International Backgammon Tournament Results

International Tournament Results Logo

1995 INTERNATIONAL BACKGAMMON TOURNAMENT RESULTS

Events in reverse chronological order compiled by Carol Joy Cole

1993    1994    1995    1996   1997   1998    1999    2000    2001    2002 
2003    2004    2005    2006   2007   2008    2009    2010    2011    2012 
2013    2014    2015    2016   2017   2018    2019    2020    2021    2022 
2023

TOWNHARBOUR TROPHY TOURNAMENT
November 18-19, 1995; Solihull, England

OPEN (98): 1-Paul Lamford, 2-Tim Cross, 3-Dave Raynsford, 4/5-Jeff Ellis / Roy Hollands, 6-David Eggert, 7-Robin Clay, 8-Barry Williams.

TOP LADY: Monica Beckerson.

BETTER LUCK: Alan Lenox-Smith.

FRIDAY NIGHT KO (22): 1-Peter Fallows, 2-John Broomfield.

DOUBLES: 1-The Pigeons (Andreas Beunz & Martin Lee), 2-S&M (Simon Gascoigne & Martin Sims).


ABT: NY/NJ BACKGAMMON CO-OP BIG APPLE SERIES
November 10-12, 1995; Hackensack, New Jersey

CHAMPIONSHIP (25): 1-Abbas Zaltash (PA), 2-Hersel Namdar (NY); 1C-Alan Steffen (NY), 2C-Art Kronenthal (NY).

ADVANCED (18): 1-J.A. Miller (IL), 2-Emily Fisher (CA); 1C-Denise Merlitti (CAN), 2C-David Levine (PA).

INTERMEDIATE (13): 1-Richard Schuler (NJ), 2-Doug Ljungkvist (NY).

BIG APPLE 300 (12): 1-Perry Gartner (NJ), 2-EIIiott Winslow (CA).


ABT: GAMMON ASSOCIATES 35TH INVITATIONAL
November 3-5, 1995; Woodland Hills, California

OPEN (42): 1-Joe Russell, 2-Fred Kalantari (MN), 3-Bob Glass; 1C-Doug Amenda, 2C-Marcy Sloan.

INTERMEDIATE (17): 1-George Photias (NV), 2-Randy Douthat; 1C-Larry Deckel.

SUPER 16 (24): 1-0dis Chenault, 2-Doug Mayfield, 3/4-Mike Mooney (AZ) / Zev Vered.

DOUBLES (8 teams): 1-Paul Stokes & Woody Woodson, 2-Saul Meir & Leon Weiner (TX).

SPEEDGAMMON: 1-Ray Fogerlund.

CALIFORNIA CLUB CHALLENGE CUP (3 teams): 1-Gammon Associates (Bob Glass, Patrick Gibson, Todd Crosner, Mike Ungerleider, Norm Wiggins, Azzam Masarani), 2-Ciarine's of Beverly Hills, 3-Backgammon Club of San Diego.


ABT: BACKGAMMON IN THE BERKSHIRES
November 3-5, 1995; South Lee, Massachusetts

CHAMPIONSHIP (32): 1-Tom Costigan, 2-Dan Shapiro (NY); 1C-Doug Roberts, 2C-Wally Watson (NY).

ADVANCED (27): 1-Emily Fisher (CA), 2-Larry Liebster (NJ); 1C-Bob Lumbra (VT), 2C-Sakura Sugawara.

INTERMEDIATE (9): 1-Gilles Blais (CAN), 2-Jessica Brandlin (NY); 1C-Marcel Roux (CAN).

NOVICE (11): 1-Kay Tennenbaum (NJ), 2-Martha Tarrimille (RI); 1C-Al Mason.

MASTERS (16): 1-David Wells, 2-Joe Dinardo (CT).

NEW ENGLAND DOUBLES (16 teams): 1-Linc Bedell (NH) & Jerry Kane, 2-Dr. Bob Hill (NY) & Hersel Namdar (NY).

1-POINT TOURNEY (24): 1-Biake Sorem (MD).


ABT: AUTUMN GRAN PRIX
October 27-29, 1995; La Jolla, California

OPEN (43): 1-Art Benjamin, 2-Trisha Hegland, 3-Norm Wiggins, 4-Sally Woolsey; 1LC-Kit Woolsey.

INTERMEDIATE (24): 1-Patti Beadles, 2-Juli Carter; 1C-George Photias (NV), 2C-Sean O'Hara; 1LC-Treena Bouque, 2LC-Bob Bercu.

NOVICE (5): 1-Charli Beth Joerger, 2-Kris Andrysiak.

SUPER 16 (16): 1-Mike Ungerleider, 2-Walter Jarc (Spain).

MEGABLITZ WINNERS: Dorn Bishop, Arnold Zousmer, Larry Deckel.

DOUBLES (8 teams): 1-Dorn Bishop & Arnold Zousmer, 2-Paul Gedigian & Azzam Masarani.

MIXED DOUBLES (8 teams): 1-Carol Joy Cole (MI) & Dave MacBryde, 2-Cecilia Pedroza & Paul Stokes.

CRYSTAL BALL (18): 1-Trisha Hegland, 2-Kris Andrysiak .


ABT: ILLINOIS STATE CHAMPIONSHIPS & AMERICA CUP
October 11-15, 1995; Northbrook, Illinois

AMERICA CUP (16): 1-Malcolm Davis (TX), 2-Emil Mortuk (MI), 3/4-Nick Ballard (CA) / Hugh Sconyers (TX).

CHAMPIONSHIP (36): 1-Dean Muench (IL), 2-Mike Senkiewicz (NY), 3/4-Walter Trice (MA) / Kit Woolsey (CA); 1C-Peter HeitmüIIer (Germany), 2C-Nick Ballard (CA); 1LC-Harry Cohn (IL), 2LC-Jake Jacobs (IL).

ADVANCED (34): 1-Marta Hilworth (IN), 2-Andy Krenitz (IL), 3/4-Paul Friedman (IL) / Jim Bowman (FL); 1C-Ron Bruns (CA); 1LC-Kathy Muench (IL), 2LC-Ralph Levy (IL).

LIMITED (22): Harry Yudin (Canada), 2-EIIen Goldsmith (IL); 1C-Steve Maas (MN); 1LC-Lee Pflugrad (WI).

MASTERS (16): 1-Howard Markowitz , 2-Drew Giovonis (FL).

KICKOFF (32): 1-Kit Woolsey (CA), 2-Mike Ungerleider (CA).

DOUBLES (16 teams): 1-Kit Woolsey & Steve Clark (CA), 2-Wendy Kaplan & Barry Miller (IL).

BLITZ: 1-Kurt Schurecht (IL), 2-Wally Wolf (MI).


ASIAN CHAMPIONSHIPS
October 6-8, 1995; Hong Kong

OPEN: (35): 1-Goran Hasselquist (THAI), 2-Steve Nelson, 3/4-Thomas Kong / Deng Deepfrong (THAI); 1C-Andre Hoffman, 2C-Tim Throsby; 1LC-Marc Mostacci, 2LC-Vinnie Ratnaphat (THAI).

CHAMPIONSHIP (21): 1-Lorenzo Andrioio (ITA), 2-Ronnie Nutzati; 1C-Rames Kumar (THAI), 2C-Kenneth Wong; 1LC-Bodo Sprungk, 2LC-Richard Goss.

DRAGON SLAYER (128): 1-Katsuyuki Takahashi (JPN), 2-Shunske Hasegawa (JPN).

SUPER JACKPOT (8): 1-Jerry Godsey, 2-John Simon.

MINI-SUPER JACKPOT (16): 1-Patrice Hattu, 2-Jonathan Barnes.

TEAM EVENT (10 teams): 1-Earthquakers (JPN), 2-Hong-Thai (HK, Thai, Bali).


ABT: NATION’S CAPITAL FALL CHAMPIONSHIPS
October 6-8, 1995; Bethesda, Maryland

CHAMPIONSHIP (30): 1-Steve Hast (PA), 2-Steve Goldstein; 1C-Blake Sorem; 4-David Montgomery, 5/6-Andy Palumbo (NY) / Dan Shapiro, 7-Carlo Russo; 1LC-Keith Meinelt (NC).

OPEN (16): 1-Mel Leifer, 2-Bob Williamson; 1C-Bill Wilner.

JACKPOT (8): 1-Herb Avram, 2-Bob Koca (PA).

DOUBLES (6 teams): 1/2-Paula Cook & Barry Steinberg / Bruce Hall (NC) & Andy Palumbo (NY).

BLITZ: 1-Bill Wilner.


2ND GERMAN OPEN
October 1-5, 1995; Brakel, Germany

CHAMPIONSHIP: 1-Xavier Braun, 2-Jochen Lücke, 3/4-Fiemming Anderson (Denmark) / Emil Mortuk (USA); 1C-Thomas Töpfer, 2C-Martin Messerschmidt; 1LC-Peter HeitmüIIer.

INTERMEDIATE: 1-Siegfried Weiß, 2-Charly Franck, 3/4-Andreas Humke / Gunther Holzinger; 1C-Dirk van Leeuwen, 2-Reinhard Berkholz; 1LC-Alex Kotzoridis.

BEGINNER: 1-Frank Brinckmann, 2-Hans-Peter Janzen, 3/4-Mike Friedrich / Ralf Schlenkert; 1C-Anja Ewers, 2C-Uwe Koller; 1LC-Katja Sommaro.

BLITZ 50 (64 x 8): 1-Leonid Riskin, 2-Gernot Blum, 3/4-Reinhard Berkholz / Xavier Braun.

TEAMS OF 3: 1-Lions (Holzinger, Beck, Rindisbacher (Switzerland), 2-lnternational: Ressu, Curuz, Riskin.

AUKTION: 1-Dieter Siegfried, 2-Matthais Körner, 3/4-Soren Betak (Denmark) / Franz-Josef Schrudde.

SUPER JACKPOT I: 1-Ralf Jonas, 2-Frank Talbot (USA).

SUPER JACKPOT II: 1-Matthias Körner, 2-Wolfgang Griese.

LADIES CUP I: 1-Birgit Scheuerling, 2-Claudia Meyer.

LADIES CUP II: 1-Judith Hentschel, 2-Friederike Kaiser.

TENNIS: Dr. C. Afchani.

ARCHERY: Klaus-Peter Seelig.

NINEPINS: Michael Höfener.

MINI-GOLF: Carsten Joh.

MISS GERMAN OPEN: Birgit Scheuerling.

MR. GERMAN OPEN: Dr. C. Afchani .


ABT: TOWPATH INN TOURNAMENT
September 29-October 1, 1995; Turin, New York

OPEN (21): 1-Bob Koca (PA), 2-Eden Windish (Canada), 3-Don Parker (NY).


5TH MITTELEUROPA TOURNAMENT
September 8-10, 1995; Nova Gorica, Slovenia

CHAMPIONSHIP (52): 1-Nino DiBella (ITA), 2-Nicola Pagano (ITA), 3/4-Gerald Beck (GER) / Gady Carmeli (ISR); 1C-Ciaus Weissbarth (GER), 2C-Vittorio Danese (ITA), 3C/4C-Andrea Bolzoni (ITA) / Evert Van Eijck (HOL); 1LC-Walter Jarc (CAN), 2LC-Dino Visentin (ITA); LADIES PRIZE: Sally Gould (USA).

INTERMEDIATE (46): 1-Axel Müller (GER), 2-Giuseppe Bau (ITA), 3/4-Thomas Gettwart (GER) / Massimo Crippa (ITA); 1C-Andreas Humke (GER), 2C-Michele Molinari (ITA), 3C/4C-Gordan Markotic (CRO) / Mario Viceconte (ITA); 1LC-Peter Huber (GER), 2LC-Ingeborg Haussleiter (GER); LADIES PRIZE: Cordula Thiess (GER).

BEGINNER (18): 1-Riccardo Chiesa (ITA), 2-Bendy Mocova (CESKA); 1C-Giuseppe Abbenante (ITA); 1LC-Eiena Grigore (ROM); LADIES PRIZE: Vendy Mocova (CESKA).

WARM-UP: 1-Axel Müller (GER), 2-Thomas Gettward (GER).

SUPER JACKPOT: 1-Dirk Schiemann (GER), 2-Gady Carmeli (ISR).

ONE-POINT MATCH WINNERS: #1-Andrea Sirch (ITA), #2-Roberto Spadavecchia (ITA), #3-Sergio Fragiacomo (ITA).


ABT: 43RD INDIANA OPEN
September 1-4, 1995; Indianapolis, Indiana

OPEN (48): 1-Harry Brown (MI), 2-Doug Roberts (MA), 1C-Ray Baker (GA), 2C-Paul Franks (IL).

ADVANCED (42): 1-Chuck Stimming (IN), 2-Bill Hodes (IN); 1C-Randall Witt (TN), 2C-Nora Luna (MA).

INTERMEDIATE (16): 1-Eiijah Miller (IL), 2-Gayle Wolf (MI), 3-Priscilla Sullivan (MI).

NOVICE (8): 1-Lisa Brooks (OK), 2-Kyle Muench (IL).

MASTER'S JACKPOT (16): 50%-Jake Jacobs (IL), 25%-Doug Roberts (MA), 25%-Ray Baker.

AMATEUR JACKPOT (32): 1-Chuck Bower (IN), 2-Randall Witt (TN), 3/4-Harold Branch (KY) / Larry Strommen (IN).

DIRECTOR'S CUP (16): 1-Butch Meese (IN), 2-Joe Miller (OH).

DOUBLES (32 teams): 1-Jim & Jamie Curtis (IN), 2-Frank Frigo (KY) & Mike Fujita (CA), 3/4-Jeff Acierno (NY) & Phil Laak (CA) / J.A. Miller (IL) & Jim Roston (NY).

SPEED-GAMMON (16): 1-Jon Stephens (OH).

OPEN MICRO BLITZ (128): 1/2-Mike Fujita (CA) / Karen Davis (NY).

LIMITED MICROBLITZ (32): 1-Lisa Brooks (OK).


LAS VEGAS OPEN
August 16-20, 1995; Las Vegas, Nevada

CHAMPIONSHIP (123): 1-Clarine (CA), 2-Phil Laak, 3/4-Rainer Birkle (Germany) / Herb Gurland (MA); 1C-Dick Cather (TX), 2C-Dean Adamian (MI), 3C/4C-Thomas Kong (Hong Kong) / Hal Heinrich (Canada).

INTERMEDIATE (108): 1-Mehdi Faraji (NV), 2-Maurice Barie (MI), 3/4-Ron Bruns (CA) / John Brooks (OK); 1C-Bob Sahagian (NJ), 2C-David Fletcher (AZ), 3C/4C-Jorge Salazar (Mexico) / Randy Douthat (CA).

BEGINNER (46): 1-Muni Savyon (MA), 2-Nicole Masarani (CA), 3/4-Diego Lewi (CA) / Fernando Milia (Argentina); 1C-Bill Mertes (AZ), 2C-AI Lumder (WA).

COMBINED LAST CHANCE (255): 1-Frank Talbot (MI), 2-Tom Keisler (CA), 3/4-Jack Kissane (NY) / Dorn Bishop (CA).

SUPER JACKPOT (16): 1-Mike Senkiewicz (NY), 2-Nack Ballard (CA), 3/4-Armando Balbi (Argentina) / Malcolm Davis (TX).

LIMITED JACKPOT (16): 1-Jay Whitehead (CA), 2-Antonio Ortega (Costa Rica).

SATURDAY SPECIAL SUPER JACKPOT (16): 1-Joe Monro (MI), 2-Wilcox Snellings (NV).

SATURDAY SPECIAL LIMITED JACKPOT (16): 1-Ralph Stowell (MN), 2-Dave Williams (CA).

DOUBLES (64 teams): 1-Sally & Kit Woolsey (CA), 2-Jeff Acierno (NY) & Abbas Zaltash (PA).

BLITZ (432): 1-Jim Hickey (GA), 2-Ed Schau (WA).

SLOT MACHINE TOURNEY: 1-Ron Coffin (CA), 2-Mary Ann Meese (IN).


34TH GAMMON ASSOCIATES INVITATIONAL
August 11-13, 1995; Woodland Hills, California

OPEN (31): 1-Dave Williams, 2-Mike Thunstrom; 1C-Dorn Bishop, 2C-Jake Jacobs (IL), 3C/4C-Rudy Citrom / Dennis Rutkowski.

LIMITED (14): 1-Patrick McCormick, 2-Jeffrey Rodgers; 1C-Fiorin Draghiciu.

SPECIAL 32 (32): 1-EIIiot Bean, 2-Dave Williams, 3/4-Bob Glass / Joe Russell.

DOUBLES (16 teams): 1-Ray Fogerlund & Patrick Gibson, 2-David MacBryde & Paul Stokes.

SPEEDGAMMON KO's: #1-0dis Chenault / Phil Laak, #2-Harry Cohn, #3-Sassan Kamali.


ABT: THOUSAND ISLANDS TOURNAMENT
July 28-30, 1995; Alexandria Bay, New York

OPEN (33): 1-Bob Paris (FL), 2-Paul Stebbing (CAN), 3-Judy Brown (NY).

DOUBLES (12 teams): 1-Mike & Airan Friedman (CAN), Jill & Bruce Brown (NY).


MONTE CARLO WORLD CHAMPIONSHIP
July 10-16, 1995; Monte Carlo, Monaco

CHAMPIONSHIP (≈245): 1-David Ben-Zion (ISR), 2-Josef Tissona (ISR), 3/4-Fredrik Reinholdson (SWE) / Ricardo Spinola (BRZ); 1CONS#1-Juan-Carlos Bizzarro (ARG), 2CONS#1-Abraham Eitan (ISR), 3/4CONS#1-Dennis Culpepper (USA) / Frangois Tardieu (FRA); 1CONS#2-Henrik Bodholdt (DEN), 2CONS#2-Wolfgang Griese (GER), 3/4CONS#2-Armando Balbi (BRZ) / George Velando (DEN); 1LC-Toma Vahab (ISR), 2LC-Patrice Hattu (FRA); LADIES PRIZE-Martine Oules (FRA).

INTERMEDIATE: 1-Matthias Wagner (GER), 2-Saki Lagopatis (GER), 3/4-B. MacDonald (AUS) / K. Kurtanidze (GEOR); 1CONS#1-Kevin McDonough (USA), 2CONS#1-P. Ward-Ackland (ENG), 3/4CONS#1-I. Belchior (BRZ) / A. Nadjar (FRA); 1CONS#2-Thies Molt (DEN), 2CONS#2-A. Rainer (GER), 3/4CONS#2-Andreas Born (GER) / A. Rainer (GER); 1LC-Brian MacDonald (AUSTRL), 2LC-Pierre Zakia; LADIES PRIZE-Annette Wenkens (DEN).

BEGINNER: 1-D. Maglakelidzen (GEOR), 2-S. Levy (FRA), 3/4-Cosmo Tamada (JPN) / A. Zakari (FRA); 1CONS#1-H. Knudsen (DEN), 1CONS#2-G. Pogosian (ARMEN), 3/4CONS#1-I. Kuusniemi (FIN) / J. Rasmussen (DEN); 1CONS#2-T. Aste (LEB), 2CONS#2-I. Kamalian (ARMEN), 3/4CONS#2-P. Winkler (AUS) / D. Schelhove (GER); 1LC-H. Tirgalin (TUR), 2LC-G. Hehmann (GER); LADIES PRIZE-Piradete Magalhaes (BRZ).

SUPER JACKPOT: 1-Joe Sylvester (USA), 2-Neil Young (USA).

TEAM CHAMPIONSHIP: 1-Brazil (lan MacFarlane & two unknown), 2-Germany (Rainer Birkle, Matthias Korner, Peter Schneider).

PAST CHAMPIONS TOURNAMENT: 1-Bill Robertie (USA).

TEAM TENNIS TOURNAMENT: Men's Doubles: 1-Forster & Terence Robinson (CAN), 2-Schneiter & Valpiani. Mixed Doubles: 1-lsaura & Carlos, 2-Ewers & Aste.

GOLF: 1-Cyrus Vafa, 2-Cosmo Tamada (JPN).

COURTESY TROPHY: Narissa Ferrer.

TRAVEL TROPHY: Ned Marootians (AUSTRL).

FIDELITY TROPHY: Aram Kouleyan (USA).

CHAIRMAN'S TROPHY: James Bailie (SWZ).

MEN'S ELEGANCE TROPHY: Marcus Rindisbacher (SWZ).

WOMEN'S ELEGANCE TROPHY: Kasuko Numizawa (JPN).


ABT: MICHIGAN SUMMER CHAMPIONSHIPS
June 30-July 3, 1995; Novi, Michigan

OPEN (87): 1-Harry Cohn (IL), 2-Homer Hector (GA), 3-Toni Wuersch (MA), 4/5-Bill Davis (IL) / Frank Talbot (MI); 1C-Paul Magriel (NY), 2C-Jake Jacobs (IL), 3C/4C-Mike Friedman (Can) / Doug Roberts (MA).

INTERMEDIATE (74): 1-Todd Doucet (PA), 2-David Rubin (IL), 3-Mike Rezai (OH), 4/5-Austin Healy (NY) / Janice Newman (IN); 1C-Wally Wolf (MI), 2C-Randy Douthat (CA), 3C/4C-Richard Armbruster (CA) / Takis Sakkalis (Greece).

NOVICE (25): 1-Airan Friedman (Can), 2-Priscilla Sullivan (MI); 1C-Beverly Banowitz (MI), 2C-Bernadine Shelbourne (Can).

$500 SUPER JACKPOT (16): 1-Malcolm Davis (TX), 2-Harry Cohn (IL).

FIRECRACKER JACKPOTS: $1000 (8): 1/2-Joe Monro (MI) / Joe Russell (CA); $300 (16): 1-David Wells (MA), 2-Joe Sylvester (MI); $100 (8): 1-Dennis Rutkowski (CA), 2-Larry Liebster (NJ).

MICHIGAN BLITZ (128): 1-Ed King (OH), 2-Rick Todd (MI).

BONUS BLITZ (32): 1-Walter Trice (MA).

OPEN DOUBLES (32 teams): 1-Joe Miller (OH) & Mike Rezai (OH), 2-Richard Armbruster & Ray Fogerlund (CA), 3/4-Gary Fritzsche & John Quinn (MI) / Marta Hilworth (IN) & Emil Mortuk (MI).

LIMITED DOUBLES (16 teams): 1-Joan Hac (KY) & Greg Shoults (OH), 2-Ernie Denenfeld & Dick Nelson (MI).

OVERFLOW DOUBLES (8 teams): 1-Michel Merlitti & Carl Sellars (Can).

SUMMER FREEZEOUT (32): 1-Jack Takala (MI), 2-Jim Wallace (Canada).

DETROIT QUICKIES: $20 (64): 1-Jeff Acierno (NY). $10 (64): 1-Shuman Lee (MN). $10 OVERFLOW (32): 1-Zohreh Zafaranian (TX).

EARLYBIRD JACKPOTS: $50 (16): 1-John Quinn (MI), 2-Peter Kalba (IL); $25 (16): 1-Richard Armbruster (CA), 2-Kim Starbuck (OH).


1ST KAISERBRUNNEN CUP
June 29-July 2, 1995; Bielefeld, Germany

CHAMPIONSHIP (53): 1-Gernot Blum, 2-Carsten Joh, 314-Ekrim Basdas I Harald Johanni; 1 C-Kajetan Pfeuffer, 2C-Peter Heitmüller; 1 LC-Igor Kaplanski.

INTERMEDIATE (26): 1-0iiver Pott, 2-Holger Eng, 314-Alex Kotzoridis I Jurgen Orlowski; 1 C-Marcel Vogt (SWITZ), 2C-Kevin McDonough (USA); 1 LC-Rainhard Berkholz.

BEGINNER (19): 1-Andreas Humke, 2-Sigrid Muhlbauer, 3/4-Judith Hentschel I Anja Ewers; 1 C-Mike Friedrich, 2-Herbert Kruse; 1 LC-Uwe Slabke

BLITZ (50): 1-Daggi Pappas, 2-Frank Mogler, 314-Gordon Cross I Thomas Lumper.

SUPER JACKPOT: 1-Matthias Korner, 2-Ralf Jonas.

TENNIS: 1-0iiver Pott.

MINI-GOLF: 1-Carsten Joh

ARCHERY: 1-Helmut Klug.


7TH INTERNATIONAL CITY OF VENICE
June 15-18, 1995; Venice, Italy

MASTER (64): 1-Evert Van Eijck (HOL), 2-Garreth Bell (DEN), 3/4-lngo Sporgies (GER) / Alberto Rusca (SWITZ); 1C-Guido Flamigni (ITA), 2C-Andreas Pournaras (GRE), 3C/4C-Giorgio Caldera (ITA) / Berti Keil (GER); 1LC-Walter Busato (GER), 2LC-Xavier Braun (GER).

ADVANCED (49): 1-Ciaus Weissbarth (GER), 2-Enrico Colangiuolo (ITA), 3/4-Giuliano Riavez (ITA) / Michele Raducanu (RUM); 1C-Segfried Tenzer (GER), 2C-Mauro Cusmai (ITA), 3C/4C-Gunther Holzinger (GER) / Marco Negro (ITA); 1LC-Jonathan Bennetts (CAN), 2LC-Sergio Montefusco (ITA).

INTERMEDIATE (55): 1-Luciano Rubbi (ITA), 2-Fabio Conserva (ITA), 3/4-Armin Fischer (GER) I Martin Jaeger (AUS); 1C-Massimo Crippa (ITA), 2C-Max Futino (ITA), 3C/4C-Maurizio Molinari (ITA) / Bruno Dal Rio (ITA); 1LC-Alberto da Pra, 2LC-Nicoletta Astori (ITA).

1-POINT TOURNAMENT (256): 1-Sandro Fiorentini (ITA), 2-Sandro Fiorentini (ITA), 3/4-David Bridges (GB) / Matthias Korner (GER).

WARM-UP (100): 1-Paolo Michelini (ITA), 2-Matthias Korner (GER).

SUPER-JACKPOT (8): 1-Bertl Keil (GER), 2-Gad Carmeli (ISR).

SPEED GAMMON (24): 1-Alan Steffen (USA), 2-Zbigniew Szczerek (POL).

VENETIAN BLITZ (64): 1-Alan Steffen (USA), 2-Walter Busato (ITA).

TEAM EVENT (14): 1-The Champions (Israel, Germany), 2-Paganos (ITA).

DOUBLES (16 teams): 1-Alan Steffen & Emil Mortuk (USA), 2-Matthias Korner & Reiner Birkle (GER).


COUNTY CUPS TROPHY TOURNAMENT
May 27-28, 1995; Solihull, England

OPEN (100): 1-Derek Matheson, 2-Richard Wenban, 3-John Wright, 4-David Gallagher, 5-Julian Hayward, 6-Aian Beckerson, 7-Dale Taylor, 8-Mike Loughman.

TOP LADY: Rosalie Johnson.

BETTER LUCK NEXT TIME: Merrill Diplock.

FRIDAY NIGHT KO: 1-Jeff Ellis, 2-Kate Hilton.

DOUBLES (18 teams): 1/2-Richard Beagarie & Graham Sievers / Dale Taylor & Sherry Yu.


ABT: 16TH CHICAGO OPEN
May 26-29, 1995; Elk Grove Village, Illinois

CHAMPIONSHIP (50): 1-Joe Russell (NV), 2-Walter Trice (MA), 3-Jeff Kane (WI); 1C-Doug Roberts (MA), 2C-Joe Freedman (DC).

INTERMEDIATE (74): 1-Maurice Barie (MI), 2-Bruce Pollack (IL), 3/4-Jolie Rubin (IL) / Jerry Smith; 1C-Peter Kalba (IL), 2C-Frank Dickerson (IL).

MASTERS (32): 1-Wilcox Snellings (NV), 2-lsmet Demirel (AR), 3/4-Dean Muench (IL) / Michael Ungerleider (CA).

DOUBLES (32 teams): 1-Wally Wolf (MI) & Dennis Rutkowski (CA), 2-George Barr & Trudie Stern (IL), 3/4-Andy Bittman & Gary Kay (IL) / Roz Ferris (IL) & Howard Markowitz (NV).

BLITZ (64): 1-Bob Glass (CA), 2-Michael Ungerleider (CA).

MINI-MATCH (128): 1-John Stryker (IL).


ABT: NEW ENGLAND CHAMPIONSHIP
April 28-30, 1995; South Lee, Massachusetts

CHAMPIONSHIP (25): 1-Gene Entel (NY), 2-Herb Gurland (MA); 1C/2C-Alan Steffen (NY) / Wally Watson.

ADVANCED (21 ): 1-Ed Johnson (NY), 2-Bob Lumbra (VT); 1C-Lou Florio, 2C-Fred Bement.

NOVICE (7): 1-AI Mason (MA), 2/3-Lourdes Tarrago (NY) / Gayle Wolf (MI).

NEW ENGLAND TEAM CHAMPIONSHIP (8 teams): 1-Marc Gray, Marty Storer & Walter Trice, 2-Jeff Acierno, Bob Bishop & Dr. Bob Hill.


ABT: SPRING GRAN PRIX
April 28-30, 1995; La Jolla, California

OPEN (45): 1-Dave Wiliams, 2-Hal Heinrich (CAN), 3-Jim Forbes, 4-Patrick Gibson; 1LC-Kit Woolsey, 2LC-Art Benjamin.

ADVANCED (23): 1-Mike Pettigrew, 2-Paul Symington, 3-Cecilia Pedroza.

$500 SUPER 16 (16): 1-Gus Contos, 2-Steve Clark.

DOUBLES (8 teams): 1-George Photias (NV) & Norm Wiggins.

$10 MEGABLITZ (32): 1-Treena Bouque.

$25 MEGABLITZ (32): 1-Karen Colgan.


6TH CARLSBERG CUP 1995 CAFÉ TOURNAMENT FINALS
April 22, 1995; Copenhagen, Denmark

OPEN (240): 1-Henrik Poulsen, 2-Per Svensson, 3-Thomas Friberg, 4-Peter Krogsgard; 1C-Michael Nikolaisen, 2C-Morten Daugbjerg; 1LC-Niels Meidahl . . . A record 5502 initial participants in nationwide café tournaments.


4TH TOURNAMENT OF THE AMÉRICAS
April 19-23, 1995; San José, Costa Rica

OPEN (43): 1-Bob Glass (CA), 2-Hugh Sconyers (TX), 3/4-Garreth Bell (DEN) / Antonio Ortega (CR); 1C-Ed O'Laughlin (VA), 2C-Odis Chenault (CA); 1LC-Nack Ballard (CA).

INTERMEDIATE (24): 1-Dennis Rutkowski (CA), 2-Walter Montero (CR); 1C-Nora Luna (MA), 2C-Salomon Tawill (MEX); 1LC-Richard Armbruster (CA).

NOVICE (8): 1-Tomas Aguilar (CR), 1C-Rita Manlove (FL), 1LC-Gayle Wolf (MI).

MASTERS HERRADURA (16): 1-Hugh Sconyers (TX), 2-Wilcox Snellings (NV).

LIMITED HERRADURA (16): 1-Steve McCormick (MD), 2-Mike Ungerleider (CA).

DOUBLES (16 teams): 1-Evan Diamond & Nora Luna (MA), 2-Donald & Steve Kahn.

BLITZ (128): 1-Andy Glazer (GA).

ISLAND CRUISE TOURNEY: 1-Andy Krenitz (IL).

JUNIOR TOURNAMENT (7): 1-Nathan Aron (CR), 2-Leia Coto (CR).

PIG ROLLING: Bobbie Shifrin (IL).

PIG BASKETBALL: Dennis Rutkowski (CA).

DOUBLES TENNIS: Peter Kalba (IL) & Steve McCormick (MO).


7TH NORDIC “WIDE” OPEN
April 14-17, 1995; Copenhagen, Denmark

CHAMPIONSHIP (92): 1-Rolf Schreuder (NL), 2-Matthias Korner (GER), 3/4-Tony Elmroth (SWE) / Thomas Zimmer (GER); 1C-Manfred Gerlach (GER), 2C-Rino Mathis (GER), 3C/4C-Phil Laak (USA) / Francois Tardieu (FRA); 1LC-Kioomars Mostafavi (DEN), 2LC-Stefan Blanke (GER); Ladies Prize–Ingrid Neugebauer (GER).

ADVANCED INTERMEDIATE (130): 1-0liver Pott (GER), 2-Christian Jensen (DEN), 3/4-Bjorn lsberg (SWE) / Patrik Thelin (SWE); 1C-Mike Loughman (IRE), 2C-Flemming Olesen (DEN), 3C/4C-John Madsen (DEN) / Andreas Förster (DEN); 1LC-Jan Bloxham (DEN), 2LC-Roar Nakken (NOR).

INTERMEDIATE (183): 1-Samie Maroun (DEN), 2-Simon Piil Thomsen (DEN), 3/4-Henrik Gwinner (DEN) / Morten Kasperen (DEN); 1C-Ciaus Eskebraek (DEN), 2C-Jes Jensen (DEN), 3C/4C-Christian Andersen (DEN) / Torben Nielsen (DEN); 1LC-John Thomas (GB), 2LC-Vousenman (FIN).

BEGINNER (80): 1-Georg Wallin (SWE), 2-Hugo Thomsen (DEN), 314-Peter Petersen (DEN) I Søren Holme Hansen (DEN); 1C-Kenneth Straarup (DEN), 2C-René Christensen (DEN), 3C/4C-Jens Christensen (DEN) / Søren Hummel (DEN); 1LC-Lennart Straarup (DEN), 2LC-Raju Steffens (DEN).

TEAM EVENT (46): 1-BTC Born To Calculate (Rainer Birkle, Patrick Neumann, Jurgen Orlowski (GER), 2-The Kilroys (Steen Mikkelsen, Karsten Bredahl, Flemming Jensen (DEN).

CONSULTATION DOUBLES (41 teams): 1-Dag Ekmark & Fredrik Dahl (NOR), 2-Dario De Toffoli & Giorgio Caldera (ITA).

INTERNATIONAL MATCH: Sweden defeats Denmark, 4-1.


BRITISH OPEN
April 1-2, 1995; East Midlands, England

OPEN (59): 1-Graham Sievers, 2-John Bazigos, 3/4-Robin Clay / Rick Janowski; 1C-John Wright, 2C-John Broomfield, 3C/4C-Carl Dell / Steve Taylor; 1LC-Peter Fallows, 2LC-Keith Screene.

SUICIDE! (38): 1-Richard Wenban, 2-Paul Turnbull.

FRIDAY NIGHT KNOCKOUT (21): 1-John Broomfield.

DOUBLES (13): 1/2-Michael Crane & Jack Darian / Donald Hatt & Roy Hollands.


ABT: US/CANADA OPEN & VERMONT STATE CHAMPIONSHIP
March 29-April 2, 1995; Stratton Mountain, Vermont

US/Canadian Open:
OPEN: 1-Wayne King (NJ), 2-0iiver Baksic (CAN).

INTERMEDIATE: 1-Bob Lumbra (VT), 2-Larry Liebster (NJ).

BEGINNER: 1-Steve Baksic (CAN), 2-AI Mason (MA).

Vermont State ABT:
OPEN (8): 1-Doug Roberts (MA), 2-James Kasarjian (MA); 1C-Wayne King (NJ).

INTERMEDIATE (8): 1-Steve Baksic (CAN), 2-Edward Heiman; 1C-Mark Damish (MA).


ABT: 1995 MIDWEST BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
March 24-26, 1995; Oak Brook, Illinois

CHAMPIONSHIP (64): 1-Mike Colgan (CA), 2-Arnold Zousmer (CA), 3/4-Dean Muench (IL) / Howard Ring (IL); 1C-Walter Trice (IL), 2C-Abbas Zaltash (PA); 1LC-Joe Sylvester (MI).

$125 OPEN (25): 1-David Rubin (IL), 2-Jack Takala (MI), 3-John Jennings (IL).

ADVANCED (64): 1-Nora Luna (MA), 2-Milad Doueihi (IL), 3/4-Jim Muirhead (MI) / Patti Beadles (OR); 1C-Martin Lee (ENG), 2C-Ed Buerger (IL); 1LC-Bill Rudd (KY).

LIMITED (49): 1-John Smulders (IN), 2-Lee Pflugrad (WI), 3/4-Keith Hvamsted (MN) / Harold Roberson (MN); 1C-Gienn Swanson (IL), 2C-Gary Tong (MI); 1LC-Mary Kuchenbrod (KY).

MIDWEST DOUBLES CHAMPIONSHIP (32 teams): 1-Doug Roberts & Wanda delaBarre (MA), 2-John O'Hagan (IN) & Drew Giovanis (FL), 3/4-Butch & Mary Ann Meese (IN) / Linda Woods & John Jennings (IL).

SATELLITE DOUBLES (8 teams): 1/2-Andy Krenitz (IL) & Samra Hadden (GA) / Kurt Schurecht (IL) & Bob Ebbeler (CA).

BLITZ (128): 1-Phil Laak (CA).

NACKGAMMON (32): 1-Kit Woolsey (CA), 2-Lou Salzman (IL), 3/4-Bob Glass (CA) / Bob Holyon (WI).

SPEED-GAMMON (32): 1-David Wells (MA), 2-Drew Giovanis (FL), 3/4-Phil Laak (CA) / John Meyers (WI).

"TOUR AMERICA" TOURNEY (16): 1-Kit Woolsey (CA).

PIG ROLLING: 1-lrving Achtenberg (MO).

STACK'EM DICE: Tim Johnson (IL).

CUBE GOLF: Lucky Nelson (IL).

BG WHEEL OF FORTUNE: 1-Wilcox Snellings (NV).


ABT: GAMMON ASSOCIATES 33RD INVITATIONAL
March 10-12, 1995; Woodland Hills, California

OPEN (48): 1-0dis Chenault, 2-Ray Fogerlund, 3-Dorn Bishop; 1C-Clarine, 2C-Richard Armbruster.

LIMITED (17): 1-David DeVries, 2-Johnnie Roberts; 1C-Randy Douthat.

SPECIAL 16 (16): 1-Kit Woolsey, 2-Joe Russell.

SPECIAL 11 (11): 1-Mike Fujita.

DOUBLES (16 teams): 1-Patti Beadles & Ed Bybak, 2-Ron Coffin & Norm Wiggins.

SPEED-GAMMON WINNERS: #1-Dick Farran, #2-Phil Laak / Steve Sax, #3-Art Benjamin / Odis Chenault, #4-Ray Fogerlund.


ABT: 17TH PITTSBURGH WINTER CHAMPIONSHIPS
February 17-19, 1995; Pittsburgh, Pennsylvania

CHAMPIONSHIP (45): 1-Abbas Zaltash (PA), 2-Biake Sorem (MD), 3-William Counts (MD); 1C-Dean Adamian (MI), 2C-Bob Koca (PA).

ADVANCED (62): 1-Jim Muirhead, 2-Judy Brown (NY), 3-Troy Longman (MI); 1C-Bob Green (OH), 2C-Pete Ryder (OH), 3C/4C-Paul Paris / Jim Roston (NY).

LIMITED (14): 1-Elijah Miller (IL), 2-Gail Wolf (MI); 1C-Jessica Brandlin (NY).

MASTERS JACKPOT (12): 1-Rainer Birkle (GER), 2-Joe Sylvester (MI).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Pete Ryder, 2-Sakura Sugawara (MA).

DOUBLES (16 teams): 1-Bill Davis (IL) & Bob Green (OH), 2-John Carrico (MI) & Antoinette Williams (NY).

LIMITED DOUBLES (8 teams): 1-Greg Shoults & Bret Marzalf.

MICRO-BLITZ (64): 1-Howard Shirey, 2-Renee Rosenbloom (NY).


6TH FRENCH OPEN
February 9-12, 1995; Paris, France

CHAMPIONSHIP: 1-Gerard Duguet-Grasser (FRA), 2-Evert Van Eijck (NL), 3/4-Marc Klein (FRA) / Freddy Narboni (SWZ); 1C-Jurek Sarzynski (GER), 2C-James Colen (USA); 1 LC-Markus Rindisbacher (SWZ).

INTERMEDIATE: 1-Valentin Loukov (BUL), 2-Andrea Sirch (ITA), 3/4-Bernard Chetrit (FRA) / Fritschy (GER); 1C-Sandy de Bruin (FRA), 2C-Peter Gittins (GB); 1LC-Christine Mochon (FRA).

SUPER JACKPOT: 1-James Colen (USA), 2-Giancarlo Bizzaro (BRZ).

TEAM EVENT: 1-Estoril (POR): Manuel Capucho & Jorge Figuiredo, 2-Les Gendarmes (USA): James Colen & Bill Robertie.


WORLDWIDE TWIN CHAMPIONSHIPS
February 7-12, 1995; Reno, Nevada

International Cup:
CHAMPIONSHIP (18 x 8): 1-Gustav Jacobsen, 2-Ed O'Laughlin, 3/4-Barry Miller / Phil Laak.

INTERMEDIATE (17 x 8): 1-Jonathan Schroer, 2-Samra Hadden, 3/4-Wally Wolf / Cyrus Yousafi.

BEGINNER (5 x 8): 1-Mac McCann, 2-Ed Johnson, 3/4-Rafi Salem / Juli Carter.

Nevada State Tournament:
CHAMPIONSHIP (70): 1-Wilcox Snellings, 2-Mike Senkiewicz, 3/4-Diane Haley / Jon Vietor; 1C-Stu Hosen, 2C-Nack Ballard, 3C/4C-Robert Black / Ed O'Laughlin.

INTERMEDIATE (87): 1-Lee Hasson, 2-David Rubin, 3/4-Jona Alexander / Samra Hadden; 1C-Jonathan Schroer, 2C-Simon Woodhead, 3C/4C-Kevin Mansfield / Dennis Rutkowski.

BEGINNER (31): 1-Mac McCann, 2-Ed Johnson, 3/4-Jim Mason / Tom Casaletto; 1C-Frank Cusack, 2C-Julie Scharer.

COMBINED LAST CHANCE (188): 1-Butch Meese, 2-Ray Fogerland, 3/4-Kevin McDonough / Jonathan Bennetts.

MASTERS (16): 1-Howard Ring, 2-Mike Senkiewicz, 3/4-Kazuhiro Shino / Nack Ballard.

LIMITED JACKPOT (16): 1-Gustav Jacobsen, 2-Steve Clark, 3/4-Wendy Kaplan / Jonathan Schroer.

$300 DOUBLES (8 teams): 1-Kit Woolsey & Joe lngargiola.

$100 DOUBLES (16 teams): 1-Jonathan Bennetts & R. Solomon, 2-Mark Ferrin & Bill Piland.

$50 BLITZ (16): 1-Eiiot Bean, 2-Mike Mooney.

$25 BLITZ (17): 1-Jonathan Bennetts, 2-Mary Ann Meese.


7TH PRO-AM INVITATIONAL
February 2-5, 1995; Paradise Island, Bahamas

PRO-AM DOUBLES (18 teams): 1-Paul Magriel & Steve Zolotow (NY), 2-Nack Ballard (CA) & Emil Mortuk (MI),
3/4-Malcolm Davis & Tallmadge Tinsley (TX) / Gustav Jacobsen (DEN) & Tina Lechich (AUS).

SATELLITE DOUBLES (12 teams): 1-Jason Lester & Harry Madoff (NY).

$2000 JACKPOT #1 (11): 1-Kazuhiro Shino (UK}, 2-Huck Seed (CA).
$2000 JACKPOT #2 (8): 1-Maurice Elganyan (UK), 2-Mike Senkiewicz (NY).

TENNIS: 1-Mike Madoff & Mike Senkiewicz, 2-Drew Giovanis & Wilcox Snellings.