International Backgammon Tournament Results

International Tournament Results Logo

1997 INTERNATIONAL BACKGAMMON TOURNAMENT RESULTS

Events in reverse chronological order compiled by Carol Joy Cole

1993    1994    1995    1996   1997   1998    1999    2000    2001    2002 
2003    2004    2005    2006   2007   2008    2009    2010    2011    2012 
2013    2014    2015    2016   2017   2018    2019    2020    2021    2022 
2023

ABT: ACE  POINT HOLIDAY TOURNAMENT
December 26-28, 1997; New York, New York

OPEN (14): 1-Julian Schulman (NJ); 1C-Phil Laak (NY), 2C-Antoinette Williams (NY).

INTERMEDIATE (11): 1-Walt Swan (NJ); 1C-Mat Ozbek (NY), 2C-Brian Scorben (NJ).

CHOUETTE TOURNEY: 1-Walt Swan (NJ), 2-EIIiott Winslow (CA), 3-Marc Freman (NY).

TURKEY TOURNAMENT CHALLENGE: Phil Laak, Mike Natanzon, Lonnie Linderbaum.


ABT: 40TH GAMMON ASSOCIATES INVITATIONAL
December 5-7, 1997; Woodland Hills, California

OPEN (31): 1-Steve Sax, 2-Art Benjamin; 1C-Peter Zacks, 2C-Paul Gedigian.

ADVANCED (18): 1-Ron Coffin, 2-Dave Hart; 1C-Jerry Hays, 2C-Jobey Calitri.

LIMITED (8): 1-Andreh Anderson, 2-Larry Burkhart; 1C-Michael Nash.

SUPER-32 (23): 1-Norm Wiggins, 2-0dis Chenault, 3/4-Jarry Hays / Wendy Kaplan (IL).

DOUBLES (12 teams): 1-Barry Corchnoy & Cecilia Pedroza, 2-Paul Gedigian & Azzam Masarani.

1-POINT BLITZ (48): 1-Tad Bright, 2-Leon Weiner (TX).


NATIONAL DANISH CHAMPIONSHIPS
November 29-30, 1997; Denmark

CHAMPIONSHIP (128): 1-Thomas Bræmer-Jensen, 2-Karsten Bredahl, 3/4-Finn Mølgaard / Chris Ternel; 1C-Kurt Klifoth, 2C-Marcelo Zagal, 3C/4C-Freddie Noer / Michael Schou.

UNDER 21 CHAMPIONSHIP (14): 1-Nanna Ibsen , 2-Louisa Dahlin, 3-Karsten Nielsen, 4-Peter Switon.


ABT: NORTHERN OHIO THANKSGIVING TOURNAMENT
November 28-30, 1997; Canton, Ohio

OPEN (22): 1-Don Sloan (OH), 2-David Haddad (AL); 1C-Jan Carlstrom (PA), 2C-Alex Caraplis (NJ).

ADVANCED (14): 1-Donna Fisher, 2-Mike Vasilatos, 3-Wally Wolf (MI). NOVICE (11): 1-Mark Larios (IN), 2-Carol Gonda (CT).

DOUBLES (8 teams): 1-Mary Hickey (OH) & Jon Stephens (OH).

ADVANCED DOUBLES (6 teams): 1-Bruce King & Marty Kohler.

BLITZ (16): 1-Mike Rezai.

1-POINT EVENT (28): 1-Jon Stephens (OH).


FIRST MOSCOW OPEN
November 12-16, 1997; Moscow, Russia

MASTERS (49 + 6 reentries): 1-Carsten Joh (GER), 2-Leonid Riskin (GER), 3/4-Rasmus Nohr (DEN) / Mario Sequeira (POR); 1C-Dirk Schiemann (GER), 2C-Ronald Reinhardt (GER), 3C/4C-Emzar Laitadze (GEO) / A. Muradyan (ARM); 1LC-Harald Johanni (GER), 2LC-Johannes Levermann (GER).

CHAMPIONSHIP (16): 1-W. Kalantryan (ARM), 2-E. Maibritt (DEN); 1C-K. Karagezyan (ARM), 2C-S. Kotov (RUS); 1LC-Luisa Sequeira (POR).

INTERMEDIATE (28): 1-Z. Gugulashvili (GEO), 2-V. Andrianov (RUS); 1C-G. Melya (GEO), 2C-A. Buhtiyarov (RUS); 1LC-Ingrid Weiss (AUS).

TEAM TOURNAMENT (10 teams): 1-“Jerevan”: Muradian, Kalantarian, Karagezian, 2-“Fishcake”: Joh, Mortuk, Michel.

DOUBLES: 1- Matthias Korner & Ronald Reinhardt (GER), 2-Johannes Levermann & Dirk Schiemann (GER).

SPONSOR'S TOURNEY: 1-Paul Magriel (USA).


LAS VEGAS OPEN
November 11-15, 1997; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (91): 1-Bob Glass (CA), 2-Doug Mayfield (CA), 3/4-Harry Brown (MI) / Elliott Winslow (CA); 1C-Christian Toth (Brazil), 2C-Kit Woolsey (CA), 3C/4C Gadi Carmeli (NV) / Julian Schulman; 1LC-Mike Fujita (HI), 2LC-Andy Glazer (CA).

INTERMEDIATE (109): 1-Jay Giuttari (RI), 2-Jim Bowman (FL), 3/4-Fred Gehlhoff (WI) / Samra Hadden (GA); 1C-Bert Burkholder (NV), 2C-Patrick Gibson (CA), 3C/4C-Saul Meir (CA) / Joao Alfredo Mendonca (BRZ); 1LC-Bobbie Shifrin (IL), 2LC-Yahudah Gruenfeld (ISR).

BEGINNER (32): 1-Les Robbins (WA), 2-Gideon Laniado, 3/4-Kirke Lashelle / Mohammad Shah; 1C-Bob Schumacher, 2C-Gary Tong (MI); 1LC-Theresa Stanley (FL), 2LC-Gilles Blais (CAN).

SUPER JACKPOT (8): 1-Mike Senkiewicz (NY), 2-Ray Glaeser (MI).

LIMITED JACKPOT (16): 1-Bob Black (TX), 2-Mark Ferrin (OR).
$500 JACKPOT (16): 1-Herb Gurland (MA), 2-Christian Toth (BRZ).

BLITZ (408): 1-Steve Clark (CA), 2-Ron Karr (CA).

LADIES TOURNAMENT (20): 1-Maureen Wasley (CA), 2-Judy Collins (CA).

SENIORS TOURNAMENT (64): 1-John Gdowik (FL), 2-Bob Sahagian (NJ).

ONLINE TOURNAMENT-LIVE (32): 1-Steve Sax/steamsax (CA), 2-Mike Fujita/fujita (HI).

DOUBLES (32 teams): 1-Ray Baker (CA) & Azzam Masarani (CA), 2-Judy Collins (CA) & Paul Gedigian (CA), 3/4-Tom Schmitz (TX) & Ron Williamson (TX) / Norma Shyer (IL) & Marty Tatosian (IL).

OVERFLOW DOUBLES (16 teams): 1-Kati Pratt (TX) & Lois Richards (AZ), 2-Ary Noguiera (BRZ) & Carlos Pinto (BRZ).

$50 AFTER-TOURNAMENT TOURNAMENT (16): 1-EIIiott Winslow (CA), 2-Pedro Brunsizian (BRZ).

$20 AFTER-TOURNAMENT TOURNAMENT (32): 1-Paul Strasberg (MI), 2-Vergine Kouleyan (CA).


ABT: NORTHEAST REGIONAL/4TH NEW ENGLAND CHAMPIONSHIPS
October 31-November 2, 1997; South Lee, Massachusetts

OPEN (28): 1-John Mansey, 2-Jack Kissane (NY); 1C-Dan Shapiro, 2C-Doug Roberts.

ADVANCED (23): 1-Rich Munitz, 2-Bob Lumbra; 1C-Marc Gray (NY), 2C-Wally Wolf (MI).

INTERMEDIATE (7): 1-Ralph Balser, 2-Hank Antonelli.

NOVICE (13): 1-Yoav Elinevsky, 2-Ruth Solomon; 1C-Al Mason.


17TH SWEDISH OPEN
October 30-November 2, 1997; Stockholm, Sweden

CHAMPIONSHIP (40): 1-Johan Moazed, 2-Petter Bengtsson, 3/4-Henrik Hartman / Jan Helander; 1C-Tomas Welin, 2C-Michael Löfblad.

INTERMEDIATE (32): 1-Einar Tryggvason, 2-Jan Bergström, 3/4-0la Hamring / Lak Praerttham; 1C-Ciaes Melin, 2C-David Asplund.

RE-BUY BLITZ (34): 1-Lak Praerttham, 2/3-Anders Brenner / Dan Sandberg.

DOUBLES (8 teams): 1-Johnny Backlund & Conny Eriksson, 2-Jörgen Granstedt & Rita Lönnroth.


GRAN PRIX DE SUISS
October 29-November 2, 1997; Lugano, Switzerland

CHAMPIONSHIP (54): 1-Ronald Reinhardt (GER), 2-Mario Sequeira (POR), 3/4-Andrea Sirch (ITA) / Giovanni Saladino (ITA); 1C-Jacques Torrione (SWZ), 2C-Carsten Joh (GER), 3C/4C-Leonid Riskin (RUS) / Dirk Schiemann (GER); 1LC-Giorgio Falcomer (ITA), 2LC-Sandro Mazza (ITA).

INTERMEDIATE (23): 1-Luisa Sequiera (POR), 2-Stephan Ackermann (SWZ), 31 4-Bambi De Bruin (SPA) I Rolf Vetsch (SWZ); 1 C-Demi Plesec (SLOV), 2C-Reto Arrigoni (SWZ); 1 LC-Roberto Gobbo (ITA), 2LC-Richard Klein (GER).

SUPER JACKPOT (16): 1-Hendrik Muyers (GER), 2-Dirk Schiemann (GER). CONSULTING DOUBLES (8 teams): 1-R. Klein & K. Weissbarth (GER), 2-H. Muysers & C. Leibe-Harkort (GER).

TEAM EVENT (8 teams): 1-"Sharazade" ( V. Castro & C. Facchetti & Y. Akopov), 2-"Bambi" (R. Michel & M. De Bruin & B. De Bruin).

VITO VIAGGI (32): 1-0livier Egger (SWZ), 2-Sandro Mazza (ITA).

SWAROVSKY (23): 1-Christian Liebe-Harkort (GER), 2-Rolf Vetsch (SWZ).

1ST MOSCOW OPEN WARM-UP (32): 1-Gianmichele D'Onofrio (ITA).


ABT: FLORIDA STATE CHAMPIONSHIP
October 17-19, 1997; Fort Lauderdale, Florida

OPEN (21): 1-Steve Flam (FL), 2-Aiex Caraplis (NJ), 3-Jim Pascoe (NJ).

INTERMEDIATE (18): 1-Michael Bureau (FL), 2-Wally Swan (NY), 3-Ed Felton (FL).

DOUBLES (6 teams): 1-AI Tesoro (FL), 2-Katherine Willoughby (FL).


ABT: NATION’S CAPITAL CHAMPIONSHIPS
October 10-12, 1997; Bethesda, Maryland

OPEN (20): 1-William Counts, 2-David Montgomery, 1C-Bruce Hall, 4-Peter Kalba (IL), 5-Dennis Culpepper (VA); 1LC-Paul Weaver.

JACKPOT TOURNEY (11 ): 1-Dr. Bob Hill (NY), 2-Barry Steinberg (MD); 1C-Roy Dixon.

DOUBLES (7 teams): 1-David & Laura Montgomery, 2-Dennis Culpepper & Greg Lilley.

SUNDAY OPEN TOURNAMENT (18): 1-Barry Steinberg (MD), 2-Ron Bernstein; 1C-Peter Kalba (IL); 1LC-Ed Maslansky.


5TH IRISH OPEN
October 4-5, 1997; Dublin, Ireland

OPEN (82): 1-Tim Cross, 2-Julian Hayhurst, 3/4-Dave Coyne / Brian Lever.

CONSOLATION (64): 1-Rick Janowski, 2-Dave McNair, 3/4-Jeff Ellis / Paul Money.

TEAM EVENT (16 teams): 1-Roy Hollands & Jackie Reed & Clement Byrne, 2-Dan O'Farrell & Gerry Robinson & Peter Chan.


ABT: ILLINOIS STATE CHAMPIONSHIPS & AMERICA CUP
October 2-5, 1997; Rolling Meadows, Illinois

CHAMPIONSHIP (41): 1-Wendy Kaplan (IL), 2-Richard Del Furia (MN), 3/4-EIIiott Winslow (CA) / David Rockwell (IL); 1C-Leslie Lockett (IL), 2C-Kurt Schurecht (IL); 1LC-Jake Jacobs (IL); High Performance: Noubar Tcheurekdjian (WI).

ADVANCED (33): 1-Milad Doueihi (IL), 2-George Barr (IL), 3/4-Ed Buerger (IL) / Jim Bowman (FL); 1C-Mary Franks (IL), 2C-Aiice Gerard (FL); 1 LC-Sam Pottle (WI); High Performance: Curtis Lucas.

LIMITED (10): 1-Michael Plog (IL), 1C-Sonja Peacock (WI); 1LC-Lee Pflugrad (WI).

AMERICA CUP (13): 1-Hugh Sconyers (TX), 2-Ray Fogerlund (CA).

MASTERS (16): 1-Fred Kalantari (MN).

DOUBLES (16 teams): 1-Steve Mellen & Phil Simborg (IL), 2-Paul Klein (IL) & Laila Leonhardt (Denmark).

BLITZ (32): 1-Steve McCormick (KS).

PARLAY FROM HELL (64): 1-Steve Mellen (IL).

KICKOFF (32): 1-Hugh Sconyers (TX), 2-John Ritchie (KS).


ABT: TOWPATH INN TOURNAMENT
September 26-28, 1997; Turin, New York

OPEN (14): 1-Aian Fenster (NY), 2-Eden Windish (Canada), 3-Matt Reklaitis (PA).

DOUBLES (5): 1-Marty Storer (NH) & Ed Johnson (NY).


SCANDINAVIAN NEW HAIR CLINIC OPEN
September 25-28, 1997; Malmö, Sweden

CHAMPIONSHIP (40): 1-Ray Tannen (UK), 2-Jörgen Granstedt (SWE), 3/4-Jes Bondo (DK) / Asger Kring (DK); 1 C-Navidi Afshar (DK), 2C-Karsten Bredahl (DK); 1 LC-Mikael Lofblad (SWE), 2LC-Jerry Grandell (SWE).

INTERMEDIATE: 1-Johan Nilsson (SWE), 2-Karsten Schmidt (DK); 1 C-Karsten Nilsen (DK), 2C-Hannu Lyysynen (FIN).

BEGINNER: 1-Lennart Staarup (DK), 2-Claus Steensgard (DK); 1C-Jannika Tornquist (SWE); 2C-Marianne Jonsson (SWE); 1LC-Christen Johanson (SWE).

SUPER JACKPOT: 1-Jan Clementsson (SWE), 2-Thomas Ribohn (SWE).


ABT: MINNESOTA STATE CHAMPIONSHIPS
September 19-21, 1997; Minneapolis, Minnesota

CHAMPIONSHIP (19): 1-Bill Davis (IL), 2-Tim Lawless (MN); 1C-Fred Kalantari (MN).

INTERMEDIATE (11): 1-Tom Penney (MN), 2-Harold Roberson (MN); 1C-Steve Maas (MN).

AUTUMN JACKPOT (8): 1-Ray Fogerlund (CA), 2-Gienn Dowd (MN).

DOUBLES (8): 1-Ray Fogerlund (CA) & Glenn Dowd (MN), 2-Bill Davis & Peter Kalba (IL).

MINI-MATCH 1-POINT (16): 1-Fred Kalantari (MN).
MINI-MATCH 2-POINT (32): 1-Gienn Dowd (MN).

$25 SUNDAY JACKPOT (12): 1-Sam Pottle (WI).


7TH MITTELEUROPA TOURNAMENT
September 5-7, 1997; Nova Gorica, Slovenia

MASTER (51): 1-Michael Ltifblad (SWE), 2-Matthias Korner (GER), 3/4-Christian Liebe-Harkort (GER) / Jochen Lucke (GER); 1C-Wiater Jarc (CAN), 2C-Mario Sequeira (POR); 1LC-Thomas Lumper (GER), 2LC-Andrea Sirch (ITA); Ladies: Cathrin Bladh-Riesselin (SWE).

CHAMPION (41): 1-Beatrice Zondler (GER), 2-Luisa Sequeira (POR), 3/4-Beppe Coli (ITA) / Piero Gallo (ITA); 1C-Gerhard Hofer (AUS), 2C-Andrea Simonetta (ITA); 1LC-Stefan Parlow (AUS), 2LC-Ewald Etmayer (AUS); Ladies: Beatrice Zondler (GER).

INTERMEDIATE (37): 1-Mihai Raducanu (ROM), 2-Fabio Cultrera (ITA), 3/4-Raviv Shevach (ISR) / Andrea Sgardi (ITA); 1C-Luis Andrada (ARG), 2C-Amina Domeniconi (SWZ); 1LC-Aiberto Bertot (ARG), 2LC-John Slattery (SCO); La-dies: Amina Domeniconi (SWZ).

WARM-UP (69): 1-Giuseppe Ricciardi (ITA), 2-Svilen Todorov (BUL).

1-POINT TOURNEY WINNERS: Helmut Zelenka (AUS), Giuseppe Rigon (ITA), Wolfgang Kargl (AUS).

SPERTI TROPHY: 1-Maria Grigis (ITA), 2-Giuseppe Rigon (AUS).


ABT: 45TH INDIANA OPEN
August 29-September 1, 1997; Indianapolis, Indiana

CHAMPIONSHIP (56): 1-Doug Roberts (MA), 2-Peter Kalba (IL), 3/4-Tim Mabee (IL) / John O'Hagan (IN); 1C-Steve Hast (PA), 2C-Frank Frigo (KY). ADVANCED (43): 1-Wally Kuester (IL), 2-Richard Heinz (IN); 1C-Chester Warzel (IN), 2C-Denny Leatherman (PA).

INTERMEDIATE (14): 1-Wanda de Ia Barre (MA), 2-Mark Larios (IN); 1C-Bob Hubby (IN).

NOVICE (6): 1-Rudy Langenbach (WI), 2-Sonja Peacock (WI).

MASTERS JACKPOT #1 (16): 1-Frank Frigo (KY), 2-Jon Stephens (OH).
MASTERS JACKPOT #2 (10): 1-Dave Williams (CA).

AMATEUR JACKPOT #1 (16): 1-Peter Kalba (IL), 2-Randall Witt (TN).
AMATEUR JACKPOT #2 (8): 1-John Ritchie (KS).

DOUBLES (16 teams): 1-Hersel Namdar & Dr. Bob Hill (NY), 2-Steve Hast & Abbas Zattash (PA).

EARLY START THURSDAY (21): 1-Mary Ann Meese (IN), 2-Luke Clippinger (IN).

$80 KICK-OFF (8): 1-Bob Glass (CA).

$40 KICK-OFF (8): 1-Larry Liebster (NJ).

$10 KICK-OFF (8): 1-Wanda de Ia Barre (MA).

MICROBLITZ EVENT (64): 1-Mike Rezai (OH).

QUICKIE EVENT #1 (64): 1-Denny Leatherman (PA).
QUICKIE EVENT #2 (32): 1-Mark Murray (IL).


BIBA STUDIO ANNE CARLTON TROPHY
August 23-24, 1997; East Midlands, England

OPEN (76): 1-David Gallagher, 2-Simon K. Jones, 3-Marc Steyvers.

TOP LADY: Angela Dell.

FRIDAY NIGHT KO (17): 1-Dan O'Farrell, 2-Nick Check.

DOUBLES KO (13 teams): 1/2-Taylor Maid / Nine Millimetres.

BETTER LUCK NEXT TIME: Bob Atkins.


23RD ST. MORITZ SUMMER CHAMPIONSHIP
August 14-17, 1997; St. Moritz, Switzerland

CHAMPIONSHIP: 1-Roland Ekström (SWE), 2-Mario Sequeira POR), 3/4-Jaques Torrione (SWZ) / Marcus Rindesbacher (SWZ); 1C-Michael Higatsberger (AUS), 2C-Ralf Ludwig (GER); 1LC-Gianmichele D'Ofrio (ITA), 2LC-Paul Magriel (USA).

INTERMEDIATE: 1-Rolf Vetsch (SWITZ), 2-Simon Barge! (ENG); 1C-Knoll (SWITZ), 2C-M del Monego (ITA); 1LC-Bambi de Bruin (GER/ SPN), 2LC-Stefan Ackerman (SWITZ)


5TH TOURNAMENT OF THE AMÉRICAS.
August 13-17, 1997; San José, Costa Rica

OPEN (18): 1-Antonio Ortega (CR), 2-Stu Hosen (TX); 1C-Peter Heitmüller (GER); 1LC-Wilcox Snellings (NV).

INTERMEDIATE (14): 1-Gayle Wolf (MI), 2-Wally Wolf (MI); 1C-Jorge Tsao (CR); 1LC-Mario Lizano (CR).

NOVICE (6): 1-Danielle Bastarache (FL), 2-Dianne Lehrer (FL); 1C-Adriana Chavarria (CR); 1LC-Matt Armbruster (CA).

CARIARI MASTERS (4): 1-Malcolm Davis (TX), 2-Stu Hosen (TX).

CARIARI LIMITED (10): 1-Diane Haley (TX). 2-Mike Fujita (HI).

DOUBLES (8 teams): 1-Antonio Ortega & Jorge Tsao (CR), 2-Peter Kalba (IL) & Ray Fogerlund (CA).

BLITZ (64): 1-Lee Genud (FL). 2-Jorge Tsao (CR).

PIG-ROLLING: 1-Milton Gonzalez (CR).


ABT: THOUSAND ISLANDS TOURNAMENT
August 1-3, 1997; Alexandria Bay, New York

OPEN (31): 1-Aiex Caraplis (NJ), 2-Reza Nowbar (NY), 3-Marty Storer (NH).

NOVICE (4): 1-Rick Leger (CAN).

DOUBLES (6 teams): 1-Anne Dickson (NY) & Eden Windish (CAN), 2-Dawn McDermott & Walter Trice (MA).


MONTE CARLO WORLD CHAMPIONSHIP
July 7-13, 1997; Monte Carlo, Monaco

CHAMPIONSHIP (213): 1-Jerry Grandell (Sweden), 2-Frédéric Banjout (France), 3/4-Neville Eber (South Africa) / Philip Marmorstein (Germany); 1Cons.1st.-Mario Sequeira (Portugal), 1Cons.2nd-Christian Lieb-Harkort (Germany), 1Cons.3/4-Ken Bond (USA) / Alberto Rusca (Switzerland); 2Cons.1st-Chuck Papazian (USA), 2Cons.2nd-Perry Gartner (USA), 2Cons.3/4-John Sjølin (Denmark) / Patrick Didisheim (Switzerland); 1LC-Engin Ongel (Turkey/UK), 2LC-Markus Rindisbacher (Switzerland); Ladies' Prize: Anna Binder (Sweden).

INTERMEDIATE (80): 1-Marc Werner (Germany), 2-Freddy Edwards (Denmark), 3/4-Robin Clay (United Kingdom) / Kirsten Schmidt (Germany); 1Cons.1st-Andreas BugI (Germany), 1Cons.2nd-lzady Baxtadge (Georgia), 1Cons.3/4-Steffen Gerke (Germany) / Demyzi Maglakelidze (Georgia); 2Cons.1st-Arrin Daroudi (Iran), 2Cons.2nd-Michel Loughman (Ireland), 2Cons.3/4-Danny Fogel (Denmark) / Michel Schou (Denmark); 1LC-Ira Siegler (USA), 2LC-Patty Donner-Rubin (USA/UK); Ladies' Prize: Cecilia Pedroza (USA).

BEGINNER (65): 1-Matthias Boekenkamp (Germany), 2-Mehdi Hassani (Iran), 3/4-Roland Michel (Switzerland) / G. Barragan-Herrera (Mexico); 1Cons.1st-Rasmus G. Hansen (Denmark), 1Cons.2nd-Willibert Kirfel (Germany), 1Cons.3/4-Amber Carlston (USA) / Hayley Eber (South Africa); 2Cons.1st-Aretis Rostomian (Armenia), 2Cons.2nd-Monika Schneider (Germany), 2Cons.3/4-Lars Bentson (Denmark) / Jannica Tornquist (Sweden); 1LC-Henrik Gwinner (Denmark), 2LC-Nima Moghaddam (Iran).

FRED WORLD TEAM EVENT: 1-CASCAIS (José Salema, Miguel D’Aimeida, Leo Fernandez (Portugal/Argentina), 2-NIPPON B (Seiichi Nagai, Inoue Yutaka, Higuchi Yasuko (Japan).

SPECIAL PRIZES: Courtesy Trophy-Frank Gonsenhauser (South Africa), Travel Trophy-Leo Fernandez (Argentina), Fidelity Trophy-Robert Willems (Holland), Chairman's Trophy-Les & Sue Boyd (USA), Elegance Trophy for Men-Juri Akopov (Russia), Elegance Trophy for Women-Linda George (USA).

TENNIS TOURNAMENTS: Men’s Doubles–1-Mike Corbett (USA) & Kuhle, 2-Hakim & Moazed; Mixed Doubles–1-Narboni & Narboni, 2-Kuhle & Lehto.

GOLF TOURNAMENT: 1-Henrik Gwinner (Denmark), 2-Jacob Jorgensen (Denmark).


ABT: MICHIGAN SUMMER CHAMPIONSHIPS
July 3-6, 1997; Novi, Michigan

OPEN (93): 1-Art Benjamin (CA), 2-Mike Giordano (MI), 3-Hal Heinrich (Canada), 4/5-Dr. Bob Hill (NY) / Andy Rubien (NY); 1C-Ray Fogerlund (CA), 2C-Stuart Hasen (TX), 3C/4C-Emil Mortuk (MI) / Rick Barabino (NY).
INTERMEDIATE (70): 1-Harry Tokatlian (MI), 2-Ed King (OH), 3-Ron Bruns (CA), 4/5-Mike Rezai (OH) / Larry Yudin (Canada); 1C-Sam Pottle (WI), 2C-Ron Genter (PA).

NOVICE (24): 1-Sonja Peacock (WI), 2-Peaches Stewart (IL); 1C-Kim Starbuck (OH), 2C-Gary Marchenia (MI).

$1,000 BOSSANOVA WEDNESDAY WARM-UP (8): 1-Malcolm Davis (TX), 2-Frank Talbot (MI).

$50 WEDNESDAY WARM-UP (30): 1-Art Benjamin (CA), 2-Laila Leonhardt (Denmark).
$30 WEDNESDAY WARM-UP (16): 1-Bobbie Shifrin (IL), 2-Dave Pink (MI).
$20 WEDNESDAY WARM-UP (24): 1-Abdul Alchalabi (MI), 2. Sal Chehayeb (MI).

EARLYBIRD OPEN (16): 1-Bob Zavoral (IL), 2-Ray Baker (CA).
EARLYBIRD LIMITED (16): 1-Ron Genter (PA), 2-Arline Levy (IL).

FLINT $500 #1 (16): 1-Ray Glaeser (MI), 2-Bob Glass (CA).
FLINT $500 #2 (16): 1-Dean Muench (IL), 2-Jake Jacobs (IL).

OPEN DOUBLES (32 teams): 1-Maurice Barie & Jack Takala (MI), 2-Max Esquivel & Antonio Ortega (Costa Rica), 3/4-Bob Glass & Steve Sax (CA) / Don & Florrie Smolen (PA).

OVERFLOW DOUBLES (8 teams): 1-Mike Cyrkiel (IN) & Rhonda Monro (MI). LIMITED DOUBLES (11 teams): 1-Sal Chehayeb & Dan Mowczan (MI), 2-Dan Loughren & Gary Marchenia (MI).

SUMMER FREEZE-OUT (32): 1-Ray Baker (CA), 2-Lisa Brooks (OK).

$1,000 HIGH-ROLLERS (8): 1-Mike Senkiewicz (NY).

$300 LOW-ROLLERS #1 (16): 1-Jan Carlstrom (PA), 2-Andreas Born (Germany).
$300 LOW-ROLLERS #2 (16): 1-Ray Glaeser (MI), 2-Dean Muench (IL).

$100 LIMITED JACKPOT (16): 1-John Bashian (OH), 2-Ted Harrington (MI).

MICHIGAN BLITZ (128): 1-Abbas Zaltash (PA), 2-Steve Mellen (MI).

$20 DETROIT QUICKIES #1 (64): 1-Mike Senkiewicz (NY).
$20 DETROIT QUICKIES #2 (32): 1-Andy Palumbo (NY).

$10 DETROIT QUICKIES (64): 1-Sean Garber.


ABT: 1997 GEORGIA CHAMPIONSHIPS & PEACH CUP
June 20-22, 1997; Atlanta, Georgia

CHAMPIONSHIP (30): 1-John Brussel (IL), 2-Phil Simborg (IL), 3-Rick Bieniak (IL); 1C-Rob Maier (IN), 2C-Homer Hector (GA).

ADVANCED (20): 1-David Haddad (AL), 2-Bobbie Shifrin (IL), 2-George Parker (TN); 1C-Curtis Lucas (TX), 2C-Art Grater (CA).

LIMITED (12): 1-Mike McGill (GA), 2-Simon Kennedy-Rose (GA).

PEACH CUP (4): 1-Ken Arnold.

SUPERBLITZ (32): 1-John O'Hagan, 2-Anadette Almeida (BRZ).

DOUBLES (16 teams): 1-Paul Franks & Bobbie Shifrin (IL), 2-Rick Bieniak (IL) & Alan Epstein (GA).

OVERFLOW DOUBLES (8 teams): 1-Artie Kamien (MS) & Dave Williams (CA), 2-John Brussel & Peter Kalba (IL).

LAST CHANCE JACKPOT (32): 1-Bob Wilensky (GA), 2-Ray Kershaw (ENG).


9TH CITY OF VENICE INTERNATIONAL
June 19-22, 1997; Venice, Italy

MASTERS (64): 1-Markus Eek (SWE), 2-Michael Higatsberger (AUS), 3/4-Christian Lieb-Harkort (GER) / Salo Teppo (FIN); 1C-Nicola Pagano, 2C-Peter Heitmuller (GER); 1LC-Jan Clementsson (SWE}, 2LC-Sandro Mazza.

CHAMPION (59): 1-Vincenzo Riceputi, 2-Eduardo Mendia (POR), 3/4-Eiena Grigore / Ivana Zanenghi; 1C-Heiner Haussleiter (GER), 2C-Rida Hassan (HOL); 1 LC-Günther Holzinnger (GER), 2LC-George Volejnic (SWZ).

INTERMEDIATE (41): 1-Fabrizio Meli, 2-Andrea Marfori, 3/4-Fabio Farina / Enrico Colangiuolo; 1C-Ciaudio Delvai, 2C-Gianni Pallotti; 1LC-Paolo Martin, 2LC-Maria Croce.

WARM-UP (128): 1-Hendrik Muysers (GER), 2-Manfred Hamal (AUS).

CONSULTATION DOUBLES (32 teams): 1-“PERSIA”-Iran (Hadji Hussein & Feri Rassouli, 2-“BIK CORP.”-Germany (Rainer Altmann & Cordula Thiess).

1-POINT TOURNAMENT (256): 1-Daniel Bruni (SWZ), 2-Marcel Liechti (SWZ)

DAL NEGRO BACKGAMMON CUP: Masters: 1-Dario De Toffoli, 2-Sandro Mazza; Champion: 1-Michele Muratori; Intermediate: 1-Giorgio Tomba


ABT: NEW YORK STATE CHAMPIONSHIP
June 6-8, 1997; New York, NY

MASTERS (7): 1-Mike Senkiewicz (NY), 2-Rick Barabino (NY);

CHAMPIONSHIP (19): 1-Stuart Hosen (TX), 2-EIIiott Winslow (CA); 1C-Perry Gartner (NJ}, 2C-Mike Senkiewicz (NY).

ADVANCED (8): 1-Mel Handelsman, 2-Patrick Lewis; 1C-Eric Haber, 2C-Hans Gibson.

NOVICE (8): 1-Carl Walker, 2-Sean Cowen; 1C-Manuel Ugarte, 2C-Josh Korff. DOUBLES (4 teams): 1-Steve Manning & Seth Wolkoff (NY).


ABT: 18TH CHICAGO OPEN
May 23-26, 1997; Itasca, Illinois

CHAMPIONSHIP (54): 1-John O'Hagan (IN), 2-David Wells (IL), 3-Joe Freedman (DC); 1C-Rob Maier (IN), 2C-Mike Senkiewicz (NY).

INTERMEDIATE (50): 1-Joann Feinstein (IL), 2-Ed Zell (IL), 3/4-Bruce Russell (WI) I Jolie Rubin (IL); 1 G-Alice Kay (IL), 2C-Phyllis Smolinski (IL).

BEGINNER (8): 1-Janet Starn (MN), 2-Tony Garcia (NC).

MEMORIAL DAY MASTERS (32): 1-Neil Kazaross (IL), 2-Harry Cohn (IL), 3-Ken Arnold , 4-Mike Ungerleider (CA)

OPEN DOUBLES (16 Teams): 1-Phyllis Smolinski & Bob Zavoral, 2-Fred Kalantari & David Wells.

BLITZ (32): 1-Frankie Farjood (IL).

MINI-MATCH (128):EIIiott Winslow (CA).


WORLDWIDE TWIN CHAMPIONSHIPS
April 22-27, 1997; Las Vegas, Nevada

Nevada State Tournament
CHAMPIONSHIP (87): 1-Emzar Laitadze (GEORGIA), 2-Tom Wheeler (TX), 3/4-Mark Adkins (ENG) / Bob Glass (CA); 1C-Mike Senkiewicz (NY), 2C-Jim Painter (MO), 3C/4C-Neil Young (FL) / Richard del Furia (MN); 1LC-Drew Giovanis (FL), 2LC-Don Jayhan (IL).

ADVANCED (88): 1-Peter Kalba (IL), 2-Paul Friedman (IL), 3/4-Dante Baines (CA) / Paul Tanenbaum; 1C-George Barr (IL), 2C-Jay Guittari (RI), 3C/4C-Samra Hadden (GA) / Steve Mellen (MI); 1LC-Dan Chicoine (MA), 2LC-Diego Lewi (CA).

BEGINNER (42): 1-Morris Fox (NV), 2-Susie Staples (NY), 3/4-Matthew Maguire (IL) / Bert Zamanigian (CA); 1C-Lisa Brooks (OK), 2C-Ron Bernstein (VA); 1LC-Amir Noorishad (CA), 2LC-Karsten Busch (GER).

International Cup
CHAMPIONSHIP: 1-Mike Corbett (FL), 2-Ian MacFarlane (BRZ), 3/4-Nack Ballard (CA) / Jake Jacobs (IL)

ADVANCED: 1-Azzam Masarani (CA), 2-Nicholas Check (ENG), 3/4-Brendan Burgess (IRE) / Jacques Trividic (CAN).

BEGINNER: 1-Randall Zandstra (NJ), 2-Karsten Busch (GER), 3/4-Bob Schumacher (MN) / Jim Mason (CA).

MASTERS INVITATIONAL (16): 1-Wilcox Snellings (NV), 2-Kent Goulding (MD), 3/4-Nack Ballard (NV) / Stu Hosen (TX).

LIMITED JACKPOT A: 1-Abe Mosseri (NY), 2-Bob Glass (CA).
LIMITED JACKPOT B: Neil Young (FL), 2-Norm Wiggins (CA).

DOUBLES (32 teams): 1-Abe Mosseri and Tony Golubchik  (NY), 2-Mike Corbett and Danielle Bastarachi (FL).

BLITZ (51 Rounds-of-8): 1-Doug Mayfield (CA), 2-Frank Talbot (MI).

LADIES TOURNAMENT (32): 1-Thelma Randall (FL), 2-Judy Collins (CA).

SENIORS TOURNAMENT (64): 1-Andy Palumbo (NY), 2-Bob Sahagian (NJ).

$50 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (32): 1-Aram Kouleyan (CA), 2-Kit Woolsey (CA).

$20 AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (22): 1-Wally Wolf (MI), 2-Karsten Busch (GER).


BRITISH OPEN TOURNAMENT
April 12-13, 1997; East Midlands Airport, England

OPEN (97): 1-David McNair, 2-Richard Granville; 1C-Alistair Hogg, 2C-John Wright; 1LC-Jeff Ellis, 2LC-Mark Leah.

SUICIDE! (60): 1-Dave Coyne, 2-Martha Littlehailes.


ABT: SOUTH FLORIDA SPRING TOURNAMENT
April 11-13, 1997; Fort Lauderdale, Florida

OPEN (19): 1-Jim McGirr, 2-Lee Genud, 3-Neil Young, 4-Brian Menkes.

INTERMEDIATE (16): 1-Michael Rayner, 2-Luisa Sequeira (Portugal), 3-Steve Deeter.

OPEN DOUBLES (13 teams): 1-Jon Vietor (CA) & Brian Menkes, 2-Mario & Luisa Sequeira (Portugal)


ABT: 38TH GAMMON ASSOCIATES INVITATIONAL
April 4-6, 1997; Los Angeles, California

OPEN (32): 1-Doug Mayfield, 2-Eiiot Bean; 1C-Garo Tchalabian, 2C-Bill Phipps (WA).

ADVANCED (21): 1-Carlos Hamon, 2-N. Laaly; 1 C-Paul Stokes, 2C-Randy Douthat.

LIMITED (4): 1-Dave Hart.

SUPER-32 (26): 1/2-Ray Fogerlund / Joe Russell, 3/4-Marianne Rosenblatt / Jon Vietor.

DOUBLES (8 teams): 1-Phil Simborg (IL) & Dan Simborg, 2-Norm Wiggins & Ron Coffin.

1-POINT BLITZ (96): 1-Ray Fogerlund.


NORDIC “WIDE” OPEN
March 28-31, 1997; Copenhagen, Denmark

CHAMPIONSHIP (107): 1-Tommy Westerlund (SWE), 2-Thierry Manouck (FRA), 3/4-Perry Gartner (US) / Michael Lofblad (SWE); 1C-Andreas Humke (GER), 2C-Marcus Ryndysbacher (SWIZ), 3C/4C-Peter Heitmüller (GER) / Peter Schneider (GER); 1LC-Michael Meyburg (GER), 2LC-Harald Johanni (GER).

ADVANCED (119): 1-Hans Liby (NOR), 2-Karsten Schmidt, 3/4-Roger Porter (UK) / Alan Herskind ; 1C-Kasper Anderson, 2C-Pawel Bielewicz (SWE), 3C/4C-AIIistair Hogg (UK) / Danny Fogel; 1LC-Lars Klammer, 2LC-Rolf Anderson.

INTERMEDIATE (199): 1-Rasmus G. Hansen, 2-Martin Reeh, 3/4-Mikkel Hartvig / Magnus Persson (SWE), 5/8-Fleming Pagh / Peter B. Larsen / Sune Skafte / Bjarne Tolstrup ; 1C-Bjarne Riboe, 2C-Karsten Beige, 3C/4C-Thomas Fuglheim I Daniel Granholm; 1LC-Michael Hansen, 2LC-Karsten Nielsen.

BEGINNER (64): 1-Nicolas Rohrmann, 2-Simon Drejer, 3/4-lngrid Øhlenschlaeger / Janek Mistowski; 1C-Lennart Straarup, 2C-Thomas Lund, 3C/4C-Anni Bech Nielsen I Peter Lyng ; 1LC-Hanne Bengaard, 2LC-Lars B. Anderson.

CONSULTATION DOUBLES (70 teams): 1-Tony Hauboff & Ole Schnor, 2-Rasmus G. Hansen & Bjørn Fagerstrand.

TEAM EVENT (34 3-player teams): 1-Venice (ITA), 2-Hustlers (DK).

FIBS TOURNEY (37): 1-“stefanp” Stefan Paliwoda (UK), 2-“gulris” (GER).

$1000 JACKPOTS (8 players each): #1-Armando Balbi (BRZ), #2-Jorgen Granstedt (SWE), #3-Kazuhiro Shino (UK).

DENMARK VS. SWEDEN: 1-Denmark.


ABT: 1997 MIDWEST BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
March 21-23, 1997; Oak Brook, Illinois

CHAMPIONSHIP (64): 1-Fred Kalantari (MN), 2-Jon Stephens (OH), 3/4-John Jennings (IL) / Frank Talbot (MI); 1C-Harvey Huie (TX), 2C-Hal Heinrich (Canada); 1 LC-Andy Palumbo (NY).

$125 OPEN (24): 1-Nack Ballard (CA), 2-Richard Del Furia (MN), 3-Fred Badagnani (MN).

ADVANCED (64): 1-Steve Klesker (IL), 2-Hunter Jones (MD); 3/4-Judy Field (MI) / Janice Newman (IN); 1C-Ray Bills (WI), 2C-Paul Friedman (IL); 1LC-Jay Ward (IL).

LIMITED (43): 1-John Bryant (IN), 2-Bruce Russell (WI), 3/4-Larry Hochman (MI) / Fran Miller (OH); 1C-Jason Mucklow, 2C-Diane Cyrkiel (IN), 1LC-Sam Pottle (WI).

CHAMPIONSHIP DOUBLES (27 teams): 1-Gary Kay & Paul Klein.

INTERMEDIATE DOUBLES (16): 1-Ken Bruck & Greg Varbanov (IN), 2-A. John Ward (FL) & Jay Ward (IL).

BLITZ (128): 1-Fred Kalantari (MN).

NACKGAMMON (32): 1-Laila Azoulay (Denmark), 2-Elayne Feinstein (FL), 3/4-Gary Tong (MI) / Andy Palumbo (NY).

SPEED-GAMMON (16): 1-Ed Zell (IL), 2-Jon Stephens (OH).

HITMAN GAMMON: 1-Georgina Flanagan (IL),

PIG-ROLLING: 1-Neil Kazaross.

GAMMON SCRAMBLE: 1-John Stryker (IL).

BG TOSS-ACROSS; 1-Kurt Schurecht (IL).

BG WHEEL OF FORTUNE: 1-Steve Mellen (MI).


GRAND PRIX DE LUGANO
March 5-9, 1997; Lugano, Switzerland

CHAMPIONSHIP (33): 1-Hendrik Muyers (GER), 2-Giorgio Falcomer (ITA), 3/4-Vittorio Balestrieri (SWIZ) / José Salema (POR); 1C-Vittorio Castro, 2C-Horst Weissig (GER); 1LC-Torsten Dreke (GER).

INTERMEDIATE (27): 1-Navid Haghighat (ITA), 2-Andre Nicoulin (SWIZ), 3/4-Rainer Witt (GER) / Marcel Liechti (SWIZ); 1C-George Volejnik (SWIZ), 2C-Richard Menger (FRA); 1LC-Marc Werner (GER). Ladies: Luisa Sequiera (POR).

BEGINNER (9): 1-Alfredo Sperti (ITA), 2-Helge Keller (GER); 1C-Maria Croce (ITA); 1LC-Fabiano Ceresa (SWIZ).

MOET & CHANDON SUPERJACKPOT (16): 1-Matthias Körner (GER), 2-Vittorio Castro (ITA).

RAYMOND WElL DOUBLES (11 teams): 1-“R.R.” (M. Korner & R. Reinhardt), 2-“Terminators” (R. Gatti & R. Witt).

KURSAAL TEAM EVENT (11 teams): 1-“Mercenaires” (F. Narboni, M. Sequiera, Y. Tomazos), 2-“Die Sir” (M. Körner, R. Reinhardt, R. Witt).

FRANCO ROSSO (37): 1-Yannis Tomazos (GRE), 2-Nathalie Virag (SWIZ). SWAROVSKI (18): 1-Yannis Tomazos (GRE), 2-Rainer Witt (GER).

HOTEL EDEN WARM-UP (31): 1-Mario Sequeira (POR), 2-Aiberto Rusca (SWZ).


ABT: 19TH PITTSBURGH CHAMPIONSHIPS
February 14-16, 1997; Pittsburgh, Pennsylvania

CHAMPIONSHIP (64): 1-Doug Mayfield (CA), 2-Mike Friedman (Canada), 3/4-Drew Giovanis (FL) / Abbas Zaltash (PA); 1C-Steve Sax (CA), 2C-Jon Stephens (OH); 1LC-Malcolm Davis (TX), 2LC-Marty Storer (NH).

OPEN OVERFLOW (4): 1-Jim Muirhead (MI).

ADVANCED (64): 1-Rich Catalano (PA) , 2-AIIen Levien (PA), 3/4-David Levine / Nayan Shah (PA); 1C-Terry Kayser (OH), 2C-Gary Stern (OH); 1LC-Ed King (OH), 2LC-Pete Townsend (PA).

NOVICE (25): 1-Reza Zaltash (PA), 2-Joe Davidson (PA); 1C-Gary Marchenia (MI), 2C-Bill Versaw (PA).

MASTERS JACKPOT (30): 1-Drew Giovanis (FL), 2-Neal Young (NY), 3/4-Jeff Acierno (NY) / Bob Bishop (NY).

LIMITED JACKPOT #1 (16): 1-Richard Del Furia (MN), 2-Marc Gray (NY).
LIMITED JACKPOT #2 (8): 1-Laila Azoulay (Denmark).

OPEN DOUBLES (8 teams): 1-Sam Orandle & Dave Orandle (MD).

LIMITED DOUBLES (8 teams): 1-Troy Longman (MI) & Janice Newman (IN). MICROBLITZ #1 (64): 1-Ray Fogerlund (CA); #2 (32): 1-Peter Kalba (IL).


WORLD CUP CHALLENGE III
January 10-19, 1997; Istanbul, Turkey

$5000 GIANT JACKPOT (24): 1-Jerry Grandell (SWE), 2-Leo Fernández (ARG), 3-Ekrem Basdas (GER), 4-Georg Steinherr (GER).

CHAMPIONSHIP (139): 1-Hamid Kaarratian (GER), 2-Amschel Nadjar (FR), 3-Sergio Gelabert (ARG), 4-Georg Steinherr (GER); 1C-Leonid Riskin (UKR), 2C-Mike Senkiewicz (USA), 3C-Nack Ballard (USA), 4C-Gerhard Maurer (GER); 1 LC-Odis Chenault (USA), 2LC-Mario Sacchi (IT); Ladies: Antoinette Marie Williams (USA).

INTERMEDIATE (51): 1-Ronen lticovici (ISR), 2-Marc Anders (GER), 3-Hendrik Muysers (GER), 4-Thomas Roenn (SWE); 1C-Hans Liby (NOR), 2C-Simon ltucovici (ISR), 3C-Jabri Bozkus (TUR), 4C-Matthias Wagner (GER); 1 LC-Andreas Humke (GER), 2LC-Soren Bejder (DEN); Ladies: Bai-Ling Nelson (HK).

BEGINNER (36): 1-John Tonnessen (NOR), 2-Kajik Gasparyan (ARM), 3-Levon Kamalyan (ARM), 4-Vedat Ózcan (TUR); 1 C-Bernhard Grau (GER), 2C-Dami Plesec (SLO), 3C-Pierre Brochard (FR), 4C-Tobias Müller (GER); 1 LC-Mordo Eskinazi (TUR), 2LC-Josephine Baker (USA); Ladies: Josephine Baker (USA/SPN).

WARM-UP (256): 1-Mr. Moti (ISR), 2-Emil Mortuk (USA).

SUPER JACKPOT: #1 -Nack Ballard (USA), #2-Morris Ben-David (ISR), #3 -Stuart Hosen (USA), #4-Christian Toth (BRZ).

AMATEURS (40): 1-Erfran Sentürk (TUR), 2-Feridan Özen (TUR), 3-Hasan Safoglu (TUR), 4-Beyazit Tür (TUR).

DOUBLES (64 teams): 1-Jacob Omrad & Joel Schiff (ISR), 2-Jes Bondo-Andersen & Peter Jes Thomsen (DEN), 3-EmilMortuk & Joe Sylvester (USA), 4-Johannes Levermann & Dirk Schiemann (GER).

TEAM (31 3-player teams): 1-Michael Meyburg (GER) & Bai-ling Nelson (HK) & Kazuhiro Shino (JPN/UK), 2-Phillip Marmorstein (GER) & Barry Pitt (UK) & Robert Prager (GER), 3-Howard Markowitz (USA) & Steve Nelson (HK) & Antoinette Williams (USA), 4-Emzaz Laitadze & two fellow countrymen (GEO/RUS).