International Backgammon Tournament Results 2012

International Tournament Results Logo

2012 INTERNATIONAL BACKGAMMON TOURNAMENT RESULTS

Events in reverse chronological order compiled by Carol Joy Cole

1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007
2008    2009    2010    2011    2012     2013    2014    2015    2016    2017

Betfair/EBGT - 5th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 6-9, 2012; Nicosia, North Cyprus

MASTERS (74): 1-Erhan Yenisen (Turkey), 2-Gazi Çelen (Turkey), 3/4-Martin Birkhan (Germany) / Kemal Erdem (Turkey); 1LC-Ricardo Malas (Spain).

INTERMEDIATE (39): 1-Gamze Demirkol (Turkey), 2-Kagan Karakaya (Turkey), 3/4-Cengiz Dindar (North Cyprus) / Adnan Kuzu (Turkey); 1LC-Serdar Guray (Turkey).

BEGINNERS (5): 1-Oyku Sari (Turkey), 2-Funda Kapikirian (Turkey).

DOUBLES (37 teams): 1-Alaatin Ozaltun (Turkey) & Self, 2-Jean-Noel Duval (France) & Mario Sequeira (Portugal), 3//4-Tobias Hellwag (Germany) & Jan Jacobowitz (Germany) / Akiko Yazawa (Japan) & Self.

SUPER-JACKPOT (16): 1-Tobias Hellwag (Germany), 2-Masayuki Mochizuki (Japan).

DMP-CHALLENGE (64): 1-Kamil Karaali (Turkey).

SPECIAL PLAYER AWARDS: Claus Elken (Denmark), Akiko Yazawa (Japan).


ABT - SUNSHINE STATE BACKGAMMON CLASSIC
December 7-9, 2012; Tarpon Springs, Florida

OPEN (18): 1-Victor Ashkenazi (NJ), 2-Bob Carpenter (FL); 1LC-Stacy Turner (FL).

INTERMEDIATE (12): 1-Andy Palumbo (FL), 2-Susan Randall (FL); 1LC-Marc Grutka (FL).

NOVICE (7): 1-Ken Andonisio (FL), 2-Doreen Saccardo (FL); 1LC-Ed Salem (FL).

MASTERS (8): 1-Jeb Horton (NC), 2-Neil Kazaross (IL).

GULF COAST DOUBLES (11 teams): 1-Bill Davis (IL) & Elayne Feinstein (FL), 2-Michael Edge (SC) & Roland Leutert (FL).

MICROBLITZ (8): 1-Philippe Salnave (FL).

RODI ROLL OFF (16): 1-Susan Randall (FL).

AFTER-TOURNEY TOURNAMENT (8): 1-Susan Randall (FL).


ABT - CALIFORNIA STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
November 30-December 2, 2012; Los Angeles, California

OPEN (48): 1-Steve Sax (CA), 2-Peter Wisniewski (CA), 3-Malcolm Davis (TX); 1C-Julius High (KS), 2C-Ray Fogerlund (NV), 3C/4C-Gus Contos (CA) / Carter Mattig (IL).

ADVANCED (38): 1-Tom Fahland (CA), 2-Nash Jost (CA); 1C-Irving Gold (CA), 2C-David Taniguchi (CA), 3C/4C-Larry Saltzman (CA) / John Skratulia (CA).

LIMITED (5): 1-Randy Hromadik (CA), 2-Kevin Kahl (CA); 1C-Ghada Ashoo (CA).

SUPER-32 MASTERS JACKPOT (31): 1-Victor Ashkenazi (NJ), 2-Malcolm Davis (TX), 3/4-Jeremy Bagai (CA) / Howard Markowitz (NV).

PAUL DINGWELL AMATEUR JACKPOT (24): 1-Christian Stoddard (CA), 2-Ed Rosenblum (NM), 3/4-Rob Rossetti (CA) / Sean Taghani (CA).

DOUBLES #1 (8 teams): 1-Alan Martin (CA) & Cookie Tischler (CA), 2-Gus Contos (CA) & Karen Davis (DC).
DOUBLES #2 (4 teams): 1-Phil Simborg (IL) & Michelle Steinberg (NJ).

BLITZ (68): 1- Phil Simborg (IL), 2-John Klein (MD).

2-POINT QUICKIES (32): 1-Ernest Ho (CA).


ABT - LAS VEGAS BACKGAMMON OPEN
November 14-18, 2012; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (75+21 rebuys): 1-Masayuki "Mochy" Mochizuki (Japan), 2-Ray Fogerlund (NV), 3/4-Alan Grunwald (NJ) / Alvaro Savio (Brazil); 1C-Stick Rice (OH), 2C-Akiko Yazawa (Japan), 3C/4C-Dennis Culpepper (VA) / Kit Woolsey (CA); 1LC-Damon Singer (NV), 2LC-Neil Kazaross (IL).

INTERMEDIATE (67+25 rebuys): 1-Cheryl Andersen (CA), 2-Steve Hess (NM), 3/4-Aaron Foust (NV) / Lawrence Wilson (CO); 1C-Roz Ferris (IL), 2C-Ethan Nissani (NM); 3C/4C-Al Lunder (WA) / Robert Tansi (MA); 1LC-Neal Weiner (FL), 2LC-Dan Smith (MI).

BEGINNER (19): 1-Bill Harpell (Canada), 2-Michael Earl (MI); 1C-Kathy Weiner (FL), 2C-Stephen Earl (IN); 1LC-Diane Westra-Hanaback (Canada).

SUPER JACKPOT (16 ): 1-Victor Ashkenazi (NJ), 2-Alvaro Savio (Brazil), 3/4-Kit Woolsey (CA) / Kazuhiko Yotsushiko (Japan).

LIMITED JACKPOT (16): 1-Randy Ohel (NV), 2-Steve Diano (NV), 3/4-Alex Gerding (FL) / Neal Weiner (FL).

SENIORS (128): 1-Mike Derylo (CA), 2-David Kettler (TX), 3/4-Michael Ramsey (AZ) / Luis Torres (Brazil).

DOUBLES (16 teams): 1-Mark Antranikian (CA) & Ted Chee (CA), 2-Kathrine Langjord (Norway) & Bob Wachtel (CA).

BLITZ (128): 1-Charles Pipkin (NV), 2-Kit Woolsey (CA).

MINI-MATCH (64): 1-Kazuhiko Yotsushika (Japan), 2-Ray Spehar (CA).

BEGINNER $50 JACKPOT (9): 1-Kathy Weiner (FL), 2-Perry Antaramian (CA).

SATURDAY $100 JACKPOT (20): 1-Mark Antranikian (CA), 2-Tobias Hellwag (Germany), 3/4-Neil Kazaross (IL) / Bill Robertie (MA).

SUNDAY $100 JACKPOT (8): 1-Christian Stoddard (CA), 2-Larry Liebster (NV).

AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (32): 1-Kathrine Langjord (Norway), 2-Kit Woolsey (CA).


4th GERMAN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
November 2-4, 2012; Frankfurt-Langen, Germany

CHAMPIONSHIP (57): 1-Can Biyiklioglu, 2-Frank Mogler, 3/4-Guido Hehmann / Mehrzad Jarrah-Layegh; 1C-Thomas Löw, 2C-Klaus Schicks, 3C/4C-Julian Becker / Kimon Papachristopoulos; 1LC-Haris Christidis (Greece), 2LC-Jerzy Behnke.

INTERMEDIATE (39): 1-Wolfgang Kunkel, 2-Daniel Lehfeld, 3/4-Sabine Krämer / Andreas Prangenberg; 1C-Torsten Lux, 2C-Matthias Krings; 1LC-Werner Frey.

BEGINNER (14): 1-Andreas Ritter, 2-Petra Ketteler, 3/4-Werner Ketteler / Manuela Tiller; 1LC-François Navarre.

SUPERJACKPOT (8): 1-Peter Blachian, 2-Thomas Kazemieh.

CONSULTING DOUBLES (11 teams): 1-Klaus Schicks & Rainer Siebrecht, 2-Klaus Evers & Stephan Gumpert.

LADIES CUP (8): 1-Petra Ketteler.

SPECIAL PRIZE: Manuela Tiller.

WARM-UP (70): 1-Peter van de Bruck.


Betfair/EBGT - SWISS BACKGAMMON CHALLENGE & CHAMPIONSHIPS
October 26-28, 2012; Zürich, Switzerland

CHAMPIONSHIP (44): 1-David Domig (Switzerland), 2-Petri Pietilä (Finland), 3/4-Nils Baumann / Marco Benetti; 1C-Nicolas Déhon, 2C-Frank Simon (Germany); 1LC-Roland Himmelberger, 2LC-Sefik Mancilikcilar.

SWISS CHALLENGE MASTERS (14): 1-Fuat Erdag (Turkey), 2-Peer Röwer (Germany).

SWISS CHALLENGE INTERMEDIATE (14): 1-Ruedi Altermatt, 2-Nicolas Déhon.

BEGINNERS (6): 1-Marc Wehli, 2-Nathan Baumann, 3-Anthoula Katsiana.

1-POINTER (64): 1-Georges Grünbaum, 2-Nils Baumann.

TEAM TOURNAMENT (4 teams): 1-Stern des Südens: Patrick Didisheim / Christian Liebe-Harkort (Germany) / Claus Weissbarth (Germany), 2-Ajax: Nils Baumann / Marco Benetti / Vincent Versteeg (Netherlands).

TRAVELER'S TROPHY: Fuat Erdag (Turkey).

FAIR-PLAY MENTION: Fuat Erdag (Turkey) & Bruno Kürsteiner.


18th JAPAN BACKGAMMON OPEN
October 6-8, 2012; Tokyo, Japan

OPEN (62+10): 1-Kenji Shimodaira (Japan), 2-Akiko Yazawa, 3/4-Junko Nakamura / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA); 1C-Matt Cohn-Geier (USA), 2C-Masaharu Shomura, 3C/4C-Yasuo Mishima / Kazuhiko Yotsushika.

INTERMEDIATE (19): 1-Koichi Koizumi, 2-Jintaro Tateishi; 1C-Fuyuki Gunji, 2C-Junichi Kieda.

BEGINNER (45): Day 1 winner: Eiji Takehana, Day 2 winner: Rei Noguchi, Day 3 winner: Fumio Takano. Overall winner: Eiji Takehana.

SUPER JACKPOT (16): 1/2-Matt Cohn-Geier (USA) / Akiko Yazawa, 3/4-Sabri Büyüksoy (Turkey) / Daisuke Katagami.

LADIES CUP (16): 1-Carol Joy Cole (USA), 2-Mayumi Kanno.

OTHELLO QUIZ (61): 1/3-Matt Cohn-Geier (USA) / Daisuke Katagami / Poem Nishimura. (7 out of 10 correct answers.)


22nd NORWEGIAN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
October 5-7, 2012; Oslo, Norway

CHAMPIONSHIP (67): 1-Dagfinn Snarheim, 2-Rune Færvåg, 3/4-Bjørnar Bugge / Christopher Hedberg; 1C-Hans Liby, 2C-Kathrine Langjord, 3C/4C-Stein Kulseth / Stein Welle.

SPEEDGAMMON (64): 1-Bjørnar Pettersen, 2-Dagfinn Snarheim.


ABT - ILLINOIS STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
October 5-7, 2012; Peoria, Illinois

CHAMPIONSHIP (39): 1-Neil Kazaross (IL), 2-John Jennings (IL); 1C-Heribert Lindner (Germany), 2C-Gerry Tansey (MO); 1LC-Wendy Kaplan (IL).

INTERMEDIATE (31): 1-Greg Adamavich (WI), 2-David Presser (IL); 1C-Eric Hiner (MN), 2C-Mark Murray (OH); 1LC-Joe Potts (TX).

NOVICE (8): 1-Fouad Maroun (Lebanon); 1LC-Alan Timm (IL).

LAND OF LINCOLN MASTERS (8): 1-Alfred Mamlet (MD), 2-Gerry Tansey (MO).

PRAIRIE CLASSIC (32): 1-Rory Pascar (IL), 2-Faddoul Khoury (IL); 1C-Kevin Heacox (IN), 2C-Frank Talbot (MI).

LINCOLN-DOUGLAS DOUBLES (19 teams): 1-Rory Pascar (IL) & Chris Scott (IL), 2-Prince Barlow (MI) & Dmitriy Obukhov (MI).

PEORIA QUICKIES (32): 1-Ben Friesen (MI), 2-Alex Owen (IL).

MIDSTATE MICROBLITZ (32): 1-Heribert Lindner (Germany).

Over $1,700 was raised for Mary Ann Meese's Medical Mission to Haiti.


32nd SWEDISH BACKGAMMON OPEN
September 28-30, 2012; Stockholm, Sweden

CHAMPIONSHIP (53): 1-Sven-Olav Norén (Sweden), 2-Thomas Rönn, 3/4-Peter Carlsson / Michael Löfblad, 5/8-Michael Abdi (Denmark) / Håkan Åkerstrand / Kåre Aronsson / Martin Birkhahn (Germany); 1LC-Raj Jansari (England), 2LC-Conny Eriksson.

INTERMEDIATE (47): 1-Aki Lampio (Finland), 2-Adler Suhr (Norway), 3/4-Roy Eikseth (Norway) / Tomas Wahlberg, 5/8-Moses Budak / Bahram Khalagi / Ingrid Söderstjerna / Per Stenberg; 1LC-Andreas Persson, 2LC-Petri Hannuksela (Finland).

DOUBLES CONSULTATION (32 teams): 1-Pia Sevelin & Jennie von Bargen, 2-Mårten Howe & Per-Åke Mickelsson.

LADIES OPEN (19): 1-Annie Skoglund, 2-Marie Gustafsson.

SUPER JACKPOT (9): 1-Martin Birkhan (Germany).


Betfair/EBGT - 16th ISTANBUL BACKGAMMON OPEN
September 14-16, 2012; Istanbul, Turkey

MASTERS (66): 1-Çaglar Erdogan (Turkey), 2-Jan Jacobowitz (Germany), 3/4-Dursun Çetin / Erhan Yenisen; 1LC-Cemalettin Yüksel.

ADVANCED (48+16 rebuys): 1-Serdar Güray, 2-Hakan Ertekin, 3/4-Volkan Er / Özlem Kargi; 1C-Mustafa Güneralp, 2C-Hamza Nar.

SUPER JACKPOT #1 (16): 1-Yasar Gözel, 2-Ahmet Malkoçoglu.
SUPER JACKPOT #2 (16): 1-Kamil Karaali, 2-Fikret Poyraz.

DOUBLES TOURNAMENT (35 teams): 1-Özlem Gamze & Nuri Kaya, 2-Aytekin Güler & Serdar Özkaya.

ONE POINT TOURNAMENT #1 (64): 1-Ercan Akkaya.
ONE POINT TOURNAMENT #2 (64): 1-Özlem Gamze.

SPEEDGAMMON (64): Chiva Tafazzoli (Iran/Germany).

SPECIAL PLAYER AWARDS: Martin Birkhahn (Germany), Metin Çubuk.


ABT - PITTSBURGH LABOR DAY BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
August 30-September 3, 2012; Pittsburgh, Pennsylvania

CHAMPIONSHIP (58): 1-Alfred Mamlet (MD), 2-Barry Silliman (MD), 3/7-Michael Edge (SC) / Alex Gerding (FL) / Alan Grunwald (NJ) / Fernando Neumark (Argentina) / Frank Raposa (VA).

ADVANCED (34): 1-Patty Geoffroy (MA), 2-Bruce Ballance (PA), 3/5-Carl Bommarito (MI) / Cengiz Yakut (PA) / Dan Wittkopp (MI).

NOVICE (7): 1-Fran Miller (OH), 2-Suzanne Auer (MD); 1C-Sheri Peters (VA).

MASTERS JACKPOT (32): 1-Bill Phipps (NY), 2-Karen Davis (OH), 3/4-Gregg Cattanach (GA) / Tobias Hellwag (Germany).

AMATEUR JACKPOT (32): 1-Mike Vasilatos (OH), 2-Joseph Jemal (NJ), 3/4-Stuart Katz (NY) / Paul Stebbing (Canada).

SPEEDGAMMON (16): 1-Fernando Neumark (Argentina), 2-Chris Knapp (Canada).

MICROBLITZ (56): 1-Brent Cohen (PA), 2-Boris Dekhtyar (NY).

OPEN MICRODOUBLES (24 teams): 1-Roz Ferris (IL) & Ray Fogerlund (NV), 2-Mary Hickey (OH) & Ed O'Laughlin (VA), 3-Alex Gerding (FL) & Tobias Hellwag (Germany).

"I'VE BEEN ABUSED" JACKPOT (16): 1-Mike Vasilatos (OH), 2-Karen Davis (OH).

THREE RIVERS $100 OPEN JACKPOT (4): 1-Howard Markowitz (NV).
THREE RIVERS ADVANCED JACKPOT (8): 1-Farhad Forudi (OH), 2-Mike Vasilatos (OH).

CALCUTTA BUYERS' FREE ROLL (50): 1-Karen Davis, 2-Peter Swartwout (PA). The Charity Auction raised $650 for Reading is Fundamental (RIF) and the Jewish Family & Children's Service.

WARM-UP - OPEN (10): 1-Gregg Cattanach (GA), 2/3-Mary Hickey (OH) / Fernando Neumark (Argentina).
WARM-UP - ADVANCED (13): 1-Daniel Dorinbaum (Canada), 2-Stevie Grund (PA), 3-Bill Wilner (MD).


Betfair/EBGT - 7th PORTUGUESE BACKGAMMON OPEN
August 23-26, 2012; Carcavelos, Portugal

MASTERS (39): 1-Inga Vigh Pedersen (Denmark), 2-Hans Kristian “Kedde” Mathiesen (Denmark), 3/4-Alain Babillon (France) / Yalkin Erk (Turkey); 1LC-Sven Olav Norén (Sweden).

INTERMEDIATE (5): 1-Robin Neumann (Denmark), 2-Ulla Hansen (Denmark); 1LC-Emma Axling (Sweden).

SPEEDGAMMON (32): 1-Franck Stepler (France), 2-Hilmi Göchan (Turkey).

DMP TOURNAMENT (32): 1-Lars Ravn (Denmark), 2-Franck Stepler (France).

SUPER JACKPOT (16): 1-Martin Birkhan (Germany), 2-Jan Jacobowitz (Germany).

DOUBLES (16 teams): 1-Hilmi Göchan & Yigit Göchan (Turkey), 2-Gaz Owen & Luke Owen (England).

AFTER TOURNAMENT DOUBLES (16 teams): 1-Alain Babillon (France) & Franck Stepler (France), 2-Sven Olav Norén (Sweden) & Borje Sundbom (Sweden).


ABT - 2nd GOLDEN GATE BACKGAMMON OPEN
August 16-19, 2012; South San Francisco, California

CHAMPIONSHIP (24): 1-Ted Chee (CA), 2-Mark Andrus (NV), 3/4-Gus Contos (CA) / Ed O'Laughlin (VA); 1LC-Ray Fogerlund (NV).

INTERMEDIATE (24): 1-Mark James (CA), 2-Cheryl Andersen (CA), 3/4-Comet (CA) / Hideo Tateno (CA); 1LC-Azzam Masarani (CA).

BEGINNER (4): 1-Ghada Ashoo (CA), 2-Larry Andersen (CA).

MASTERS JACKPOT (14+2): 1-Ed O'Laughlin (VA), 2-Nick Maffeo (CA).

LIMITED JACKPOT (12): 1-Nash Jost (CA), 2-Christian Stoddard (CA).

CHOUETTE TOURNAMENT (16): 1-Tami Jones (ID), 2-Nick Maffeo (CA), 3/4-Sean Taghani (CA) / Kit Woolsey (CA).

DMP-KNOCKOUT #1 (64): 1-Patrick Gibson (CA), 2-Mike Mannon (CA).
DMP-KNOCKOUT #2 (32): 1/2-Ted Chee (CA) / Ted Chee (CA).

MICRO-BLITZ #1 (32): 1-Ernest Ho (CA), 2-David Levy (CA).
MICRO-BLITZ #2 (32): 1-Jeremy Bagai (CA), 2-Patrick Gibson (CA).

JAPAN OPEN QUALIFIER (16): 1-Ed O'Laughlin (VA), 2-Carter Mattig (IL).

PRO/AM DOUBLES (8 teams): 1-Kit Woolsey (CA) & Tami Jones (ID), 2-Neil Kazaross (IL) & Abby Biss (New Zealand).

$100 JACKPOT (8): 1-Mario Savan (CA).

USBGF 2012 GRAND CHAMPIONSHIP (EAST vs WEST): 1-Jeremy Bagai (CA), 2-Ed O'Laughlin (VA).

AFTER-TOURNAMENT TOURNAMENT (16): 1-Tobias Hellwag (Germany), 2-Kit Woolsey (CA).


ABT - 10th ANNUAL WISCONSIN STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
August 10-12, 2012; Madison, Wisconsin

CHAMPIONSHIP (29): 1-John O'Hagan (IN), 2-Michael Flohr (IL); 1C-Tak Morioka (IL), 2C-Steve Klesker (IL); 1LC-Jesse Eaton (MN).

ADVANCED (28): 1-Sal Chehayeb (MI), 2-William Womack (WI); 1C-Stan Livingston (WI), 2C-Alex Owen (IL); 1LC-Alan Epstein (GA).

BEGINNER (3): 1-Amber McLean (IL).

BADGER CLASSIC (8): 1-Bill Riles (TX), 2-Neil Kazaross (IL).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Kurt Peterson (MN), 2-Eric Hiner (MN).

EARLY BIRD JACKPOT (16): 1-Rod Cazlen (NY), 2-Alex Gerding (FL).

DOUBLES (16): 1-Alex Owen (IL) & Oleg Raygorodsky (IL), 2-Steve Klesker (IL) & Ken Meng (IL).

CANCELGAMMON (8): 1-Jeff Nitschke (MN).

BLITZ (44): 1-Ed Bennett (NM), 2-Rod Cazlen (NY).

2-POINT QUICKIES (16): 1-Carol Joy Cole (MI).

$50 JACKPOT (8): 1/2-Petko Kostadinov (SC) / Bruce Russell (WI).


6th GOGI BUKIA MEMORIAL GEORGIAN BACKGAMMON OPEN - WBF
August 1-5, 2012; Chakvi, Republic of Georgia

MASTERS (27): 1-David Tevdoradze (Georgia), 2-Vladimer Iashvili, 3/4-Tamaz Giorgobiani / Harutyun Martirosyan (Armenia); 1C-Sabri Büyüksoy (Turkey), 2C-Jürgen Orlowski (Germany).

INTERMEDIATE (21): 1-Gagik Bakhalbashyan (Armenia), 2-Soinguli Amirov, 3/4-Ali Necdet Akbayrak (Turkey) / Aleksander Krasov (Ukraine); 1C-Gocha Chokhonelidze, 2C-Levon Vardapetyan (Armenia); Ladies Prize - Seda Koç (Turkey).

DOUBLES (9 teams): 1-Arda Findikoglu & Cemalettin Yüksel (Turkey), 2-Sabri Büyüksoy & Haluk Oral (Turkey).

WARM-UP (29+17): 1-Cemalettin Yüksel (Turkey), 2-Joseph Mikutishvili.

GEORGIAN NARDI (19): 1-Teimuraz Kurtsikidze, 2-Simon Pankvelashvili.

SUPER JACKPOT (8): 1-Sergey Drmoyan (Armenia), 2-Lash Iashvili.

LADIES TOURNAMENT (7): 1-Diana Sargsyan (Armenia), 2-Sonia Pellegrini (Italy).

PRESIDENT'S 1-POINT TOURNAMENT (64): 1-Haluk Oral (Turkey), 2-Aleksander Krasov (Ukraine).

GEORGIAN TEAM vs. WORLD CHALLENGE: 1-Georgian Team: Captain Kakhaber Natchkebia / Soinguli Amirov / Gocha Chokhonelidze / Omari Dvali / Alexander Kikalishvili / Teimuraz Kurtsikidze / Simon Pankvelishvili / Tevdore Pkhovelishvili / David Tevdoradze, 2-World Challenge. The Georgian Team won with a score of 8–1.


Betfair/EBGT - GERMAN BACKGAMMON MASTERS
July 26-29, 2012; Munich, Germany

CHAMPIONSHIP (54): 1-Peter Blachian (Germany), 2-Frank Simon (Germany), 3/4-Thomas Leitner (Austria/Germany) / Vincenzo Riceputi (Italy); 1LC-Rogier van Gemert (Netherlands).

INTERMEDIATE (8): 1-Klaus Evers (Germany), 2-Guido Weidner (Germany), 3-Marcel Büker (Germany).

BEGINNERS (5): 1-Michael Urban (Germany), 2-Edwin de München (Germany), 3-Igor Romashov (Russia).

DOUBLES (22 teams): 1-Martin Birkhan (Germany) & Konrad Fröschl (Austria/Sweden), 2-Charis Christidis (Greece) & Konstantinos Mitrelis (Greece).

DMP-CHALLENGE (32): 1-Yasar Gözel (Turkey).

CYPRUS OPEN QUALIFIER: Ricardo Malas (Lebanon/Spain).

PORTUGUESE OPEN QUALIFIER: Konrad Fröschl (Austria/Sweden).

GERMAN-TURKISH FRIENDSHIP COMPETITION: Team Germany: Captain Jürgen Orlowski / Jan Jacobowitz / Tobias Hellwag / Hartmut Schuler / Thomas Löw, defeated Team Turkey with a record of 14-11 matches.

SPECIAL PLAYER TROPHIES: Ufuk Aksak (Turkey), Yigit Göchan (Turkey), Philippe Vouhé (France).


ABT - 17th MINNESOTA OPEN BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
July 20-22, 2012; Bloomington, Minnesota

OPEN (16): 1-Keene Marin (WI), 2-Bob Schumacher (MN); 1C-Yury Millman (MN), 2C-Ed O'Laughlin (VA); 1LC-Bruce Russell (WI).

INTERMEDIATE (18): 1-Kevin Ahtou (MN), 2-Steve Binenstock (MN); 1C-Hugh Morris (MN), 2C-John Zimdars (MN); 1LC-Kyle Wagner (MN).

MASTERS JACKPOT (4): 1-Steve Brown (MN), 2-Harvey Gillis (WA).

DOUBLES (16 teams): 1-Harvey Gillis (WA) & Ed O'Laughlin (VA), 2-Keene Marin (WI) & Vadim Nuniyants (WI).

BLITZ (16): 1-Harvey Gillis (WA), 2-Ralph Stowell (MN).


37th BACKGAMMON WORLD CHAMPIONSHIP & MONTE CARLO OPEN
July 6-14, 2012; Monte Carlo, Monaco

CHAMPIONSHIP (136): 1-Nevzat Dogan (Turkey/Denmark), 2-Michihito Kageyama (Japan), 3/4-Victor Petersen (Norway) / Michel Serrero (France); 1st Consolation: 1C-Lars Trabolt (Denmark), 2C-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 3C/4C-Vaidas Budrys (Lithuania) / Geert Van Der Stricht (Belgium); 2nd Consolation: 1C-Josef Tissona (Israel), 2C-Rolf Vetsch (Switzerland), 3C/4C-Bernard Morel (Switzerland) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA); 1LC-Masayuki Mochizuki (Japan), 2LC-Thomas Kazemieh (Germany).

INTERMEDIATE (27): 1-David Wilshin (USA), 2-Martha Ghio (USA); 1st Consolation: 1C-Frank Zunder (Germany); 2nd Consolation: 1C-Helmut Jeske (Germany); 1LC-Michael Ramsey (USA).

BEGINNER (14): 1-Michael Sur (England), 2-Mircea Marcu (Romania); 1st Consolation: 1C-Mordekhay Manzon (Israel); 2nd Consolation: 1C-Kul Zeynep (Turkey); 1LC-Daniel Tudose (Romania/Italy).

WORLD BACKGAMMON FEDERATION CUP (16): 1-Matt Cohn-Geier (USA), 2-Ian Macfarlane (Brazil), 3/4-Masayuki Mochizuki (Japan) / Rolf Vetsch (Switzerland).

SUPER JACKPOT (16): 1-Akiko Yazawa (Japan), 2-Neville Eber (South Africa), 3/4-Michel Hileyan (France) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA).

SENIORS WORLD CHAMPIONSHIP (64): 1-Ricardo Malas (Lebanon/Spain), 2-Raul Timerman (Argentina), 3/4-Shimon Kagan (Israel) / Philippe Vouhé (France).

SPEEDGAMMON TOURNAMENT (64): 1-Claus Elken (Denmark), 2-Frédéric Andrieu (France), 3/4-Arda Findikoglu (Turkey) / Jostein Flood (Norway).

LADIES WORLD CHAMPIONSHIP (20): 1-Laura Monaco (Italy), 2-Julie Thabault (France).

CHILDREN'S TOURNAMENT (6): 1-Federico Riceputi (Italy).

DOUBLES WORLD CHAMPIONSHIP (32 teams): 1-Masayuki Mochizuki (Japan) & Marion Weeber (Germany), 2-Masahiko Nasu (Japan) & Kenji Shimodaira (Japan), 3/4-Didier Assaraf (France) & Nicolas Deloche (Switzerland) / Georges Grünbaum (Switzerland) & Tobias Hellwag (Germany).

FORTIS TEAM TOURNAMENT (40 teams): 1-OCA-GATTO-DURO (Italy): Giorgio Castellano / Andrea De Zandonati / Lorenzo Rinaldo, 2-Japan Oyaji: Masahiko Nasu (Japan) / Jason Pack (USA) / Kenji Shimodaira (Japan).

MONTE CARLO OPEN:
500-euro entry fee (32): 1-Konrad Fröschl (Austria/Sweden), 2-Franck Stepler (France); 1C-Tatsuya Tanaka (Japan), 2C-Leonid Riskin (Russia).
200-euro entry fee (16): 1-Sergey Grinev (Russia), 2-Mario Sequeira (Portugal); 1C-Ricardo Malas (Lebanon/Spain), 2C-Roger Keys (England).


ABT - 37th MICHIGAN SUMMER BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
July 5-8, 2012; Novi, Michigan

OPEN (75): 1-Phil Simborg (IL), 2-Mike Senkiewicz (NY), 3-John Klein (MD), 4/5-Victor Ashkenazi (NJ) / Dennis Culpepper (VA); 1C-Carter Mattig (IL), 2C-Gary Margosian (MI), 3C/4C-Bob Koca (MD) / Ed O'Laughlin (VA).

INTERMEDIATE (64): 1-Steve Sherbel (MI), 2-Alex Owen (IL), 3-Prince Barlow (MI); 1C-Michael Margosian (MI), 2C-Sal Chehayeb (MI), 3C/4C-Oleg Raygorodsky (IL) / Alvin Reed (MI).

NOVICE (16): 1-Blaine McClendon (PA), 2-Gordon Miller (IL); 1C-Mike Clapsadle (MI); 1LC-Michael Corman (MI).

MICHIGAN MASTERS (32): 1-Nick Mourtos (Canada), 2-Karen Davis (OH), 3/4-Dmitriy Obukhov (MI) / Mike Senkiewicz (NY).

EXTREME GAMMON FREEZE-OUT (32): 1-Herb Roman (IL), 2-Scott Gusba (Canada).

SANDY KAPLAN'S SENIOR SPECIAL (32): 1-Phil Simborg (IL), 2-Eden Windish (Canada), 3/4-Garry Kallos (Canada) / Dave Pink (MI).

SafeHarborGames.net CHARITY BLITZ (80): 1-Steve Brown (MN), 2-Bob Glass (CA). $300 was raised for the American Diabetes Association.

FRANK TALBOT'S NEWCOMER FREEROLL (31): 1-Brian Cramer (MI), 2-Michael Corman (MI).

$50 EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-Jeb Horton (NC), 2-Jerry Godsey (GA).
$30 EARLYBIRD JACKPOT #1 (16): 1-Prince Barlow (MI), 2-Omar Shah (Canada).
$30 EARLYBIRD JACKPOT #2 (16): 1-Dave Pink (MI), 2-Brian Vance (MI).

$200 FIRECRACKER JACKPOT (16): 1-Steve Sax (CA), 2-Lucky Nelson (IL).
$100 FIRECRACKER JACKPOT (8): 1-Dick Bennett (OH), 2-Brian Vance (MI).

OPEN DOUBLES (32 teams): 1-Emil Mortuk (MI) & Akemi Ota (MI), 2-Sean Garber (IN) & Barry Miller (IL), 3/4-Mary Hickey (OH) & Claude Landry (Canada) / Justin Nunez (CA) & Phil Simborg (IL).

LIMITED DOUBLES (8 teams): 1-Kathy & Neal Weiner (FL), 2-Faris Gabbara (MI) & Lorenzo Morales (MI).

$20 DETROIT QUICKIE #1 (32): 1-Ray Fogerlund (NV), 2-Patrick Gibson (CA).
$20 DETROIT QUICKIE #2 (16): 1-Rose Sheedy (IN).
$10 DETROIT QUICKIE (32): 1-Prince Barlow (MI), 2-Peter Swartwout (PA).

$50 WARM-UP (32): 1-Ed O'Laughlin (VA), 2-Dan Smith (MI), 3/4-John Klein (MD) / Dmitriy Obukhov (MI).
$30 WARM-UP (18): 1-John Quinn (MI), 2-Ben Elliott (NC), 3/4-Carol Joy Cole (MI) / Bob Koca (MD).
$20 WARM-UP (7): 1-Samanatha Shaffer (MI), 2-Kathy Weiner (FL), 3-George Tokatlian (MI).

LONG-DISTANCE PRIZES: Steve Nelson (Hong Kong) & Ben Yam (Hong Kong).

$50 AFTER TOURNAMENT (13): 1-Harry Tokatlian (MI), 2/3-Ray Fogerlund (NV) / Dmitriy Obukhov (MI).
$20 AFTER TOURNAMENT (10): 1-Michelle Steinberg (NJ), 2/3-Jim Kennis (NY) / Marcy Kossar (CT).


ABT - LOS ANGELES OPEN / US BACKGAMMON FEDERATION NATIONAL CHAMPIONSHIPS - WEST
June 8-10, 2012; Los Angeles, California

OPEN (62): 1-Howard Markowitz (NV), 2-Bob Glass (CA), 3-Steve Sax (CA); 1C-Mark Andrus (NV), 2C-Gary Bauer (NJ), 3C/4C-Alfred Mamlet (MD) / Peter Zacks (CA).

ADVANCED (44): 1-David Rennie (CA), 2-Joe Roth (CA); 1C-Doug DeWitte (CA), 2C-David Taniguchi (CA), 3C/4C-Michelle Andersen (CA) / Damon Singer (NV).

LIMITED (15): 1-Maria Heiner (Brazil/CA), 2-Shawn Cary (CA); 1C-George Steele (CA).

SUPER-40 (40): 1-Howard Markowitz (NV), 2-Matt Cohn-Geier (NV), 3/4-Mark Antranikian (CA) / Ray Fogerlund (NV), 5-Joe Russell (CA).

PAUL DINGWELL AMATEUR JACKPOT (32): 1-Damon Singer ( NV), 2-Ethan Nissani (NM), 3/4-Alberto Marti (Mexico) / Peter Zacks (CA).

DOUBLES #1 (8 teams): 1-Ed & Penina Rosenblum (NM), 2-Carol Joy Cole (MI) & Ernest Ho (CA).
DOUBLES #2 (4 teams): 1-Ken Bame (CA) & Ted Chee (CA).

2-POINT QUICKIES (64): 1-Phil Simborg (IL), 2-Larry Buzin (CA).

USBGF NATIONAL CHAMPIONSHIPS - WEST (122): 1-Jeremy Bagai (CA), 2-Ed O'Laughlin (VA).


TBT - MEDITERRANEAN OPEN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP - WBF-TR
May 25-27, 2012; Antalya, Turkey

OPEN (52): 1-Soinguli Amirov (Georgia), 2-Tunç Hamarat, 3/4-Fikret Poyraz / Thomas Scheubmayr (Austria/South Africa); 1C-Seda Sorgüven, 2C-Gültekin Uygur, 3C/4C-Richard Lukas / Taner Uçarer; 1LC-Yavuz Eren, 2LC-Mehmet Çil, 3LC/4LC-Shimon Kagan (Israel) / Fatih Simer.

LADIES EVENT (7): 1-Ann Bentsjord (Norway/Turkey), 2-Rola Malas (Lebanon/Spain).

DOUBLES (27 teams): 1-Ali Alakoç & Osman Güner, 2-Soinguli Amirov (Georgia) & Marc Steyvers (Belgium).

WARM-UP (42): 1-Gültekin Uygur, 2-Serdar Önal, 3/4-Abdullah Sorgüven / Levent Topaloglu.

869BG TROPHY (46): 1-Richard Lukas, 2-Kemal Aksu, 3/4-Mustafa Demirkaya / Cengiz Ergin.

SWING (31): 1-Shimon Kagan (Israel), 2-Nil Ergin.

1-POINTER (128): 1-Kemal Aksu, 2-Ihsan Alin, 3/4-Ann Bentsjord (Norway/Turkey) / Rasim Tüfek.

BG4BG (48): Winners: Cengiz Ergin, Emre Akduman, Mehmet Çil, Abdullah Sorgüven, Mehmet Ali Akpolat, Affan Basak.


ABT - 32nd CHICAGO OPEN BACKGAMMON TOURNAMENT / 1st WORLD BACKGAMMON TOURNAMENT OF CHAMPIONS
May 24-28, 2012; Rosemont, Illinois

OPEN (64): 1-Bill Davis (IL), 2/8-Victor Ashkenazi (NJ) / Gary Bauer (NJ) / Steve Brown (MN) / Matt Cohn-Geier (NV) / Alfred Mamlet (MD) / Justin Nunez (CA) / Bill Phipps (NY).

UNLUCKY DICE LAST CHANCE (12): 1-Akiko Yazawa (Japan).

INTERMEDIATE (33): 1-Jesse Eaton (MN), 2-Cengiz Yakut (PA), 3/4-Judy Field (MI) / Don Marek (IL); 1C-Sandra Sha (FL), 2C-Cheryl Andersen (CA); 1LC-Cliff Mayoh (IL).

NOVICE (8): 1-Harry Glinos (IL), 2-Larry Andersen (CA); 1C-Steven O'Connor (IL).

1ST WORLD TOURNAMENT OF CHAMPIONS INVITATIONAL (30): 1-Jeremy Bagai (CA), 2-Matt Cohn-Geier (NV), 3/4-Stepan Nuniyants (WA) / Kazuhiko Yotsushika (Japan).

MARKOWITZ MASTERS (32): 1-Justin Nunez (CA), 2-Bill Phipps (NY), 3/4-Jeremy Bagai (CA) / Ray Fogerlund (NV).

LIMITED JACKPOT (32): 1-Michael Edge (SC), 2-Keene Marin (WI), 3/4-Frank Dama (FL) / Eric Hiner (MN).

DOUBLES (16 teams): 1-Keene Marin (WI) & Vadim Nuniyants (WI), 2-Petko Kostadinov (SC) & Alfred Mamlet (MD).

SENIORS (32): 1-Michael Edge (SC), 2-Karen Davis (OH).

FM BOARD TOURNAMENT (16): 1-Bill Riles (TX), 2-Art Moore (CA).

THE BLITZ (48): 1-Andrew Liebenthal (NJ), 2/3-Carol Joy Cole (MI) / Keene Marin (WI).

$250 JACKPOT (4): 1-Stepan Nuniyants (WA).

$100 JACKPOT #1 (8): 1/2-Ray Fogerlund (NV) / Howard Markowitz (NV).
$100 JACKPOT #2 (8): 1/2-Eric Hiner (MN) / Jason Lee (MD).

AFTER TOURNEY TOURNEY (32): 1-Tsuyoshi Minakami (Japan), 2-Jesse Eaton (MN).


17th KAISERBRUNNEN BACKGAMMON OPEN
May 24-28, 2012; Brakel, Germany

MASTERS (40): 1-Philip Kazemieh, 2-Brian Klintrup, 3/4-Martin Birkhan / Fouad Wanli; 1C-Maik Stiebler, 2C-Christoph Wagener; 1LC-Guido Hehmann, 2LC-Rogier van Gemert (Holland).

CHAMPIONS (27): Rainer Siebrecht, 2-Wolfgang Kunkel, 3/4-Helmut Jeske / Vincent Versteeg (Holland); 1C-Frank Zander, 2C-Guido Weidner; 1LC-Jürgen Kunkel, 2LC-Peter Neumann.

AMATEUR (4): 1-Uki Kretzmer, 2-Edith Afchani.

SUPER BLITZ: 1-Patrick Vögele, 2-Michael Janssen (Denmark), 3/4-Cyrus Afchani / Niko Menyhart.

SUPER JACKPOT: 1-Peer Röwer, 2-Frank Simon.

TEAM KAMPF: 1-Dream Team: Niko Menyhart / Klaus Schicks / Rainer Siebrecht, 2-Doby Dopy: Nils Baumann (Switzerland) / Kowk Yan Ip (Hong Kong) / Walter Meuwis (Belgium).

CHIVAS REGAL CUP: 1-Torsten Federau, 2-Jens Asbjörn (Denmark).

POKER 100: 1-Peter van de Bruck, 2-Brian Klintrup, 3-Willi Preskar (Holland).
POKER 50: 1-Peter Neumann, 2-Jens Asbjörn (Denmark), 3-Frank Zander.


BACKGAMMON LONDON OPEN 2012
May 18-20, 2012; London, England

OPEN (128): 1-Marcus Wrinch (England), 2-Tom Duggan (England).

PROFESSIONALS' TOURNAMENT (64): 1-Fabio Gullotta (Italy), 2-Carlo Melzi (Italy).

SUPER JACKPOT (16): 1-Bob Koca (USA), 2-Sean Williams.

LONDON CUP (32): 1-George Jacobs, 2-Lorenzo Rinaldo (Italy).

BLACKPOOL QUALIFIER (16): 1- Dorothy Lee, 2-Ann Pocknell.

ROUND ROBIN (6): 1-Jysen Qwt, 2-Arend Muntinga.

DOUBLES (8 teams): 1-Mike Murton & Alex Polden, 2-Steve Taylor & John Wright.

BRITISH BACKGAMMON AWARDS 2012:
Player of the Year: Arthur Wright
Most Feared Opponent: Julian Fetterlein
Tournament Director of the Year: Mike Main
Board Designer of the Year: Max Parker
Largest Contributor to the Game: Phil Tutchings
Most Courteous Player of the Year: Peter Bennet
International Player of the Year: Masayuki Mochizuki (Japan)


ABT - FLORIDA BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
May 11-13, 2012; Fort Lauderdale, Florida

CHAMPIONSHIP (16): 1-Neil Kazaross (IL), 2-Perry Gartner (FL), 3/4-Mike Corbett (FL) / Alex Gerding (FL); 1LC-Gregg Cattanach (GA).

INTERMEDIATE (5): 1-Dan Gruby (FL). Side Pool winner: Neal Rosensweig (FL).

BEGINNER (3): 1-Dimitur Alipiev (FL), 2-Doreen Saccardo (FL), 3-Sonia Delima (FL).

FLORIDA MASTERS (6+2): 1-Mike Corbett (FL), 2-Gregg Cattanach (GA).

MICRO-BLITZ (12): 1-Neal Rosensweig (FL).

DMP-KNOCKOUT: 1-Phil Simborg (IL).

GARTNER-SIMBORG QUIZ: Stuart Katz (NY), Open winner; Brian Sooy (FL), Intermediate winner.

"PERFECT GENTLEMAN" SPECIAL AWARD: Dr. Stuart Katz (NY).

DONKEY PRIZE: Carter Mattig (IL).


ABT - 4th ATLANTA SPRING CLASSIC BACKGAMMON TOURNAMENT
April 27-29, 2012; Atlanta, Georgia

CHAMPIONSHIP (22): 1-Stacy Turner (FL), 2-Lee Genud (FL); 1C-Stuart Thomson (GA), 2C-Barry Silliman (MD); 1LC-Bill Riles (TX).

ADVANCED (27): 1-Alan Epstein (GA), 2-Ben Elliott (NC); 1C-Sandra Sha (FL), 2C-LEW Webber (VA); 1LC-Craig Anderson (GA).

NOVICE (2): 1-Katherine Hochberg (GA).

GEORGIA MASTERS (11): 1-Stuart Thomson (GA), 2-Bill Robertie (MA).

ATLANTA CUP JACKPOT (11): 1-Joe Nolan (TN), 2-Marv Porten (CA).

DOUBLES (15 teams): 1-Harry Georgiou (GA) & Jerry Godsey (GA), 2-Carol Joy Cole (MI) & Lee Genud (FL).

MINI-MATCH (64): 1-Neal Weiner (FL), 2-Craig Anderson (GA).

THURSDAY WARM-UP (20): 1-Ed O'Laughlin (VA), 2-Tim Brown (GA); 1C-LEW Webber (VA).

$50 AFTER TOURNAMENT (8): 1-Ray Fogerlund (NV), 2-Rollow Mickle (TN).

$20 AFTER TOURNAMENT (8): 1-Kathy Weiner (FL), 2-Alan Epstein (GA).


Betfair/EBGT - EUROPEAN PRO BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
April 25-29, 2012; Lefkosa, Cyprus

EUROPEAN DOUBLES (16 teams): 1-Matvey "Falafel" Natanzon (Israel) & Talat Papatya (Turkey), 2-Martin Birkhan (Germany) & Konrad Fröschl (Austria/Sweden).

MASTERS (48): 1-Sabri Büyüksoy (Turkey), 2-Tobias Hellwag (Germany), 3/4-Çaglar Erdogan (Turkey) / Philippe Vouhé (France); 1LC-Jan Jacobowitz (Germany).

ADVANCED (36): 1-Özlem Kargi (Turkey), 2-Can Iskender (Turkey), 3/4-Nektarios Sarafidis (Greece) / Laura Soagher (Cyprus); 1LC-Onur Vurur (Turkey).

BEGINNERS (5): 1-Özkan Kaya (Turkey).

SUPER JACKPOT (8): 1-Vincenzo Riceputi (Italy), 2-Jon Kristian Røyset (Norway).

GERMAN MASTERS QUALIFIER (8): 1-Konstantinos Mitrelis (Greece).

DMP CHALLENGE (64): 1/2-Kemal Erdem (Turkey) / Kemal Erdem (Turkey).

SPECIAL PLAYER AWARDS: Yasar Gözel (Turkey), Engin Öngel (England).


ABT - NEVADA STATE BACKGAMMON TOURNAMENT
April 18-22, 2012; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (45+13 rebuys): 1-Neil Kazaross (IL), 2-Gary Bauer (NJ), 3/4-Carter Mattig (IL) / Tom Zarrinnam (CA); 1C-Justin Nunez (CA), 2C-Dorn Bishop (CA); 1LC-Ed O'Laughlin (VA), 2LC-Larry Liebster (NV).

INTERMEDIATE (45+19 rebuys): 1-David Escoffery (CA), 2-Richard Weaver (TX), 3/4-Claudia Imatt (CA) / David Presser (IL); 1C-Robert Tansi (MA), 2C-Larry Arnold (MN); 1LC-Abby Biss (New Zealand), 2LC-Patty Geoffroy (MA).

BEGINNER (5): 1-Max Crosner (AZ), 2-Erwin Hom (CA).

SUPER JACKPOT (13): 1-Paul Weaver (AL), 2-Drew Giovanis (NV).

LIMITED JACKPOT (10): 1-Art Moore (CA), 2-Damon Singer (NV).

SENIORS TOURNAMENT (64): 1-Neil Kazaross (IL), 2-Tristan Bettencourt (CA).

DOUBLES TOURNAMENT (8 teams): 1-Todd Crosner (AZ) & Harvey Gillis (WA), 2-Bob Glass (CA) & Alan Grunwald (NJ).

BLITZ (128): 1-Tom Elgas (NV), 2-Nicole Taboury (France).

MINI-MATCH (32): 1-Ted Chee (CA).

$100 SATURDAY JACKPOT (23): 1-Doug Simon (NV), 2-Tom Magne (MN).

$50 BEGINNERS SATURDAY JACKPOT (4): 1-Kevin Kahl (CA).

$50 SUNDAY JACKPOT (8): 1/2-Carol Joy Cole (MI) / Nicole Taboury (France).

$200 SUNDAY JACKPOT (4): 1-Kit Woolsey (CA).

$30 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (19): 1-Glen Arnold (AZ), 2-Trish Hegland (NV).


PlayWSOB.com BRITISH BACKGAMMON OPEN - BIBA
April 13-15, 2012; Hinckley Island, England

OPEN (45): 1-Andy Bell, 2-Chris Humphries, 3/4-Julian Minwalla / Tim Mooring; 1C-Nicky Check, 2C-Lawrence Powell, 3C/4C-Chris Ternel / Marcus Wrinch; 1LC-Chris Evans, 2LC-John Batty.

FRIDAY 500 (16): 1-Brian Lever, 2-Mardi Ohannessian.

THE BLITZ (16): 1-Simon Morecroft, 2-Tim Vasiljevic.

POKER (13): 1-Myke Wignall, 2-Marc Turner, 3-Lawrence Powell.


24th EUROPEAN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP & 11th VELDEN OPEN - WBF
April 11-15, 2012; Velden, Austria

MASTERS (27): 1-Masayuki Mochizuki (Japan), 2-Marco Tamigi (Italy), 3/4-Ricardo Malas (Lebanon/Spain) / Konstantin Mitrelis (Greece); 1C-Michihito Kageyama (Japan), 2C-Mario Sequeira (Portugal), 3C/4C-Markus Kuntaritsch (Austria) / Frank Simon (Germany); 1LC-Kimon Papachristopoulos (Greece/Germany), 2LC-Akiko Yazawa (Japan).

CHAMPIONS (26): 1-Honza Cerny (Czech Republic), 2-Tunç Hamarat (Turkey), 3/4-Thomas Löw (Germany) / Mahmoud Taha (Egypt/Austria); 1C-Vasily Kavun (Ukraine), 2C-Marius Cornelius Veres (Romania), 3C/4C-Thomas Leitner (Austria) / Walter Meuwis (Belgium); 1LC-Mario Angelo Bertuletti (Italy/France), 2LC-Antonio Iaquinta (Italy).

INTERMEDIATE (11): 1-Daniel Tudose (Romania/Italy), 2-Rene Mayer (Austria), 3/4-Susanne Lederer (Austria) / Eva Zizkova (Czech Republic); 1C-Rasim Tüfek (Turkey), 2C-Jacopo d'Albasio (Italy); 1LC-Franco Candeo (Italy), 2LC-Remus Andrei Veres (Romania).

9th EUROPEAN DOUBLES (15 teams): 1-Ugo Piazza (Italy) & Michel Serrero (France), 2-Michihito Kageyama (Japan) & Akiko Yazawa (Japan).

SUPER JACKPOT (8): 1-Tassilo Rzymann (Austria), 2-Akiko Yazawa (Japan).

WARM-UP (42): 1-Akiko Yazawa (Japan), 2-Erik Heublein (Germany).

R&R Trophy (39): 1-Halil Tulan (Turkey/Switzerland), 2-Michihito Kageyama (Japan).

LADIES TOURNAMENT (8): 1-Akiko Yazawa (Japan), 2-Luisa Sequeira (Portugal).

PRESIDENT'S 1-POINT TOURNAMENT (64): 1-Nodari Gagua (Russia), 2-Abdullah Sorgüven (Turkey).


Bet24th NORDIC BACKGAMMON OPEN
April 5-9, 2012; Copenhagen, Denmark

CHAMPIONSHIP (111): 1-Thomas Myhr (Denmark), 2-NAME VACATED*, 3/4-Pia Jeppesen / Tage Mellgren, 5/8-Daisuke Katagami (Japan) / Michel Lamote (Belgium) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel) / Volker Sonnabend (Germany); 1LC-Sven-Olav Norén (Sweden), 2LC-Tore Fredriksen (Norway). (*Player was sanctioned by the Danish BG Federation because of his misconduct.)

ADVANCED (86): 1-Rasmus G. Hansen, 2-Peter Berg (Germany), 3/4-Erik Hansen / Saban Simsek, 5/8-Ann Maibritt Ehlers / Majken Johansen / Walter Meuwis (Belgium) / Lars Nielsen; 1LC-Jakob Andersen, 2LC-Sarah Utku (Sweden).

INTERMEDIATE (89): 1-Torben Rasmussen, 2-Lasse Ljungstrøm, 3/4-Martin Kaltoft / Bjørn H. Kruse, 5/8-Frederik Carlsson (Sweden) / Ossi Juhonen (Finland) / Morten Marx / Jannik Syppli Nielsen; 1LC-Gisele Ardisson (France), 2LC-Emma Axling (Sweden).

BEGINNERS (36): 1-Casper Rheder, 2-Theis Rasmussen; 1st Conso: 1C-Kenneth Holt, 2C-Martin Christensen; 2nd Conso: 1C-Kristian Stage, 2C-Mogens Dreier; 1LC-Karin Bræmer, 2LC-Lars Krogh.

SPEEDGAMMON (128): 1-Franck Stepler (France), 2-Carter Mattig (USA), 3/4-Conny Erickson (Sweden) / Tore Fredriksen (Norway), 5/8-Christian Ernst / Raj Jansari (England) / Bjornar Kristoffersen (Sweden) / Anita Zelmerløw.

SUPERJACKPOT (16): 1-Matt Cohn-Geier (USA), 2-Nevzat Dogan.

WARM-UP (46): 1-Norbert Wiebusch (Gemany), 2-Robin Neumann, 3/4-Yuri Nakamura (Japan) / Axel Stemark.

LADIES TOURNAMENT (44): 1-Inge Christoffersen, 2-Linda Sjorin (Sweden).

MIXED DOUBLES (39 teams): 1-Christan Sørensen & Jimmy Sørensen, 2-George Hall (England) & Dorothy Lee (England), 3/4-Mette Bræmer & Lasse Danielsen / Søren Andersen & Ann Maibrit Ehlers.

CONSULTATION DOUBLES (55 teams): 1-Sabrina Milling & Jørgen Mohr, 2-Kathrine Langjord (Norway) & Bob Wachtel (USA), 3/4-Masayuki Mochizuki (Japan) & Marion Weeber (Germany) / Kenji Shimodaira (Japan) & Franck Stepler (France).

TEAM EVENT (35 teams): 1-Japan: Yuri Nakamura / Kenji Shimodaira / Akiko Yazawa, 2-Barhang (Sweden): Håkan Åkerstrand / Emma Axling / Zhina Bergström, 3/4-Team Casino Copenhagen / TGV.

MOST JACKPOT VICTORIES: 1-Bjornar Kristoffersen (Sweden).

DENMARK VS. THE WORLD: 1-Denmark Team: Karsten Bredahl / Gus Hansen / Morten Holm / Thomas Kristensen / Michael K. Larsen / Marc B. Olsen / Tue Rex / Lars Trabolt. 2-World Team: Matt Cohn-Geier (USA) / Ralf Jonas (Germany) / Michihito Kageyama (Japan) / Masayuki Mochizuki (Japan) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel) / Bob Wachtel (USA) / David Wells (USA). Final score: Denmark = 37, World = 21.

DANISH PLAYER OF THE YEAR AWARD: Karsten Bredahl.


ABT - 18th ANNUAL OHIO STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
March 23-25, 2012; Cleveland, Ohio

OPEN (24): 1-Stick Rice (OH), 2-Dmitriy Obukhov (MI); 1C-Emil Mortuk (MI), 2C-Carol Joy Cole (MI).

ADVANCED (30): 1-Chen-Fu Yu (MD), 2-Robert Lessard (Canada); 1C-Lorenzo Morales (MI), 2C-Steve Grund (PA).

NOVICE (6): 1-Bryan DeMatt (PA), 2-Stephen Collins (OH).

OHIO MASTERS (4): 1-Dmitriy Obukhov (MI).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Prince Barlow (MI), 2-Ben Friesen (MI).

DOUBLES (15 teams): 1-Mary Hickey (OH) & Stick Rice (OH), 2-Dale Berlin (OH) & Mike Rezai (OH).

2-POINT QUICKIES (16): 1-Carol Joy Cole (MI), 2-Cengiz Yakut (PA).

MINI-BLITZ (8): 1-Mike Rezai (OH).

THURSDAY WARM-UP (14): 1-Mary Hickey (OH); 1C-Bob Hickey (OH).


ABT - CSI: BACKGAMMON / CENTRAL STATES INVITATIONAL
March 9-11, 2012; Rosemont, Illinois

CHAMPIONSHIP (49): 1-Jeb Horton (NC), 2-Bill Calton (MI), 3/4-Matt Cohn-Geier (NV) / Keene Marin (WI); 1C-Carter Mattig (IL), 2C-Rachel Rhodes (England); 1LC-Tobias Hellwag (Germany).

ADVANCED (43): 1-Oleg Raygorodsky (IL), 2-Rob Farmer (IL), 3/4-Dan Cramer (MN) / Sue Will (IL); 1C-Vadim Nuniyants (WI), 2C-Jim Opre (IL); 1LC-Don Marek (IL).

LIMITED (10): 1-Steven O'Connor (IL), 2-Rich Hallbeck (IL); 1LC-Ken Brown (MO).

GRAND CRYSTAL BEAVER XIV (16): 1-Carter Mattig (IL), 2-Harvey Gillis (WA).

ADVANCED JACKPOT (10): 1-Prince Barlow (MI), 2-Ed Zell (IL).

DOUBLES (15 teams): 1-Victor Ashkenazi (NJ) & Grant Schneider (VA), 2-Carol Joy Cole (MI) & Steve Hast (PA).

11th BATTLE OF THE SEXES (32 Men & 8 Women): 1-Steve Hast (PA), 2-Claudia Brown (TX), 3/4-Nora Luna Righter (MA) / Jim Opre (IL).

QUICKIE TOURNAMENT (64): 1-Dave Settles (IL), 2-Rachel Rhodes (England).

MICROBLITZ (32): 1-Steve Brown (MN), 2-Keene Marin (WI).

LIAR'S DICE: 1-Ray Fogerlund (NV).

DIRECTOR'S TROPHY FOR BEST-DRESSED WOMAN: Nora Luna Righter (MA).
DIRECTOR'S TROPHY FOR BEST-DRESSED MAN: Steve Blanchard (IL).

MIKE WEINBERGER BOARD FUNDRAISER (8): 1-Don Marek (IL).

TAKI BAKELITE BOARD FUNDRAISER (16): 1-Efim Liberman (IL), 2-Nora Luna Righter (MA).

$2,000 was raised for the Anti-Cruelty Society of Chicago.


Betfair/EBGT - 4th ISTAVDER BACKGAMMON ANNIVERSARY TOURNAMENT
February 24-26, 2012; Istanbul, Turkey

MASTERS (62): 1-Hisar Uyar, 2-Ilhan Koç, 3/4-Fuat Erdag / Gökay Güleç; 1LC-Bülent Karabulut, 2LC-Philippe Vouhé (France).

ADVANCED (35): 1-Can Iskender, 2-Metin Erikler, 3/4-Mat Caplow (USA/Turkey) / Onur Vurur.

DOUBLES (28+2): 1-Fikret Poyraz & Self, 2-Martin Birkhan (Germany) & Konrad Fröschl (Austria/Sweden).

ONE-POINTER #1 (64): 1-Yalkin Erk.
ONE-POINTER #1 (64): 1-Konrad Fröschl (Austria/Sweden).

GREEK/TURKISH FRIENDSHIP TEAM TOURNAMENT (2): 1-Dimitrios Manganas & Konstantinos Mitrelis (Greece), 2-Fuat Erdag & Hilmi Göçhan.


ABT - 34th PITTSBURGH BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
February 16-19, 2012; Pittsburgh, Pennsylvania

OPEN (49): 1-Grant Schneider (VA), 2-Ed O'Laughlin (VA), 3/4-Steve Hast (PA) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA), 5/8-Paul Berg (MI) / Matt Cohn-Geier (NV) / Tim Mabee (IL) / Mark Gordon (MD), 9/12-Victor Ashkenazi (NJ) / Ray Fogerlund (NV) / Donny Lomuto (NY) / Alfred Mamlet (MD).

ADVANCED (44): 1-Phyllis Shapiro (MO), 2-Neal Weiner (FL), 3/4-Richard Catalano (PA) / Arthur Sutton (NJ); 1C-LEW Webber (MD), 2C-Cengiz Yakut (PA), 3C/4C-Marcy Kossar (CT) / Dave Settles (IL); 1LC-Roger Abbey (NY).

NOVICE (10): 1-Pam Dodsworth (PA), 2-Stephen Collins (OH); 1C-Joe Davidson (PA), 2C-Robert Hartley (PA).

PITTSBURGH MASTERS (18): 1-Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA), 2-Ray Fogerlund (NV), 3/4-Harvey Gillis (WA) / Bob Koca (MD).

ADVANCED JACKPOT (18): 1-Jason Lee (MD), 2-Arthur Sutton (NJ), 3/4-Farhad Forudi (OH) / Peggy Neubig (NJ).

THURSDAY 500 (8): 1-Victor Ashkenazi (NJ), 2-Ray Fogerlund (NV).

THURSDAY OPEN WARM-UP: 1-David Todd (MO), 2-Leon Marini (NJ).

THURSDAY ADVANCED WARM-UP: 1-Pete Townsend (PA), 2-Phyllis Shapiro (MO).

SPEED GAMMON (24): 1-Bob Koca (MD), 2-Alan Grunwald (NJ), 3-Paul Polatov (NY).

OPEN DOUBLES (16 teams): 1-Brent Cohen (PA) & Petko Kostadinov (SC), 2-Alfred Mamlet (MD) & Ed O'Laughlin (VA), 3/4-Jeff Acierno (NJ) & Leon Marini (NJ) / Victor Ashkenazi (NJ) & Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA).

ADVANCED DOUBLES (12 teams): 1-Kevin Kelly & Chris Martin (PA), 2-Scotty Kelland (CT) & Dave Settles (IL), 3-Brandon Macklin (MD) & Arthur Sutton (NJ).

MICRO BLITZ (32): 1-Herb Roman (IL), 2-Gary Fries (VA).

THE LAST LAST CHANCE - OPEN (8): 1-Bill Versaw (PA), 2-Andrew Liebenthal (NJ).

THE LAST LAST CHANCE - ADVANCED (8): 1-Patty Geoffroy (MA).

THREE RIVERS ONE POINTER (8): 1-Ray Fogerlund (NV).


15th BACKGAMMON CHAMPIONSHIP OF FRANCE
January 26-29, 2012; Paris, France

OPEN (60): 1-Stéphane Benichou, 2-Jean-Claude Bensaid; 1C-Tristan Rémille, 2C-Said Nafisspour.

BEGINNERS (14): 1-Marc Goldman, 2-Serge Amsallem.

DOUBLES CONSULTATION (15 teams): 1-Gisèle Ardisson & Michel Serrero, 2-Guy Bourgeois & Philippe Vouhé.


ABT - 4th NEW MEXICO STATE BACKGAMMON CHAMPIONSHIP
January 26-29, 2012; Santa Fe, New Mexico

OPEN (29): 1-Frank Talbot (MI), 2-Alfred Mamlet (MD); 1C-Neil Kazaross (IL), 2C-Mike Senkiewicz (NY); 1LC-Chuck Bower (IN).

ADVANCED (20): 1-Judy Field (MI), 2-Lawrence Wilson (CO); 1C-Abby Biss (New Zealand), 2C-Eric Hiner (MN); 1LC-Jonathan Leusden (UT).

NOVICE (22): 1-Dan Burke (NM), 2-Erik Sawyer (NM); 1C-Gina Hartwick (NM), 2C-Andrew Wice (NM); 1LC-Daniel Roybal (NM).

SANTA FE 500 JACKPOT (16): 1-Kit Woolsey (CA), 2-Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA).

ROADRUNNER ADVANCED JACKPOT (16): 1/2-James Bray (TX) / Greg Kurrell (CO).

DOUBLES (16 teams): 1-Frank Talbot (MI) & Phyllis Wieland (NM), 2-Leonard Fink (NY) & Jack Lewin (NY).

CENTENNIAL JACKPOT (8): 1-Fran Goldfarb (NY), 2-David Wilshin (AZ).

QUICKIE (16): 1/2-Frank Frigo (KY) / Greg Kurrell (CO).

BLITZ (4): 1-Rory Pascar (IL).

$360 was raised for New Mexico charities.


ABT - 4th US BACKGAMMON OPEN
January 13-16, 2012; South San Francisco, California

CHAMPIONSHIP (39): 1-Ted Chee (CA), 2-Patrick Gibson (CA), 3/4-Odis Chenault (CA) / Matvey "Falafel" Natanzon (Israel/USA); 1LC-Jeremy Bagai (CA).

INTERMEDIATE (29): 1-Marv Porten (CA), 2-Mario Savan (CA), 3/4-Mark James (CA) / Dale Rose (CA); 1LC-Jesse Jestadt (CA).

BEGINNER (6): 1-Erwin Hom (CA), 2-Maria Heiner (Brazil/USA).

US MASTERS JACKPOT (16 @ $500 level): 1-Matt Cohn-Geier (NV), 2-Justin Nunez (CA).

LIMITED JACKPOT (11 @ $250): 1-Mario Savan (CA), 2-David Dows (CA).

SPEEDGAMMON (32): 1-Ted Chee (CA), 2-Cathal Murray (CA), 3/4-Bill Davis (IL) / Josh Racko (CA).

DMP-KNOCKOUT (16): 1-Stephen Mead (OR).

WBA-BOARD CHALLENGE #1 (8): 1-Alberto Marti (Mexico).
WBA-BOARD CHALLENGE #2 (8): 1-Christian Stoddard (CA).
WBA-BOARD CHALLENGE #3 (8): 1-Nicholas Dale (OR).
WBA-BOARD CHALLENGE #4 (8): 1-Greg Merriman (MI).

MINI-BLITZ (48): 1-Stepan Nuniyants (WA), 2-Patrick Gibson (CA).

DOUBLES PRO/AM (12 teams): 1-Eddie Sant'Ana (Brazil/NJ) & Kit Woolsey (CA), 2-Penina Meisels (NM) & Ed Rosenblum (NM).

SPECIAL PLAYER AWARD: Christian Stoddard (CA).

AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT #1 (12): 1-Comet (CA), 2-Nicholas Dale (OR).
AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT #2 (16): 1-Mark Antranikian (CA), 2-Maxim Glaezer (CA).


TBT - ISTANBUL OPEN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP - WBF-TR
January 13-15, 2012; Istanbul, Turkey

CHAMPIONSHIP (95): 1-Sabri Büyüksoy, 2-Rasim Tüfek, 3/4-Affan Basak / Kenji Nishizawa (Japan); 1C-Pim van Haastert (Holland), 2C-Vincenzo Riceputi (Italy), 3C/4C-Barbaros Erim / Cüneyt Argun Genç; 1LC-Irfan Mizrakçi, 2LC-John Broomfield (England), 3LC/4LC-Helmut Gerdenits (Austria) / Richard Lukas.

LADIES PRIZE (11): 1-Nesrin Becerici, 2-Lisya Eskinazi.

DOUBLES CONSULTATION (44 teams): 1-Alireza Kotzari & Yalçin Simsek, 2-Göksel Kilinç & Mehmet Polat, 3/4-Serhan Çekma & Serkan Koç / Balim Ayasli & Cumhur Bektüre.

WARM-UP (79): 1-Shimon Kagan (Israel), 2-Faruk Perkin, 3/4-Selim Kalyoncu / Cemalettin Yüksel.

869BG CUP (84): 1-Martin Barkwill (England), 2-Tabet Tabet (Lebanon), 3/4-Khachik Melikyan (Armenia) / Pim van Haastert (Holland).

SWING (39): 1-Barbaros Erim, 2-Serkan Çatalkaya, 3/4-Mustafa Babal / Orhan Bitlisli.

1-POINTER (128): 1-Kürsad Solak, 2-Faruk Perkin, 3/4-Nesrin Becerici / Khachik Melikyan (Armenia)

SPORTSMANSHIP PRIZE: Cemalettin Erisen.


BBT - BRIGHT 'N' BREEZY BACKGAMMON - BIBA
January 13-15, 2012; Brighton, England

OPEN (90): 1-Marcus Wrinch, 2-Raj Jansari, 3/4-Mark Heidenfeld / Malcolm Robertson (HK); 1C-Peter Christmas, 2C-Eric McAlpine, 3C/4C-Vicki Pemberton (USA) / Paul Plumptre; 1LC-Mike Heard, 2LC-Mark Calderbank, 3C/4C-Howard Morris / Mick Vacarey.

BEGINNERS: 1-Tina Mullins.

TIDAL WAVE (32): 1-Phil Tutchings, 2-Ann Pocknell, 3/4-Fanika Petkovska / Sean Williams.

FRIDAY 500 (46): 1-Peter Christmas, 2-Barry McAdam, 3/4-Brian Lever / David Nathan.

BBT 2011 FINALS (8): 1-Dan Tutchings, 2-Brian Lever.

DOUBLES (12 teams): 1-Plump Prob, 2-Cottagewebs & Old Polish.

POKER (26): 1-David Horner, 2-Ali Farzan, 3-Dan Tutchings, 4-Clive Martin-Ross.


ABT - NEW YORK METROPOLITAN BACKGAMMON OPEN
January 5-8, 2012; Jersey City, New Jersey

CHAMPIONSHIP (55+15 rebuys): 1-Victor Ashkenazi (NJ), 2-Bill Phipps (NY), 3/4-Antonio Ortega (Costa Rica) / Arkadiy Tsinis (NY); 1C/2C-Jeff Acierno (NJ) / Mike Senkiewicz (NY), 3C/4C-Donny Lomuto (NY) / Alfred Mamlet (MD); 1LC-Matt Cohn-Geier (NV), 2LC-Petko Kostadinov (SC).

INTERMEDIATE (50+10 rebuys): 1-Arthur Sutton (NJ), 2-Cloyd Laporte (NY), 3/4-Donald Gabbai (VA) / Milton Gonzalez (Costa Rica); 1C-Keith Gershenson (NY), 2C-Ruben Martirosyan (NY), 3C/4C-Brandon Macklin (MD) / Jim Ryan (NY); 1LC-Rick Wolf (FL), 2LC-Jim Kennis (NY).

BEGINNER (14): 1-Joan Grunwald (NJ), 2-Julia Sommer (NY); 1C-Nick Retzkin (NY).

USBGF NATIONAL CHAMPIONSHIP (192): 1-Ed O'Laughlin (VA), 2-Arkadiy Tsinis (NY).

LIBERTY CUP MASTERS (25+7 rebuys): 1-Bill Phipps (NY), 2-Dion Hogan (MI).

LIMITED JACKPOT (26+6 rebuys): 1-Rick Wolf (FL), 2-Brandon Macklin (MD), 3/4-Arman Karamian (NY) / Leon Marini (NJ).

NEW YORK DOUBLES (32 teams): 1-Jeff Acierno (NJ) & Steven Keats (NY), 2-Victor Ashkenazi (NJ) & Falafel Natanzon (Israel/USA).

SENIORS TOURNAMENT (32): 1-Brent Cohen (PA), 2-Alex Gerding (FL).

PETER KASTURAS JUNIORS TOURNAMENT (2): 1-Stephen Collins (OH), 2-Jamie Rosen (NY).