 5/6-Joe Freedman / Sam Orandle, 7-Howard Shapiro, 1LC/2LC-Ron Genter / David Orandle.

OPEN (23): 1-Joe Freedman, 2-William Counts, 1C-Stephen Lentz, 4-Brad Paleg, 5/6-Ali Rebatchi / Hunter Jones, 7/8-Blake Sorem / Barry Steinberg.

JACKPOT (10): 1-Blake Sorem, 2-Ed O'Laughlin; 1C-Sam Orandle.

BLITZ: 1-Brad Paleg, 2-Barry Steinberg.


ABT: ILLINOIS STATE CHAMPIONSHIPS / AMERICA CUP TOURNAMENT
October 5-9, 1994; Bloomingdale, Illinois

CHAMPIONSHIP (47): 1-Doug Roberts (MA), 2-Tak Morioka (IL), 3/4-Jake Jacobs (IL) / Neil Kazaross (IL); 1C-Ray Fogerlund (CA), 2C-David Wells (MA); 1LC-Abbas Zaltazh.

ADVANCED (58): 1-Lucky Nelson (IL), 2-Jeff Spencer (MN), 3/4-Mark Murray (IL) / Ken Bronstein (OR); 1C-Mike Ungerleider (CA), 2C-Andy Bittman (IL); 1LC-Ray Bills (MN).

LIMITED (19): 1-Albert Lazar (IL), 2-Eric Donaldson (MN); 1C-Lee Pflugrad (WI).

AMERICA CUP (16): 1-Harry Cohn (IL), 2-Kent Goulding (MD), 3/4-Perry Gartner (NJ) / Emil Mortuk (MI).

BATILE OF THE STATES (8): 1-Abbas Zaltash/Jeff Acierno (East Coast).

MASTERS (16): 1-David Wells (MA), 2-Ray Fogerlund (CA).

DOUBLES (32 teams): 1-Jill Ferdinand & Neil Kazaross (IL), 2-John Bashian (OH) & Dave Cramer (IL), 3/4-Barry Miller (IL) & Burt Miller (WI) / Howard Markowitz (NV).

KICK-OFF (32): 1-Yamin Yamin (IL), 2-Jerry Elam (FL).

MINI-BLITZ (64): 1-Richard Armbruster, 2-Fred Gehlhoff (WI), 3/4-Ken Bronstein (OR) / Dave Thomas (FL).

MICRO-BLITZ (32): 1-Dave Thomas (FL), 2-Bob Holyon (WI).

HIGH PERFORMANCE CHAMPS: Carol Joy Cole (MI), Mike Senkiewicz (NY), Jolie Rubin (IL), John Bashian (OH).

COLUMBUS PATH: Rosalie Johnson, Derek Matheson, Rick Janowski.

MINIATURE GOLF: 1-Richard Armbruster (CA).


ABT: TOWPATH INN TOURNAMENT
September 30-October 2, 1994; Turin, New York

OPEN (30): 1-Ed Johnson (NY), 2-Mike Friedman (CAN), 3-Paul Stebbing (CAN).

DOUBLES (8 teams): 1/2-Barry Steinberg & Bill Wilner (MD) / Andy Palumbo


GERMAN OPEN
September 29-October 3, 1994; Halle, Germany

CHAMPIONSHIP (79): 1-Michael Grabarczyk, 2· Mathias Pauen, 3/4-Manfred Hollederer I Torsten Haase; 1C·Sigrud Karwen, 2C-Thomas Lumper; 1 LC· Ekrem Basdas.

INTERMEDIATE (57): 1-Gunther Holzinger, 2-Johannes Levermann, 3/4-Norbert Liesicki / Ewald Eichhorn; 1C-Dirk Schiemann, 2C-Axel Steglmaier; 1LC-Carsten Lindner-Emden.

BEGINNER (47): Hasha Tabutsadze (GEO). 2-Harald Winkler, 3/4-Gogier van Gernert (NL) / Dirk Schelhove; 1C-Jorg Grote, 2C-Sigrid Muhlbauer; 1LC-Kees van Roijen (NL).

SUPER JACKPOT: 1-Michael Friedrich, 2-Frank Kirschner.

WARM-UP: 1-Frank Gillar, 2-Frank Talbot (USA).

TEAM: 1-Fire (Riskin, Laitadze, Tabutsadze), 2-Bielefeld 18.15 (Kotzoridis, Städler, Evi).


WORLD CUP IV AND U.S. OPEN
September 5-11, 1994; Addison, Texas

WORLD CUP IV (52): 1-Billy Horan (NY), 2-Joe Sylvester (MI), 3/4-Evert Van Eijck (Netherlands) / Paul Weaver (USA); 1C-Hugh Sconyers (CA), 2C-Mike Svobodny (NY).

U.S. OPEN (76): 1-Ed O'Laughlin, 2-Paul Magriel (NY), 3/4-Rick Barabino (NY) / Dick Cather (TX); 1C-Howard Markowitz (NV), 2C-Wilcox Snellings (NV).

ADVANCED (32): 1-Chuck Bower (IN), 2-Jim Bowman (FL); 1C-Jim Stripling (TX), 2C-Dante Bains (CA).

INTERMEDIATE (19): 1-0rhan Tozum (CA), 2-Curtis Lucas (TX); 1C -Michael Rohland (TX), 2C-Kevin Cline (TX).

RIFLEMAN'S SHOOTOUT (32): 1-Howard Markowitz (NV), 2-Malcolm Davis (TX).

GOLD RUSH (64): 1-Kit Woolsey (CA), 2-Paul Magriel.

ARMADILLO CHASE (129): 1-Wilcox Snellings (NV), 2-Nathan Jones (TX).

CHIPMUNK CHASE (64): 1-Butch Meese (IN), 2-Kati Pratt (TX).

OPEN MICRO-BLITZ (64): 1-Carmen Tomlinson (TX).

LIMITED MICRO-BLITZ (32): Kevin McDonough (AZ).

SPEEDGAMMON (32): 1-Jeff Acierno (NY), 2-Joe Sylvester (MI).

LAST ROUND-UP (113): 1-Roy Williams (TX), 2-Harry Cohn (IL), 3/4-lan Macfarlane (Brazil) / Kevin McDonough (AZ).

AMATEUR JACKPOT (8): 1-Kurt Schurecht (IL), 2-Joe Harris (CA).


4TH MITTELEUROPA TOURNAMENT
September 2-4, 1994; Nova Gorica, Slovenia

CHAMPIONSHIP (40): 1-Cathrin Bladh Risselin (SWE), 2-Alfonso Sara (ITA), 3/4-Matthias Korner (GER) / Andrea Sirch (ITA); 1C-Guido Flamigni (ITA), 2C-Enrico Ferrucci (ITA); 1LC-Sergio Fragiacomo (ITA).

INTERMEDIATE (27): 1-Peter Huber (GER), 2-FrancoPerinelli (ITA), 3/4-Antonio Rocca (ITA) / Sandro Fiorentini (ITA); 1C-Giorgio Caldera (ITA), 2C-Hendrik Muysers (GER); 1LC-Peter Winkler (AUS).

BEGINNER (23): 1-Axel Fenske (GER), 2-Angelo Genovese (ITA), 3/4-Maria Croce (ITA) / Denise Pantarotto (ITA); 1C-Luca Marchesan (ITA), 2C-Nicola Spiro (ITA); 1LC-Doris Brachvogel (GER).

WARM-UP TOURNEY: 1-Enrico Colangiuolo (ITA), 2-Luca Pagano (ITA).

TEAM TOURNAMENT: 1-Backgammon Club of Rome (Claudio Borgnino, Enrico Colangiuolo, Giuseppe Ricciardi).

BLACKJACK: 1-Renzo Margherit (ITA)


LAS VEGAS OPEN
August 14-17, 1994; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (102): 1-Hal Heinrich (CAN), 2-Steve Sax  (CA), 3-0liver Baksic (CAN), 4-Gino Scalamandre (NY), 5/8-Nack Ballard (WA) / Gene Chait (CA) / Stu Hasen (TX) / Antonio Ortega (CR); 1C-Steve Clark (WA), 2C-Kent Goulding (MD), 3/4-Jake Jacobs (IL) / Ami Tennenbaum (NJ); 1LC-Norm Wiggins (CA), 2LC-Mariano  Rocco (ARG).

INTERMEDIATE (96): 1-Azzam Masarani (CA), 2-Corlan Chinn (WA), 3-Andreas Born (GER), 4-Veronica Mooney (AZ), 5/8-Mick Dobratz (IN) / Laura Petrillo (FL) / David Simpson (CO) / Jorge Tsao (CR); 1C-Ramon Eleazar (NV), 2C-Paul Wurmbrand (NV), 3C/4C-Michael Ginat (CO) / Chen-fu Yu (MD); 1LC-Jorge Tsao (CR), 2LC-Wally Wolf (MI).

BEGINNER (34): 1-Nora Luna (MA), 2-Linda Landre (OR), 3/4-Casey Jones (CAN) / Twila Slesnick (CA); 1C-Gail Latter (MI), 2C-Linda Compton (NV); 1LC-Julie Schroer, 2LC-Carlos Hamon (CA).

$3,000 SUPER JACKPOT (16): 1-James Colen (NY), 2-Malcolm Davis (TX), 3/4-Wilcox Snellings (NV) / Paul Weaver (NY).

$1200 LIMITED JACKPOT (16): 1-David MacBryde (CA), 2-Kevin McDonnough (AZ).

$500 STARDUST JACKPOT (4): 1-Howard Markowitz (NV).

DOUBLES (32 teams): 1-0dis Chenault & Christian Podivsky (CA), 2-Bruno LeMilinaire & Francois Tardieu (FRA), 3/4-Antonio Ortega & Jorge Tsao (CR) / Howard Ring (IL) & Joe Russell (CA).

$50 BLITZ (120): 1-Bruno LeMilinaire (FRA), 2-Joe Miller (OH).

$25 BLITZ (152): 1-Joe Harris (CA), 2-Joe Miller (OH).


ABT: GREEN MOUNTAIN FESTIVAL OF BACKGAMMON
August 8-14, 1994; Stratton Mountain, Vermont

Canadian Open – ABT
OPEN (8): 1-David Wells, 2-Bob Bishop.

INTERMEDIATE (16): 1-Bob Lumbra, 2-Marc Gray, 3/4-Mark Kaplan / Hunter Jones; 1C-Sakura Sugawara, 2C-Wanda delaBarre

Vermont Open
OPEN: 1-Bob Bishop, 2/3-Herb Gurland / Walter Trice.

INTERMEDIATE: 1-Hunter Jones, 2-Eli Turgell, 3/4-Mark Kaplan / Fred Bement.


ABT: 42ND INDIANA OPEN
July 29-31, 1994; Indianapolis, Indiana

CHAMPIONSHIP (32): 1-Steve McCormick (MO), 2-Tak Morioka (IL), 3-Jon Stephens (OH); 1C-Ami Tennenbaum (NJ).

ADVANCED (32): 1-Durb Oldham (KY), 2-Kevin Muench (IL); 1C-Bill Gheen (IN), 2C-Richard Heinz (IN).

INTERMEDIATE (14): 1-Marilyn Faller (PA), 2-Sean Garber (IN); 1C-Brian Nelson (IN), 2C-Jan Gurvitz (IN).

NOVICE (4): 1-Lara Simsic (IN).

MASTERS JACKPOT (15): 1-Harry Cohn (IL), 2-Abbas Zaltash (PA).

AMATEUR JACKPOT#1 (16): 1-Chuck Stimming (IN).
AMATEUR JACKPOT #2 (8): 1-Randall Witt (TN).

DOUBLES (8 teams): 1-Neil Kazaross (IL) & Larry Strommen (IN).

OPEN MICROBLITZ (32): 1-Mike Darooge (MI).

LIMITED MICROBLITZ (16): 1-Brian Nelson (IN).


ABT: THOUSAND ISLANDS TOURNAMENT
July 29-31, 1994; Alexandria Bay, New York

OPEN (38): 1-Charlie Morrison (CAN), 2-Judy Brown (NY), 3-Sig Skolnick (FL).

DOUBLES (8 teams): 1-Bob Hoey & Carol Masley (NY).


MONTE CARLO WORLD CHAMPIONSHIP
July 11-17, 1994; Monte Carlo, Monaco

CHAMPIONSHIP (200): 1-Frank Frigo (USA), 2-Peter Jes Thompsen (DEN), 3/4-David Eshed (ISR) / Bill Robertie (USA); 1C-Gordon Cross (GER), 2C-Mario Sequeira (POR), 3C/4C-Xiao Ping (CHN) / Andreas Pournaras (GRE); 1LC-Howard Markowitz (USA), 2LC-Richard Cieciorko (FRA), 3LC/4LC-M. Holm (DEN) / Emza Laitadze (GEORGIA); 1LC-Kent Goulding (USA), 2LC-Stephan Tornros (SPAIN); Ladies Prize-Lila Swan (USA).

INTERMEDIATE: 1-Nicole Taboury (FRA), 2-Misja Alma (NL), 3/4-Teun Ruardy (NL) / Mirko Podchul (GER);  1C-Christian Liebe (GER), 2C-Sture Lifh (SWE), 3C/4C-Ernand Chetrit (FRA) / Wolfgang Griese (GER); 1 LC-John Jacobs (NL), 2LC-Carlo Facchetti (ITA), 3LC/4LC-Emily Fisher (USA) / Anders Christiansen (DEN); 1LC-Andreas Born (GER), 2LC-Gilbert Grimberg (FRA); Ladies Prize: Nicole Taboury (FRA).

BEGINNER: 1-Walerie Torelli (GEORGIA), 2-Marc Werner (GER), 3/4-Makoto Nonomura (JPN) / Annette Wenkens (DEN); 1C-Peter Schneider (GER), 2C-Ciaudia Behrendt (GER), 3C/4C-Saban Kilisen (TUR) / Marco Doetlaff (GER); 1LC-Shunsuke Hasegawa (JPN), 2LC-Henning Roschberg (NOR), 3LC/4LC-Narissa Ferrer (USA/SPAIN) / Hendrik Muysers (GER); 1LC-Steen Mikkeisen (DEN), 2LC-Thomas Ronn (SWE); Ladies Prize: Annette Wenkens (DEN).

SUPER JACKPOT (64): 37.5%-Gerard Duguet-Grasser (FRA), 25%-Billy Horan (USA), 25%-Frank Frigo (USA), 12.5%-James Colen (USA).

WORLD TEAM CHAMPIONSHIP: 1-"Let's Do It Again" (USA)-Howard Markowitz, Antoinette Williams, Alan Steffen, 2-(FRANCE) Hervé Pietraru, Bruno Le Milinaire, Michel Cordier.


ABT: MICHIGAN SUMMER CHAMPIONSHIPS
July 1-4, 1994; Novi, Michigan

OPEN (79): 1-Dean Muench (IL), 2-Mike Friedman (CAN), 3-Neil Kazaross (IL), 4/5-Ed Pavilonis (NY) / Abbas Zaltash (PA); 1C-Mike Darooge (MI), 2C-Ralph Schaffner (CAN).

INTERMEDIATE (77): 1-Bill Szirtes (CAN), 2-Darl Brooks (OH), 3-Jim Muirhead (MI), 4/5-Paul Farah (MI) / Bill Slater (CAN); 1C-Andy Palumbo, 2C-Nancy Takala (MI).

NOVICE (15): 1-Greg Shoults (OH), 2-lrv Taylor (OH); 1C-Casey Jones (CAN), 2C-Joe Farah (CAN), 3C/4C-Michelle Colpo (PA / Wally Wolf (MI).

WORLD CUP QUALIFIER I (16): 1-Harry Cohn (IL), 2-Jack Kissane (NY).
WORLD CUP QUALIFIER II (16): 1-Antonio Ortega (CR), 2-Frank Talbot (MI).

OPEN DOUBLES (32 teams): 1-Bill Davis & Tak Morioka (IL), 2-AI & Casey Jones (CAN), 3/4-Joann Feinstein (IL) & Howard Markowitz (NV) / Doug Roberts (MA) & Walter Trice (MA).

LIMITED DOUBLES (12 teams): 1-Evie Merecki & Bev Mulholland (MI), 2-Mike Charison & Gail Latter (MI).

OVER-FLOW DOUBLES (10 teams): 1-Mike Fujita (CA) & Drew Giovanis (FL), 2-Don Jayhan & Arline Levy (IL).

MICHIGAN BLITZ (128): 1-Fred Kapuscinski.

BONUS BLITZ (64): 1-Darl Brooks (OH).

SUMMER FREEZE-OUT (32): 1-Dan Cramer (DC), 2-Carol Falk (MI).

$300 SUPER JACKPOT (16): 1-AI Jones (CAN).

OVERFLOW SUPER JACKPOT (8): 1-Ray Fogerlund (CA).

$100 LIMITED JACKPOT (16): 1-Denny Leatherman (PA).

$100 FIRE-CRACKER JACKPOT (8): 1-Ray Fogerlund (CA).

EARLYBIRD OPEN JACKPOT (16): 1-Oscar Schön (CAN).

EARLYBIRD LIMITED JACKPOT (16): 1-Jorge Tsao (CR).


1994 EUROPEAN CHAMPIONSHIP
June 30-July 3, 1994; Beaulieusur-Mer, France

CHAMPIONSHIP (27): 1-lon Ressu (SWZ), 2-Eric Guedj (FRA), 3/4-Garrett Bell (UK) / Ann Leib (USA); 1C-Lothar Wolf (GER), 2C-Carlo Facchetti (ITA); 1LC-David Hochron (USA), 2LC-Thomas Lumper (GER).

INTERMEDIATE (24): 1-Nico Kitt (ROM), 2-Morten Holm (DEN); 1C-Sture Lifh (SWE); 1LC-Gian Michele d'Onofrio (ITA).

LADIES PRIZES: Ann Leib (USA), Luisa Sequeira (POR).


7TH ARGENTINA OPEN
June 10-13, 1994; Buenos Aires, Argentina

CHAMPIONSHIP (76 + 192 reentries): 1-Leo Cappella, 2-Paul Weaver (USA), 3-Santiago Hynes, 4-Rafael Silva y Cobo.

JUNIOR (88 + 160 reentries): 1-Daniel Yorno, 2-Darfo Fuks, 3-Carlos Rawson, 4-Myriam Poveda.

BEGINNER (80 + 112 reentries): 1-Gustavo Garcia, 2-Ricardo Talabera, 3-Eduardo Mufarrengue, 4-Diego Donaire.

DESPERATION (All): 1-Myrna Rigesti.

LADIES PRIZE: 1-Paula Estacolchic, Myriam Poveda, Mirta Carracedo.

KICKOFF: 1-Jose Saphir.

LADIES INVITATIONAL: 1-Julia Estacolchic.

CHILDREN'S INVITATIONAL: 1-0svaldo Tundis


6TH CITY OF VENICE INTERNATIONAL TOURNAMENT
June 2-5, 1994; Venice, Italy

OPEN ( 49): 1-Michael Grabarczyk (GER), 2-Mario Sequeria (POR), 3/4-Matthias Korner (GER) / Rolf Schreuder (NL); 1C-Simon Naim (FRA), 2C-Micola Pagano (ITA); 1LC-Michel Cordier (BEL).

INTERMEDIATE (47): 1-Wiater Jarc (CAN), 2-Fulvio Garozzo; 1C-Luisa Sequeira (POR), 2C-Giinther Holzinger (GER).

BEGINNER (32): 1-Gianmarco Maggiolini, 2-Roberto Gottipavero; 1C-Paolo Martin; 1LC-Patricia Della Noce.

SCHOOL (6): 1-Cinzia Righetti.

LADIES PRIZES: Luisa Sequeira (POR), Annalisa Porcu (ITA).

WARM-UP (73): 1-Giuseppe Bau.

JACKPOT CHAMPIONSHIP (64): 1-Hans Jorge Karius (GER).

MINI-JACKPOT (128): 1-Wolfgang Seitz (AUS).


ABT: SPRING GRAN PRIX
May 28-30, 1994; LaJolla, California

OPEN (53): 1-Arnold Zousmer, 2-Art Benjamin, 3-Roy Springer, 4-0dis Chenault.

BEGINNER (9): 1-Nicole Masarani, 2/4-Kristine Andrysiak / Sandra Konechy / Cecilia Pedroza.

DOUBLES #1 (8 teams): 1-Mike Fujita & Karl ZoBell.
DOUBLES #2 (8 teams): 1/2-George Alessi & Treena Bouque / Paul Gedigian & Sam Mardian.

MEGABLITZ (32): 1-Mark Arnold, 2-Larry Deckel.


ABT: 15TH CHICAGO OPEN
May 27-30, 1994; Elk Grove Village, Illinois

CHAMPIONSHIP (48): 1-Kit Woolsey (CA), 2-Neil Kazaross (IL), 3-Paul Klein (IL); 1C-Rick Bieniak (FL), 2C-Howard Ring.

INTERMEDIATE (60): 1-John Stryker (IL), 2-Kurt Schurecht (IL), 3/4-Carol Falk (MI) / David Rubin (IL); 1C-John Rather (MD), 2C-J.A. Miller (IL).

WORLD CUP QUALIFIER (16): 1-James Colen (NY), 2-David Hochron (CA).

BLITZ (64): 1-Jim Hickey (GA).

HYPER-BACKGAMMON®: 1-John Smulders (IN).

DOUBLES (32 teams): 1-Kit & Sally Woolsey (CA}, 2-John Stryker & Paul Franks (IL}, 3/4-Don Desmond & John Bashian (OH) / Bill Davis & Jolie Rubin (IL).


1ST OUZO 12 GREEK CHAMPIONSHIP
May 11-15, 1994; Athens, Greece

CHAMPIONSHIP (95): 1-Billy Horan (USA), 2-Bill Robertie (USA), 3/4-Aiexis Avramidis (GRE) / Matthias Pauen (GER), 5/8-Paul Magriel (USA) / Petri Pietila (FIN) / Evert Van Eijck (HOL) / Dimitrios Zahopoulos (GRE); 1C-Mario Sequeira (POR), 2C-Ion Ressu (SWZ), 3C/4C-Nikon Panagackis (GRE) / Alan Steffen (USA); 1LC-Rageb Shadallah (USA), 2LC-Abraham Eitan (ISR).

INTERMEDIATE (49): 1-Derek Matheson (UK), 2-Costas Costopoulos (GRE), 3/4-Todor Dimitrov (BUL) / Andreas Born (GER); 1C-Yannes Vallinos (USA), 2C-David McNair (SCT); 1LC-Aiex Caraplis, 2LC-Kiaus Feierstein (GER).

BEGINNER (29): 1-Andreas Bitsakos (GRE), 2-Takis Festas (GRE), 3/4-Ronel Steyn (RSA) / Morten Ladekarl (DEN); 1C-Rosalie Money (UK), 2C-Pantelis Skafidas (GRE); 1LC-Don O'Neal (UK), 2LC-Nora Luna (USA).

$1000 JACKPOT (16): 1-Frank Kirschner (GER).

$500 JACKPOT #1: 1-Billy Horan (USA).
$500 JACKPOT #2: 1-Paul Magriel (USA).

VIKING KICKOFF (62): 1-Shimon Kagan (ISR), 2-Jürgen Herold (GER), 3/4-Gordon Cross (GER) / Wolfgang Griese (GER).

TEAM EVENT (16 teams): 1-"Rhein-Ruhr-Schafchen" (Germany: Wolfgang Frank, Wolfgang Orselt, Holger Jantzen), 2-"Rataplan" (Greece: Antonios Dionysaton, Gus Noynanakis, Takis Festas).


3RD TOURNAMENT OF THE AMÉRICAS
April 27-May 1, 1994; San José, Costa Rica

OPEN (59): 1-Gerd Schiesser (GER), 2-Joe Sylvester (MI), 3/4-Nack Ballard (WA) / Bob Glass (CA); 1C-Toni Wuersch (MA), 2C-Tony Goble (NY); 1LC-Rageb Shadallah.

INTERMEDIATE (23): 1-Richard Armbruster (CA), 2-Cordula Thiess (GER); 1C-Steve McCormick (MO), 2C-Andreas Born (GER); 1LC-David Rubin (IL).

NOVICE (18): 1-Jolie Rubin (IL), 2-Narissa Ferrer (SPN); 1C-Yana Lindner (CR); 1LC-Ralf Sudbrak (GER).

EL CARIARI (16): 1-Mike Senkiewicz (NY), 2-Mike Svobodny (CA), 3/4-Kent Goulding (MD) / Paul Weaver (MD).

EL CARIARI LIMITED (16): 1-Antonio Ortega (CR), 2-Peter Ryder (OH), 3/4-Steve McCormick (MO) / Jon Vietor (CA).

DOUBLES (32 teams): 1-Kimberly Lloyd & Emil Mortuk (MI), 2-Michele Colpo (PA) & Ray Fogerlund (CA), 3/4-Bill Barron & Marc Poe (TX) / Herb Meadow & Toni Wuersch (MA).

BLITZ (104): 1-Tom Clark (NY).

TENNIS DOUBLES (8 Teams) 1-Steve McCormick (MO) & Pete Ryder (OH), 2-Andreas Born & Harald Johanni (GER).

GOLF TOURNEY: 1-Tina Kaplan (NY).

PIG-ROLLING: 1-Jolie Rubin (IL), 2-Zohreh Zafaranian (TX).

LIARS DICE: 1-Kent Goulding (MD).


ABT: 15TH GRANITE STATE OPEN
April 22-24, 1994; Jaffrey, New Hampshire

OPEN (21): 1-Marty Storer (NH), 2-Lincoln Bedell (NH), 3/4-Walter Trice (MA) / Ami Tennenbaum (NJ), 1C-Carl Adamec , 2C-Ken Truman.

INTERMEDIATE (11): 1-Lou Florio, 2-Mark Damish, 1C-Taylor Sage.


6TH NORDIC WIDE OPEN
April 1-4, 1994; Copenhagen, Denmark

CHAMPIONSHIP (76): 1-Niels Fløjborg (DEN), 2-Rageb Shadallah (USA), 3/4-Matthias Pauen (GER) / Ray Tannen (GB); 1C-Harald Johanni (GER), 2C-Evert van Eijck (NL); 1LC-Rick Janowski (GB), 2LC-Carlo Facchetti (ITA).

ADVANCED INTERMEDIATE (75): 1-Michael Weile (DEN), 2-Henrik Knudsen (DEN), 3/4-Fiemming Jensen (DEN) / Thomas Jespersen (DEN); 1C-Ole Knudsen (DEN), 2C-Ciaus Berggren (DEN); 1LC-Raid El Mounzer (DEN), 2LC-Matti Karsikko (FIN).

INTERMEDIATE (145): 1-Ciaes Dahlström (SWE), 2-Henrik Lamber (DEN), 3/4-Søren Bejder (DEN) / Peter Neubert (DEN); 1C-Jonas Rorbecker, 2C-Dean Larsen (DEN); 1LC-Vigdis Hoff (DEN), 2LC-Jan Schmittsdorf (GER).

BEGINNER (94): 1-Tobias Christensen (DEN), 2-Steen Jørgensen (DEN), 3/4-Brian Hansen (DEN) / Flemming Nielsen (DEN); 1C-Ray Langenfeld (SWE), 2C-Lasse Nielsen (DEN); 1LC-Pierre Reinhardt (DEN), 2LC-Thomas Wilberg (DEN).

SUPER JACKPOT #1 (8): 1-Ralf Jonas (GER).
SUPER JACKPOT #2 (16): 1-Rageb Shadallah (USA), 2-Erik Gravgaard (DEN).
SUPER JACKPOT #3 (16): 1-Paul Magriel (USA), 2-Peter Jes Thomsen (DEN).
SUPER JACKPOT #4 (8): 1-Benjamin Lund (DEN).

TEAM EVENT (29): 1-"AIIan Simonsen" (DEN)-Thomas Jensen & Mogens Knudsen & Henrik Veje, 2-"Pyramido" (DEN)-Kaspre Anderssen & Jens Ostermann & Enrik Sorel.

INTER-NATION MATCHES: Sweden over Denmark, 4-1.


ABT: 1994 MIDWEST BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
March 18-20, 1994; Oakbrook, Illinois

CHAMPIONSHIP (64): 1-Abbas Zaltash (PA), 2-Neil Kazaross (IL), 3/4-Bob Holyon (WI) / Doug Mayfield (CA); 1C-Lincoln Bedell (NH), 2C-Nack Ballard (WA); 1LC-Kent Goulding (MD).

OPEN (14): 1-Ed Bauder (IL), 2-Scott Richardson (IN).

ADVANCED (64): 1-Mary Ann Meese (IN), 2-Mary Franks (IL), 3/4-Marc Gray (NY) / Ali Rebatchi (DC); 1C-Ray Bills (MN), 2C-Joann Feinstein (IL); 1LC-Frank Dickerson (IL).

LIMITED (47): 1-Lefteris Moskos (MI), 2-Lois Richards (AZ), 3/4-Kelly Danton (MI) / Jerry Wiosinski (MI); 1C-Julie Crandall (MN), 2C-Bob Neumann (MI); 1LC-Irving Achtenberg (MO).

DOUBLES (32 teams): 1-Richard Armbruster (CA) & Buddy Ashmore (CAN), 2-Pete Ryder (OH) & Tony Siegel (CO), 3/4-Don Desmond & Marcy Sloan (IL) / Bob Hill & Rageb Shadallah (NY).

SATELLITE DOUBLES (15 teams): 1-Linc Bedell (NH) & Jeff Kane (WI), 2-Jim Hickey (GA) & Frank Talbot (MI).

BLITZ (128): 1-Frankie Farjood (IL).

$1,000 ADDED HYPER-BACKGAMMON® (64): 1-Mike Cyrkiel (IN), 2-Dennis Culpepper (VA), 3/4-Ciiff Mayoh (IL) / Jake Jacobs (IL).

SPEED-GAMMON (16): 1-David Rockwell (IL), 2-Nack Ballard (WA).

SNAKE EYES TOURNEY (11): 1-Buddy Ashmore.

PIG-ROLLING: Paul Friedman (IL).

SHOOTERS DICE: Joe Russell (CA).

BEAVER FOOTBALL: John Meyers (WI).

BG WHEEL OF FORTUNE: Mark Anshus (WI).


ABT: GAMMON ASSOCIATES 31ST INVITATIONAL
MARCH 4-6, 1994; Burbank, California

OPEN (44): 1-David Williams, 2-Richard Armbruster, 3-Mariano Rocca; 1C-Peter Zacks, 2C-Jerry Hays. LIMITED (13): 1-Tim Kirby, 2-Bret Handson; 1C-Paul Mangone.

SPECIAL-16 #1: 1-Gus Contos, 2-Mike Fujita.
SPECIAL-16 #2: 1-John Rockwell, 2-Jerry Reynolds.

DOUBLES (16 teams): 1-David Hochron, 2-Ray Baker & Clarine.


EL DORADO HOTEL BACKGAMMON & BLACKJACK INVITATIONAL
February 28-March 4, 1994; Reno, Nevada

OPEN (16): 1-James Colen (NY), 2-Mike Sherman (NV).

DOUBLES (8 teams): 1-Jim Scott (TX) & Wilcox Snellings (NV).

SUPER JACKPOT (8): 1-Wilcox Snellings (NV).

BLACKJACK: 1-Kit Woolsey (CA), 2-James Colen (NY).


ABT: PITTSBURGH WINTER CHAMPIONSHIPS
February 18-20, 1994; Pittsburgh, Pennsylvania

CHAMPIONSHIP (48): 1-Neil Kazaross (IL), 2-Paul DiBiase (OH), 3-John Brussel (IL); 1C-Judy Field (MI), 2C-Richie Adams (MD).

ADVANCED (32): 1-Todd Doucet (PA), 2-J.A. Miller (IL); 1C-Bruce King (OH), 2C-David Rubin (IL).

NOVICE (10): 1-Tony Pow (PA), 2-Chris Larsen (PA).

DOUBLES (16 teams): 1-Jan Carlstrom (PA) & Abdi Zaltash (TN), 2-Michele Colpo & Ron Weingrad (PA).

MASTERS JACKPOT (16): 1-Jim Hickey (GA), 2-Ray Fogerlund (CA).

AMATEUR JACKPOT I (16): 1-Maurice Barie (MI), 2-Pete Ryder (OH).
AMATEUR JACKPOT  II (8): 1-AIIen Levien (PA).

MICRO BLITZ (64): 1-Zohreh Zafaranian (TX).

QUICK BUCK BLITZ (16): 1-Yamin Yamin (IL).


4TH FRENCH OPEN
February 10-13, 1994; Paris, France

CHAMPIONSHIP: 1-Ricardo Spinola (BRZ), 2-Mario  Sequeira (POR), 3/4-Alvaro Savio (BRZ) / Elio Hamoui (ISR); 1C-Mike Svobodny (USA), 2C-Philip Marmorstein (GER), 3C/4C-Karl Laubmeier (GER) / Peter Huber (GER); 1LC-Evert Van Eijck (NL), 2LC-Robert Zurel (NL).

INTERMEDIATE: 1-Eric Pecquet (FRA), 2-Frederic Banjut (FRA); 1C-Nic Kitt (GER), 2C-Yves Roche (FRA); 1LC-Nadjar.

SUPER JACKPOT #1: 1-Mario Sequeira (POR), 2-Paul Magriel (USA).
SUPER JACKPOT #2: 1-Gérard Duget-Grasser (FRA), 2-Gerhard Schiesser (GER).

SUPER-HYPER: 1-0swald Odermatt (SWZ), 2-Kazuhiro Shino (UK).


6TH ANNUAL PRO-AM DOUBLES
February 3-6, 1994; Paradise Island, Bahamas

DOUBLES (15 teams): 1-Paul Magriel & Coco (NY), 2-Chip Reese (LV) & Paul Smith.


3RD DUTCH OPEN
January 20-23, 1994; Amsterdam, Netherlands

CHAMPIONSHIP (128): 1-Frank Kirschner (GER), 2-Manfred Gerlach (GER), 3/ 4-Stefan Blancke (GER) I Mike Senkiewicz (USA); 1C-Haim Avitan (ISR), 2C-Dimitrios Pappas (GER), 3C/4C-Aion Abraham / Matthias Korner (GER); 1LC-Dave Taylor (UK), 2LC-Peter van de Bruck (GER).

INTERMEDIATE (45): 1-Norbert Wiebusch (GER), 2-Gitte Dalgaard (GER), 3/4-Rita Eitan (NL) / Andreas Born (GER); 1C-Nic Kitt (GER), 2C-Thies Molt (GER), 3C/4C-Hendrik Muysers (GER) / Detlef Stolz (GER); 1LC-Brian Lever, 2LC-Hugo Schut (NL).

BEGINNER (46): 1-Peter Mikkelsen (DEN), 2-Dieter Schiffer (GER), 3/4-Henkemeir (GER) / Michael Schon (GER); 1C-Hans Dannert (GER), 2C-Kees de Korte (NL); 1LC-Karin Kegel (GER), 2LC-Axel Stegelmeyer (GER).

SUPER JACKPOT: 1-Mirco Podchul (GER), 2-Gérard Duguet-Grasser (FRA).